TOP 09 koalici v Praze nevzdává. K jednáním přizvala ČSSD a chce změnit komunikaci

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 14. 1. 2016 12:24
TOP 09 nevzdává svoji snahu o sestavení nové koalice v Praze. Trojice nezávislých zastupitelů sice ve středu odmítla další spolupráci, přesto se může druhá nejsilnější strana v Praze stále opřít o hlasy Trojkoalice, Pirátů a tiché podpory ODS. Nově sází na spolupráci s ČSSD, kterou na příští týden přizvali k jednání. Po schůzce stran to prohlásil Václav Novotný (TOP 09). Novotný navíc vysvětlil, že v úvahu připadá pět variant na sestavení koalice ve stávajícím projektu. Konkrétnější ale být nechtěl.
Václav Novotný (TOP 09)
Václav Novotný (TOP 09) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vznikající koalice TOP 09, Trojkoalice a Pirátů, která počítá s tichou podporou ODS, bude pokračovat ve vyjednávání, přestože přišla o hlasy tří nezávislých zastupitelů, a tím i většinu v zastupitelstvu Prahy.

Člen vyjednávacího týmu TOP 09 Václav Novotný po schůzce prohlásil, že v úvahu nadále připadá pět variant. Konkrétnější ale být nechtěl. "Doteď jsme o našem postupu informovali velmi detailně a nemyslím si, že nám to prospělo,“ řekl Novotný s tím, že na začátek příštího týdne pozvali na jednání ČSSD.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

"Každý si to potřebuje trošku rozmyslet, ale stále platí, že máme 32 hlasů, což je víc, než mají ostatní. Příští schůzku budeme mít v úterý," řekl Novotný a dodal, že se musí počkat na kolegy z ODS, které o víkendu čeká stranický sněm.

Jan Wolf z Trojkoalice po jednání potvrdil, že k jednacímu stolu chtějí přizvat ČSSD. "Takže přichází v úvahu, že by současných 32 hlasů podpořila ještě ČSSD," řekl Wolf. V tu chvíli by ale jednání pravděpodobně opustili Piráti, kteří od začátku upozorňují na to, že se sociálními demokraty v koalici nebudou hlavně kvůli Karlovi Březinovi.

Wolf ještě připomněl, že stará koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se rozpadla na podzim loňského roku, měla nadpoloviční většinu hlasů. Není tedy vyloučené, že se nedá znovu dohromady. Sám však tvrdí, že zatím stojí za současným plánem, který nepočítá s účastí ANO v koalici.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) hned po schůzce potvrdil, že se s vyjednavači o nové koalici sejdou. "Schůzky se účastnit budeme, je naší povinností tu situaci vyřešit," řekl. Podle něj se však projekt TOP 09 a spol. nepovedl, a není tak pravděpodobné, že se k němu přidají.

ČSSD má navíc stále platnou dohodu s ANO o společném vyjednávání, kterou podle Dolínka vypovědět zatím nechtějí, a ve vyjednávání začnou být více aktivní.

Jednání o možné koalici ve středu ukončili tři nezávislí zastupitelé kolem Tomáše Hudečka, kteří oznámili, že odcházejí kvůli neférovému jednání vůči voličům a klubům Pirátů a Strany zelených.

Nezávislí také prohlásili, že podpoří výměnu primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Podpoří i výměnu některých radních. Nebudou však podporovat nefunkční koalici.

Zelení ve středu v reakci na krok Tomáše Hudečka navíc reagovali tím, že budou usilovat o přímou volbu primátorky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy