TOP 09 koalici v Praze nevzdává. K jednáním přizvala ČSSD a chce změnit komunikaci

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 14. 1. 2016 12:24
TOP 09 nevzdává svoji snahu o sestavení nové koalice v Praze. Trojice nezávislých zastupitelů sice ve středu odmítla další spolupráci, přesto se může druhá nejsilnější strana v Praze stále opřít o hlasy Trojkoalice, Pirátů a tiché podpory ODS. Nově sází na spolupráci s ČSSD, kterou na příští týden přizvali k jednání. Po schůzce stran to prohlásil Václav Novotný (TOP 09). Novotný navíc vysvětlil, že v úvahu připadá pět variant na sestavení koalice ve stávajícím projektu. Konkrétnější ale být nechtěl.
Václav Novotný (TOP 09)
Václav Novotný (TOP 09) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vznikající koalice TOP 09, Trojkoalice a Pirátů, která počítá s tichou podporou ODS, bude pokračovat ve vyjednávání, přestože přišla o hlasy tří nezávislých zastupitelů, a tím i většinu v zastupitelstvu Prahy.

Člen vyjednávacího týmu TOP 09 Václav Novotný po schůzce prohlásil, že v úvahu nadále připadá pět variant. Konkrétnější ale být nechtěl. "Doteď jsme o našem postupu informovali velmi detailně a nemyslím si, že nám to prospělo,“ řekl Novotný s tím, že na začátek příštího týdne pozvali na jednání ČSSD.

Počet křesel v pražském zastupitelstvu

Jednání pražského zastupitelstva

ANO: 17

TOP 09 a nezávislí: 12

ČSSD: 8

ODS: 8

Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL. STAN): 8

KSČM: 4

Piráti: 4

Klub Nezávislých: 3

Nezařazená zastupitelka Monika Krobová Hášová

Pražské zastupitelstvo má 65 členů

"Každý si to potřebuje trošku rozmyslet, ale stále platí, že máme 32 hlasů, což je víc, než mají ostatní. Příští schůzku budeme mít v úterý," řekl Novotný a dodal, že se musí počkat na kolegy z ODS, které o víkendu čeká stranický sněm.

Jan Wolf z Trojkoalice po jednání potvrdil, že k jednacímu stolu chtějí přizvat ČSSD. "Takže přichází v úvahu, že by současných 32 hlasů podpořila ještě ČSSD," řekl Wolf. V tu chvíli by ale jednání pravděpodobně opustili Piráti, kteří od začátku upozorňují na to, že se sociálními demokraty v koalici nebudou hlavně kvůli Karlovi Březinovi.

Wolf ještě připomněl, že stará koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která se rozpadla na podzim loňského roku, měla nadpoloviční většinu hlasů. Není tedy vyloučené, že se nedá znovu dohromady. Sám však tvrdí, že zatím stojí za současným plánem, který nepočítá s účastí ANO v koalici.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) hned po schůzce potvrdil, že se s vyjednavači o nové koalici sejdou. "Schůzky se účastnit budeme, je naší povinností tu situaci vyřešit," řekl. Podle něj se však projekt TOP 09 a spol. nepovedl, a není tak pravděpodobné, že se k němu přidají.

ČSSD má navíc stále platnou dohodu s ANO o společném vyjednávání, kterou podle Dolínka vypovědět zatím nechtějí, a ve vyjednávání začnou být více aktivní.

Jednání o možné koalici ve středu ukončili tři nezávislí zastupitelé kolem Tomáše Hudečka, kteří oznámili, že odcházejí kvůli neférovému jednání vůči voličům a klubům Pirátů a Strany zelených.

Nezávislí také prohlásili, že podpoří výměnu primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Podpoří i výměnu některých radních. Nebudou však podporovat nefunkční koalici.

Zelení ve středu v reakci na krok Tomáše Hudečka navíc reagovali tím, že budou usilovat o přímou volbu primátorky. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy