Ladislav Smoljak má v Praze 4 pamětní desku

ČTK ČTK
6. 6. 2012 18:03
Visí na domě číslo 15 v ulici Žateckých
Vražda v salonním coupé
Vražda v salonním coupé | Foto: Žižkovské divadlo Járy Cimrmana

Praha - Přesně dva roky poté, co ve věku 78 let zemřel režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak, byla ve středu na domě v ulici Žateckých 15 v Praze 4 odhalena jeho pamětní deska. Je na ní Smoljakova podobizna a nápis, že v tomto domě prožil jeden z otců Járy Cimrmana chlapecká léta.

Události se zúčastnili členové Smoljakovy rodiny i jeho rodiny herecké. Jménem kolegů promluvil Zdeněk Svěrák, kterého s ním pojilo dlouholeté přátelství a umělecká spolupráce.

"Myslím, že teď už má za sebou krátký intenzivní pobyt v očistci a bydlí už natrvalo v nebi. Co my jsme se spolu naodhalovali pamětních desek Járy Cimrmana. Tam to bylo snadné, protože prozíravý génius sám pro sebe napsal báseň Až mi lid odhalí pamětní desku. Smoljak s tím nepočítal a nic takového nám tady nezanechal," řekl Svěrák.

Zatímco Cimrmanův otec byl krejčím ve Vídni, ten Smoljakův zastával stejné řemeslo v Praze - a právě v Žateckého ulici 15. Oba prožili dětství v bytě, který byl zároveň krejčovskou dílnou. Náhodně nalezená vývěsní cedule s nápisem Ivan Smoljak - krejčí, z níž kdosi po válce odstranil německé slovo "Schneider", se stala popudem ke středečnímu slavnostnímu aktu.

"Před třiceti lety, kdy se můj otec nastěhoval do tohoto bytu v přízemí, nemohl nikdo tušit, že tu dnes budeme stát," uvedla nájemnice Věra Zedníková. Zmíněnou tabulku našli ve sklepě, a až loni od sousedů zjistili, jak slavný byt obývají. Od nápadu k odhalení pamětní desky, jejíž výtvarný návrh připravil Jaroslav Weigel, byl jen krůček.

Když Zdeněk Svěrák pamětní desku odhaloval, stalo se tak za zvuků písně Rodná hrouda s hudbou Jaroslava Uhlíře. Skladatel ji prý určil pro příležitost, až někdy odkryjí pamětní desku jemu. "Protože však evidentně u toho nebude, souhlasil, aby zazněla dnes," vysvětlil Svěrák.

Svěrák se Smoljakem, Jiřím Šebánkem a jazzmanem Karlem Velebným stáli koncem 60. let u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana. Postavu zapomínaného i nezapomenutelného polyhistora přenesl vystudovaný učitel matematiky a fyziky Smoljak v roce 1982 i na filmové plátno v komedii nazvané Jára Cimrman, ležící, spící. Jeho komedie Kulový blesk nebo Vrchní, prchni! jsou součástí zlatého fondu české kinematografie.

Svěrák a Smoljak napsali pro Divadlo Járy Cimrmana 15 her - poslední bylo v říjnu 2008 České nebe.

--------------------------------------------------------------------------------

Navštivte Divdlo Járy Cimrmana.

 

Právě se děje

Další zprávy