Jízdenky v Praze od července zdraží, souhlasí radní

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 5. 2011 12:30
Jednorázové jízdenky zdraží o šest korun, ale prodlouží se jejich platnost

Praha - Cestující v Praze si od 1. července připlatí za jednorázové jízdenky, zdražení o šest korun v úterý odsouhlasili pražští radní.

Zároveň se ale prodlouží platnost jízdenky a dosud nepřestupní se stane přestupní. Předplatní kupony zdražovat nebudou. Pro změny hlasovali všichni radní.

Koalice ODS a ČSSD se pro změnu tarifu rozhodla prý proto, aby ho zjednodušila. Náměstek primátora pro dopravu Karel Březina již dříve prohlásil, že tím město také získá peníze na nově zavedené jízdné zdarma pro některé děti a seniory.

Kvůli novince magistrát doplatí dopravci asi 240 milionů korun. Zdražení jednotlivých jízdenek však vynese 200 milionů korun a tím se ztráta výrazně sníží.

Zároveň s tím, jak v Praze citelně podraží jízdné v městské dopravě, nakupuje hlavní město 46 tramvají Škoda 15 T za cenu, která je o čtvrtinu vyšší než kvalitnější tramvaje, jež si pořizují západoevropská města.

Podle zjištění Aktuálně.cz také koupila Praha na začátku roku 2010 celkem 250 nových strojů Škoda 15T "ForCity", které přišly pokladnu hlavního města na 20 miliard korun.

Pražský Dopravní podnik se dostal k vysoké ceně vinou nepovedeného výběrového řízení.

Drahé tramvaje

V roce 2005 se o gigantickou zakázku přihlásily tři firmy, dvě z nich ale byly vyloučeny, a tak soutěž vyhrála plzeňská společnost Škoda Transportation s nabídkou, že jednu tramvaj dodá za 75 milionů včetně DPH. Cena mezitím vyrostla o dalších pět milionů.

Jeden z opozičních pražských zastupitelů potvrdil Aktuálně.cz informaci, že se jedná o dalším zdražení, pokud výrobce v příštím roce zabuduje do nových tramvají klimatizaci, jak bývá zvykem u jiných výrobců.

Změna tarifů se nelíbí opoziční TOP 09. "Jedná se čistě o politické rozhodnutí, popírající odborná stanoviska a ovšem i zdravý rozum," napsal primátorovi Bohuslavu Svobodovi šéf zastupitelského klubu TOP 09 Tomáš Hudeček.

Podle dřívějších informací z magistrátu se předplatné, které si lidé zajistí přes kartu Opencard, nezvýší až do roku 2014, tedy do konce volebního období. Od začátku července budou také nově hromadnou dopravou jezdit zdarma děti do 15 let a důchodci od 65 roků.

Za nepřestupní jízdenku, která nyní stojí 18 korun, cestující od července zaplatí 24 korun, za přestupní nově zaplatí místo 26 korun 32. Na levnější lístek budou moci lidé nově jezdit 30 minut, dosud to bylo o deset minut méně. Dražší jízdenka bude platit místo 75 minut 90.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy