Foto: Japonský císař Akihito. Pacifista, který se zamiloval do neurozené dívky

Tehdy korunní princ Akihito se svou budoucí ženou v roce 1958.
Japonsko v úterý zažilo první abdikaci panovníka po 200 letech. Císař Akihito zemi vládl přes třicet let. V projevu poděkoval za podporu a popřál lidu mír v následujícím období, kdy na trůn usedne jeho syn, korunní princ Naruhito.
Projevu a oficiálního obřadu abdikace se zúčastnili členové císařské rodiny, premiér Šinzó Abe a představitelé justice i parlamentu. Akihito se po posledním projevu k národu uklonil.
Japonský císař odchází. Za ním stojí devětapadesátiletý korunní princ Naruhito a jeho žena Masako, kteří se ve středu stanou císařem a císařovnou.
Akihito odchází v 85 letech. Když mu byly tři měsíce, vznikla jeho první oficiální fotografie. Narodil se 23. prosince 1933 jako páté dítě tehdejšího císaře Hirohita. Jelikož jeho čtyři starší sourozenci byly sestry, bylo jasné, že trůn jednou připadne Akihitovi.
Foto: Reuters, Kyodo/via REUTERS
Zahraničí Zahraničí
30. 4. 2019 20:24
Japonský císař Akihito, který zemi vládl třicet let, odstoupil. Jde o prvního panovníka za posledních 200 let, který z pozice odešel jinak než vlastní smrtí. Akihito byl však přelomovým císařem z více důvodů - vzal si neurozenou ženu, jako první z japonských panovníků nebyl považován za živého boha a oproti svým předchůdcům často cestoval do zahraničí. Ve svém posledním proslovu během samotné abdikace poděkoval lidem za podporu a popřál celému světu mír a štěstí. Podívejte se na některé fotografie z císařova života.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Největší zásilka drog v historii Slovenska. Celníci našli 1,5 tuny pervitinu z Mexika

Zajištění 1,5 tuny pervitinu v hodnotě nejméně 300 milionů eur (osm miliard korun) oznámila v úterý slovenská finanční správa. Drogy našli celníci ještě na konci května ukryté v kovové nádrži v zásilce z Mexika. Podle finanční správy jde o největší zadržení drog v historii země.

Slovenští celníci se zaměřili na kontrolu dvou kovových nádrží na kapaliny, které byly přepraveny z Mexika přes přístav v Chorvatsku k proclení na Slovensku. Důvodem kontroly byla podle finanční správy skutečnost, že zásilka putovala po známé drogové trase z Mexika.

Celníci nasadili na kontrolu nádrží mobilní skener i služebního psa. Ve spodní části nádrže pak našli bílou krystalickou látku. Prvotní rozbor ukázal, že jde o metamfetamin, v Česku známý spíše jako pervitin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy