Nová koalice v Praze má další trhlinu, Hudeček a spol. do ní nechtějí

Lukáš Prchal ČTK Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2016 13:48
Jednání o nové koalici v Praze dostalo další zásadní ránu. Trojice nezávislých zastupitelů se rozhodla ukončit vyjednávání. "My, členové klubu Nezávislí, odmítáme pokračovat v dalším vytváření dojmu vyjednávání o nové pražské koalici, neférovém jednání vůči voličům a vůči klubům Pirátů a Straně zelených," napsali zastupitelé ve svém prohlášení. Klub nezávislých tvoří Tomáš Hudeček, bývalá radní Eva Vorlíčková a zastupitel Milan Růžička. TOP 09 nyní bude jednat s ČSSD.
Tomáš Hudeček
Tomáš Hudeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Tři nezávislí zastupitelé okolo bývalého primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) ukončili vyjednávání o možné nové pražské koalici v čele s TOP 09. Nově vznikající menšinová koalice TOP 09, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a Pirátů podporovaná ODS tak má nyní v 65členném zastupitelstvu pouhých 32 hlasů.

V Praze vládne od loňského října okleštěná sedmičlenná rada, kterou tvoří členové dnes už bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Původně bylo v radě 11 členů.

"My, členové klubu Nezávislí, odmítáme pokračovat v dalším vytváření dojmu vyjednávání o nové pražské koalici, neférovém jednání vůči voličům a vůči klubům Pirátů a Straně zelených. Zneužívání důvěry zejména mladých členů v nových stranách, se kterými v konečném důsledku vlastně nechce nikdo spolupracovat, nám nepřipadá vhodné," napsali zastupitelé ve svém prohlášení.

Klub nezávislých tvoří kromě Hudečka ještě bývalá radní Eva Vorlíčková a zastupitel Milan Růžička.

Nezávislí jsou podle prohlášení připraveni podpořit výměnu primátorky Adriany Krnáčové i obměnu dalších radních. "To jsme již dlouho připraveni podpořit, ne však výměnou za to, že se z nefunkční troj- až pětikoalice o původní většině jednoho hlasu stane jiná nefunkční pěti- až sedmikoalice o většině dvou či tří hlasů," uvedli.

TOP 09: Jediná možnost je ČSSD

Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný řekl, že strana nyní bude vyjednávat se zastupiteli ČSSD. "Ano, oslovíme sociální demokraty, to je jediná možnost," oznámil po koaliční schůzce Novotný.

Náměstek primátorky Petr Dolínek ve středu zopakoval, že sociální demokraté jsou stále připraveni jednat. "Budeme jednat se všemi kluby, které mají zájem vyřešit situaci v Praze a umožnit tak hlavnímu městu další rozvoj.," řekl Dolínek. Nezapomněl také připomenout, že ČSSD má stále platnou dohodu s ANO o společném vyjednávání o další koalici.

Zastupitelský klub ČSSD má osm členů. Piráti ale už dříve uvedli, že nepodpoří ani nevstoupí do žádné rady, ve které usedne ČSSD nebo ODS. Právě kvůli tomuto rozhodnutí v původním plánu nebyla ODS v radě, menšinovou koalici by pouze podpořila. Je tedy pravděpodobné, že kvůli oslovení sociálních demokratů Piráti vyjednávací stůl opustí.

Petr Štěpánek z Trojkoalice řekl, že se nejdříve musí všichni sejít a dohodnout se, jak pokračovat nebo nepokračovat. "Je to bohužel v režii pana Hudečka, který byl už dvakrát u sundání koalic. Od jeho osoby je to nejméně překvapivá záležitost," řekl Štěpánek. Ten na čtvrtek ráno svolal klub Trojkoalice.

Piráti: Hudečkovo jednání nechápeme

Předseda pražských Pirátů Jakub Michálek Aktuálně.cz řekl, že na jednání přišli všichni zástupci s výjimkou ODS, kteří se jednání nyní neúčastní. "Za klub Nezávislých Tomáše Hudečka přišla paní Vorlíčková a sdělila nám, že z projektu odstupují. Jako oficiální důvod uvedli, že se jim nelíbí návrh textu programového prohlášení v oblasti územního plánování, který projednávala skupina, ve které byl navíc mimo jiné právě pan Hudeček," uvedl Michálek s tím, že Hudečkovu jednání nerozumí.

V tuto chvíli se dostávají jednání znovu na začátek. "Musíme se poradit, jak z té šlamastyky ven. Bude to velmi náročné," řekl Michálek s tím, že Hudečkovy důvody považuje za zástupné. "Na mě to působí spíš dojmem osobních sporů a sporů o Institut plánování a rozvoje, což je městská akciovka s třísetmilionovým rozpočtem," prohlásil.

Primátorka: Bylo to očekávatelné

Pražská primátorka za ANO Adriana Krnáčová pro Aktuálně.cz prohlásila, že Hudečkův odchod z vyjednávání byl očekávatelný. "Je to rozhodně zajímavá informace, pro mě se ale nic nemění. Uvidíme, co se stane na lednovém zastupitelstvu. Jsem zvědavá, jak se zachová TOP 09, která už dva měsíce mluví o nové koalici jako o takřka hotové věci," řekla Krnáčová.

Zamýšlená koalice v čele s TOP 09 by měla v 65členném zastupitelstvu většinu 35 hlasů. Po odchodu Hudečkových lidí má plánovaná koalice pouze 32 hlasů.

V Praze vládla po volbách v říjnu 2014 koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s těsnou většinou 33 hlasů. Koalice se ale na konci loňského října po jednání zastupitelstva rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních, a to nejen hlasy opozice, ale i tehdejší koalice. Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy