Primátorka Krnáčová se chce udržet u moci, Trojkoalici hodlá nalákat na post radního navíc

Lucie Stuchlíková Lukáš Prchal Lucie Stuchlíková, Lukáš Prchal
Aktualizováno 11. 1. 2016 13:45
Na pražském magistrátu vznikl zákulisní plán, jak udržet stávající koalici v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Vydělat na něm může Trojkoalice.
Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová se chce po týdnech vyčkávání znovu vrátit do souboje o pražský magistrát. Zvažuje, že zastupitelům z Trojkoalice nabídne post radního navíc.

Chce tak znovu sestavit vládu svého hnutí, Trojkoalice a ČSSD, která se rozpadla na konci října. Deníku Aktuálně.cz to potvrdily zdroje obeznámené s děním na pražském magistrátu.

Trojkoalice zatím nabídku neobdržela, primátorka podle všeho čeká, jak dopadne jednání o nové koalici, které vede opoziční TOP 09. "Trojkoalici jsme nic konkrétního nenabídli a myslím, že to v tuto chvíli není ani na pořadu dne. Počkáme do lednového zastupitelstva a uvidíme, jak se vyvine koalice, kterou všem už dva měsíce slibuje TOP 09," odmítá své plány prozradit primátorka.

O široké vládě TOP 09 s Piráty, Trojkoalicí, nezávislými a ODS se jedná už několik týdnů a ačkoli strany slibují dohodu do konce ledna, zatím bez výsledku. Další jednání je naplánováno na pondělní odpoledne.

Trojkoalice: O postech to není

"Žádnou takovou nabídku jsme nedostali. Ale to vyjednávání není o nějakých postech. My jsme doufali, že ANO bude reformovat magistrát, to se nestalo. Tyhle věci je potřeba měnit, není to o místech v radě," řekl k tomu volební lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Další ze zástupců Trojkoalice Jan Wolf již dříve řekl, že návrat k původní koalici je obtížný - strany totiž mají v zastupitelstvu převahu pouhého jednoho hlasu. A navíc není jisté, zda se po vzájemných hádkách mohou na tuto křehkou většinu do budoucna spolehnout.

Plán, jak udržet Trojkoalici ve stávajícím spojenectví s ANO a ČSSD, vznikl minulý čtvrtek na schůzce s šéfem pražské organizace Martinem Stropnickým. Ten uvedl, že s Trojkoalicí "kontakty probíhají", konkrétní nabídky ale komentovat nechtěl.

"Pouze bychom spekulovali. Musíme teď počkat, až si ODS zvolí nové vedení," uvedl Stropnický v narážce na víkendový sněm pravicové strany. Sněm se sice vyjednáváním v Praze přímo zabývat nebude, zastupitelé za ODS ale naznačili, že před ním koaliční smlouvu podepisovat nebudou.

Před koaliční roztržkou měla Trojkoalice v radě tři zástupce. Zda by jí čtvrtý post přenechal někdo z ANO, nebo z ČSSD, není jasné.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vlna veder a sucha může zhoršit potravinovou krizi v KLDR

Severní Korea čelí v souvislosti s vlnou veder a sucha zemědělským škodám. Pravděpodobně to prohloubí potravinovou krizi v zemi, informovala s odvoláním na státní média agentura Kjódó.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v červnu přiznal, že země čelí nejhoršímu nedostatku potravin za více než deset let. K "napjaté situaci" přispívají kromě počasí i mezinárodní sankce a závislost Severní Koreje na Číně, se kterou kvůli šíření koronaviru uzavřela hranice ještě neprodyšněji než dříve.

Úhrn srážek činil v zemi od začátku roku do poloviny července 21,2 milimetru, což je přibližně čtvrtina průměru a druhá nejnižší hladina v záznamech meteorologických pozorování po roce 1981, uvedla oficiální Korejská centrální tisková agentura. Teploty dosahují v některých oblastech až 35 stupňů Celsia, v důsledku čehož vysychají tisíce hektarů rýžových a kukuřičných polí, které jsou v Severní Koreji jedním z hlavních zdrojů potravy.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Evropská unie dala Google dva měsíce na zlepšení vyhledávání hotelů a letů

Evropská unie dala americké internetové společnosti Google dva měsíce na to, aby zlepšila vyhledávání hotelů a letů, a také aby vysvětlila, jak výsledky hledání řadí. Jinak jí hrozí sankce. Oznámila to Evropská komise (EK) a evropské úřady na ochranu spotřebitele. Praktiky nejpopulárnějšího vyhledávače na světě, který firma provozuje, dlouho vyšetřují antimonopolní úřady po celém světě. Některé z nich už mu vyměřily vysoké pokuty.

"Spotřebitelé v EU nemohou být při plánování dovolených uváděni v omyl. Musíme jim umožnit, aby se mohli rozhodovat na základě transparentních a nezaujatých informací," řekl podle agentury Reuters evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders.

Google v reakci uvedl, že vítá dialog a ubezpečil, že s Evropskou komisí a spotřebitelskými úřady úzce spolupracuje. Ty si vyhradily, že pokud jeho návrhy na zlepšení nebudou dostatečné, budou se věcí dále zabývat a mohou přijít i se sankcemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy