Zelené povede Matěj Stropnický, porazil Štěpánka. Jsme radikální strana, řekl

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2016 22:23
Novým předsedou Strany zelených se stal Matěj Stropnický. Na stranickém sjezdu v Praze porazil šéfa pražských zastupitelů zelených Petra Štěpánka. Strana podle něj musí znovu vyvolat emoce a starat se i o problémy těch lidí, s nimiž ji nespojují společné hodnoty. "Namísto lhostejnosti musíme znovu vyvolat zájem," uvedl. Nového předsedu vybíralo 222 delegátů, Stropnický vyhrál nad Štěpánkem o 20 hlasů.
Matěj Stropnický
Matěj Stropnický | Foto: ČTK

Praha - Matěj Stropnický byl zvolen novým předsedou Strany Zelených. Bývalý náměstek pražské primátorky soupeřil o post předsedy na stranickém sjezdu v Praze s šéfem pražských zastupitelů zelených Petrem Štěpánkem a středoškolským učitelem Janem Šlechtou.

Stropnický dostal 117 hlasů z 222 delegátů. Štěpánek dostal 97 hlasů, Šlechta šest. První místopředsedkyní strany se stala lékařka z Ústí nad Labem Irena Moudrá Wünschová. Získala 136 hlasů z 214, její protikandidátka, zastupitelka Prahy 2 Monika Horáková, jen 72 hlasů. Protože v čele strany stanul muž, musela podle stanov druhou nejvyšší funkci obsadit žena.

Stropnický střídá brněnskou komunální političku Janu Drápalovou, která předsednický post neobhajovala. Chce se věnovat tématům na jižní Moravě. V minulosti vedl zelené Ondřej Liška, před ním Martin Bursík, který už ale stranu opustil.

Stropnický o sobě ve volebních novinách rozdaných na sjezdu napsal, že nechce být středovým politikem. "Zelení jsou radikální strana, protože se naše kritika dotýká samé podstaty současného světového systému," tvrdí.

Potřebujeme více Evropy

Stropnický v kandidátském projevu prohlásil, že zelení jsou stranou konsolidovanou, která respektuje vzájemnou rozmanitost. Jsou podle jeho slov stranou připravenou zahájit cestu návratu mezi strany v pravém smyslu parlamentní. "Ano volnému trhu, ale soukromé musí přestat přenášet své náklady na veřejné," popsal svůj pohled na ekonomiku. Jako příklad uvedl, že těžba uhlí už by se posledních 20 let nevyplácela, kdyby těžební firmy musely započítat náklady na zničení krajiny.

"Evropa je jedinečným a úspěšným projektem omezování svévole ekonomické moci na nadnárodní úrovni, kde jedině může být toto omezování dnes účinné," řekl ke svému pohledu na politiku. Jak dodal, kdyby ale nebylo Evropské unie, bylo by méně národního státu, suverenity i svobody. "Potřebujeme naopak více nadnárodní politiky, proto potřebujeme více Evropy," vysvětloval.

Kdo vedl zelené

 • Jan Ječmínek, 1990 - 1991
 • Aleš Mucha, 1991 - 1992
 • Jaroslav Vlček, 1992 - 1995
 • Emil Zeman, 1995 - 1999
 • Jiří Čejka, 1999 - 2002
 • Miroslav Rokos, 2002 - 2003
 • Jan Beránek, 6. dubna 2003 - 24. září 2005
 • Martin Bursík, 24. září 2005 - 8. června 2009
 • Ondřej Liška, 8. června 2009 - 8. června 2014
 • Jana Drápalová, 24. ledna 2015 - 23. ledna 2016
 • Matěj Stropnický, 23. ledna 2016 - ?

Podle jeho dřívějšího vyjádření by strana měla usilovat i o hlasy lidí, s nimiž ji nespojuje stejný životní styl i hodnoty. "Musíme umět vyvolat očekávání, že je budeme umět zastupovat, že budeme právě my nejlépe hájit jejich zájmy," tvrdí.

Zeman dělá z občanů slabochy

Kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho přístup k migrační krizi. Je podle něj neodpustitelné, jak se hlava státu v této situaci chová. Zeman podle něj dělá svojí podbízivou politikou z občanů slabochy. Zveličuje nebezpečí, hraje prý na to horší v lidech, podporuje jejich malost, sobectví a straší. "To prezident nesmí, to je ubohé," poznamenal.

Jeho protikandidát Štěpánek hovořil hlavně o tom, že chce veškerou energii vrhnout do přípravy krajských voleb. Řekl také, že je mu vzorem politika masarykovská a havlovská, která se víc týká svobody a demokracie než ideologie.

Třetího kandidáta vyvedli

Občasné vlny smíchu vyvolalo vystoupení třetího kandidáta na předsedu, pedagoga a horolezce Šlechty. "Proč chci být předsedou strany: z jednoduchého důvodu, mám na to dost času, jsem senior," uvedl. "Já bych tě rád upozornil, že toto je sjezd Strany zelených a vedeš kandidátskou řeč," upozornil ho moderátor debaty v momentu, kdy Šlechta řekl, že jeho první dívka v posteli byla z Otrokovic.

Šlechtu musel moderátor dvakrát vykázat ze sálu. Poprvé když hlasitými výkřiky narušoval jednání. Podruhé když dostal šanci vyjádřit se k dotazům delegátů a u mikrofonu dvakrát pronesl sprosté slovo.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 1 hodinou

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy