Praha - Pražským zastupitelům za ODS přišel do emailových schránek návrh etického kodexu, který má do budoucna omezit jejich vedlejší příjem za členství ve statutárních firmách s majetkovou účastí města.
Aktuálně.cz má jeho znění k dispozici.
Mnozí tak přijdou o tučné odměny, jejichž výše dosahovala ročně mnohdy až milionových částek.
"Klub jej bude schvalovat na svém pondělním zasedání. Platit by měl začít okamžitě po schválení," potvrdil autor dokumentu, předseda pražských zastupitelů za ODS Rudolf Blažek.
Maximum je čtvrt milionu ročně
Nová pravidla schvalují pražští politici za ODS těsne před převolbou v téměř všech statutárních orgánech městských firem.
Podle zbrusu nového kodexu budou smět zastupitelé za ODS zasedat pouze v dozorčích radách městských firem, a to maximálně ve dvou. Končí možnost členství v představenstvech.
Nadto budou smět brát maximálně pouze 20 tisíc korun měsíčně, a to bez ohledu na to, v kolika obchodních společnostech budou funkce zastávat. Ročně si tak bude moct připsat odměnu "pouze" 240 tisíc korun.
"Finanční prostředky, které zastupitel obdrží za výkon funkcí v obchodních společnostech snížené o platby stanovené zákonem (zdravotní pojištění, sociální pojištění, daň z příjmu atd.), převede zastupitel na zvláštní účet hl. m. Prahy zřízeným za tímto účelem, a to ve výši která přesahuje částku 20 tisíc korun měsíčně. Předmětné finanční prostředky převede zastupitel formou daru na předmětný účet do 15. července následujícího roku," stojí v návrhu kodexu.
"Tyto peníze půjdou na charitu," uvedl bez dalších podrobností Blažek.
Sbohem tučné odměny
S tučnými odměnami se tak bude muset rozloučit třeba pražský zastupitel Ondřej Pecha, který od tří městských a poloměstských firem inkasuje odměnu ve výši 1,785 milionu korun za rok nebo Pavel Hurda, který zasedá v orgánech Pragoplynu nebo Pražské plynárenské. Ten si ročně přivydělá až 4 milony korun, zasedá ovšem i ve statutárních orgánech soukromých společností.
Změny v orgánech městských firem slibovali pražští politici už začátkem roku, staly se však pouze u Dopravního podniku. V dalších devětadvaceti formách, kde má Praha stoprocentní nebo menší podíl, je však vše při starém.
Zájmy Prahy tak stále hájí lidé, kteří už nemají s komunální politikou co do činění.
Například smíchovský exstarosta Milan Jančík (ODS) si loni podle propočtů Aktuálně.cz díky účasti ve statutáních orgánech Pražské energetiky a TCP Vidoule přivydělal 3 miliony navíc ke svému starostenskému platu. Odměny bere dál, členem je stále.
Platí to i v případě exradního Martina Langmajera (ODS), který v minulém volebním období městskou radu předčasně opustil po masivní kritice jím navrženého územního plánu Prahy, ale i kvůli autohavárii, při které zabil mladou ženu.
Štědré odměny (podle propočtů víc než 3 miliony korun) však bere dál. Nově by měli ve statutárních orgánech městských firem zasedat pouze současní zastupitelé.
Konec tajností
Pátrání o výši odměn mnohdy připomínalo detektivní práci. Zastupitelé ji neuváděli ve svých majetkových přiznáních, které každoročně předkládají do rukou šéfa kontrolního výboru.
S novináři se o svých odměnách mnozí z nich odmítali bavit, podle kodexu by však vše mělo být jinak. "Zastupitel poskytne veřejnosti veškeré požadované informace související s výkonem jeho funkce s výjimkou těch, jejichž utajení stanoví zákon," stojí v návrhu kodexu.
Součástí dokumentu jsou i ustanovení o střetu zájmů. "Zastupitel se zdrží takového jednání, které by vedlo ke střetu veřejného zájmu s jeho zájmem soukromým. Soukromý zájem zahrnuje jakoukoli výhodu pro něj, jeho rodinu, blízké a příbuzné osoby a právnické nebo fyzické osoby, se kterými měl nebo má obchodní nebo politické vztahy," stojí v dokumentu.