TOP 09 koalici v Praze nevzdává. K jednáním přizvala ČSSD a chce změnit komunikaci

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 14. 1. 2016 12:24
TOP 09 nevzdává svoji snahu o sestavení nové koalice v Praze. Trojice nezávislých zastupitelů sice ve středu odmítla další spolupráci, přesto se může druhá nejsilnější strana v Praze stále opřít o hlasy Trojkoalice, Pirátů a tiché podpory ODS. Nově sází na spolupráci s ČSSD, kterou na příští týden přizvali k jednání. Po schůzce stran to prohlásil Václav Novotný (TOP 09). Novotný navíc vysvětlil, že v úvahu připadá pět variant na sestavení koalice ve stávajícím projektu. Konkrétnější ale být nechtěl.
Václav Novotný (TOP 09)
Václav Novotný (TOP 09) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vznikající koalice TOP 09, Trojkoalice a Pirátů, která počítá s tichou podporou ODS, bude pokračovat ve vyjednávání, přestože přišla o hlasy tří nezávislých zastupitelů, a tím i většinu v zastupitelstvu Prahy.

Člen vyjednávacího týmu TOP 09 Václav Novotný po schůzce prohlásil, že v úvahu nadále připadá pět variant. Konkrétnější ale být nechtěl. "Doteď jsme o našem postupu informovali velmi detailně a nemyslím si, že nám to prospělo,“ řekl Novotný s tím, že na začátek příštího týdne pozvali na jednání ČSSD.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

"Každý si to potřebuje trošku rozmyslet, ale stále platí, že máme 32 hlasů, což je víc, než mají ostatní. Příští schůzku budeme mít v úterý," řekl Novotný a dodal, že se musí počkat na kolegy z ODS, které o víkendu čeká stranický sněm.

Jan Wolf z Trojkoalice po jednání potvrdil, že k jednacímu stolu chtějí přizvat ČSSD. "Takže přichází v úvahu, že by současných 32 hlasů podpořila ještě ČSSD," řekl Wolf. V tu chvíli by ale jednání pravděpodobně opustili Piráti, kteří od začátku upozorňují na to, že se sociálními demokraty v koalici nebudou hlavně kvůli Karlovi Březinovi.

Wolf ještě připomněl, že stará koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se rozpadla na podzim loňského roku, měla nadpoloviční většinu hlasů. Není tedy vyloučené, že se nedá znovu dohromady. Sám však tvrdí, že zatím stojí za současným plánem, který nepočítá s účastí ANO v koalici.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) hned po schůzce potvrdil, že se s vyjednavači o nové koalici sejdou. "Schůzky se účastnit budeme, je naší povinností tu situaci vyřešit," řekl. Podle něj se však projekt TOP 09 a spol. nepovedl, a není tak pravděpodobné, že se k němu přidají.

ČSSD má navíc stále platnou dohodu s ANO o společném vyjednávání, kterou podle Dolínka vypovědět zatím nechtějí, a ve vyjednávání začnou být více aktivní.

Jednání o možné koalici ve středu ukončili tři nezávislí zastupitelé kolem Tomáše Hudečka, kteří oznámili, že odcházejí kvůli neférovému jednání vůči voličům a klubům Pirátů a Strany zelených.

Nezávislí také prohlásili, že podpoří výměnu primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Podpoří i výměnu některých radních. Nebudou však podporovat nefunkční koalici.

Zelení ve středu v reakci na krok Tomáše Hudečka navíc reagovali tím, že budou usilovat o přímou volbu primátorky. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

Počet obětí koronaviru ve světě překročil čtyři miliony

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Univerzita Johnse Hopkinse, která situaci také celosvětově monitoruje, vykazuje k dnešnímu ránu 3,84 milionu mrtvých. Onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2 se poprvé prokázalo na konci roku 2019 v Číně a od té doby se virus potvrdil u více než 177 milionů lidí po celém světě. Česká republika je stále jednou z nejvíce zasažených zemí pokud jde o počet zemřelých i infikovaných v přepočtu na počet obyvatel.

před 48 minutami

První a dlouholetý prezident Zambie Kenneth Kaunda zemřel. Bylo mu 97 let

Ve věku 97 let zemřel v Lusace bývalý zambijský prezident Kenneth Kaunda. Informoval o tom ve čtvrtek večer současný prezident Edgar Lungu. Země bude za muže, který podporoval africký nacionalismus a stál v čele boje proti vládě bělošské menšiny v jižní Africe, držet třítýdenní smutek.

Kaunda byl v pondělí hospitalizován v lusacké vojenské nemocnici specializované pro pacienty s covidem-19. Podle úřadů byl léčen na zápal plic.

V šedesátých letech patřil Kaunda k vůdcům kampaně, která měla ukončit koloniální vládu v zemi, jež tehdy nesla název Severní Rhodesie. Zambijská republika byla vyhlášena v roce 1964, kdy byl Kaunda zvolen jejím prvním prezidentem.

Agentur AP napsala, že za své 27leté vlády podporoval africké nacionalistické skupiny, které vybojovaly nezávislost v sousedních zemích Angole, Mosambiku, Namibii a Zimbabwe. Umožnil také sídlit v Lusace straně Africký národní kongres, která byla zakázaná v Jihoafrické republice a bojovala proti tamnímu apartheidu.

Známé jsou fotografie, na nichž Kaunda tančil na summitu zemí britského Společenství v roce 1979 s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou. AP připomíná, že se ale Kaundovi nepodařilo přimět ji k uvalení sankcí na bělošskou vládu v Jihoafrické republice.

Další zprávy