Praha - Podél pražské botanické zahrady se táhne pás listnatého lesa, kam chodí lidé z okolních bytovek na procházky nebo venčit psy. Bohnické panorama se ale má proměnit – podle plánu majitelů pozemku a zároveň investorů padne 143 stromů a na místě vyroste devítipodlažní rozhledna s půdorysem 16 na 10 metrů, restaurace a parkoviště pro 29 aut.
Investor projekt prezentuje jako ekologické centrum zaměřené na naučné a poznávací aktivity, místní ale jeho záměrům příliš nevěří a proti stavbě sepisují petice a stížnosti. Jak uvádí bohnická iniciativa Proti plotu na svých stránkách, obávají se například toho, že investor po získání všech povolení upraví projekt tak, že na místě vzniknou například služební byty.
"Lidé nechtějí, aby jim někdo omezoval zelenou plochu, plánovaná stavba navíc bude příliš vyčnívat nad stromy. Les zůstával dlouhá léta nedotknutelný a obáváme se, že jakmile tady někdo něco postaví, bude to návod pro další," říká jeden ze členů místní iniciativy, Petr Kalla.
EIA může projekt zkomplikovat
Lidé z Bohnic se o plánu dozvěděli jen pár dní před tím, než na ministerstvu životního prostředí skončilo připomínkování v rámci takzvaného zjišťovacího řízení. V něm úředníci vyhodnocují, zda projekt potřebuje posudky vlivu na přírodu, takzvané EIA. Aktivisté rozjeli internetovou a letákovou kampaň, která místní na projekt upozornila a během dvou dnů se u úředníků sešlo na 650 připomínek proti stavbě. Což je podle nich neobvyklé číslo.
"V současné době připravují kolegové závěry zjišťovacího řízení, kde vypořádají připomínky. Vydají je do čtrnácti dnů," uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Začátek stavby je plánovaný na konec roku, pokud by ale projekt musel podstoupit kolečka procesu EIA, mohl by se o několik měsíců zpozdit, nebo by nemusel projít vůbec.
Na smělý plán upozornila aktivisty členka zastupitelstva na Praze 8, Eliška Vejchodská (Strana Zelených). Chtěla, aby se ke stavbě, k níž se už předtím nesouhlasně vyjádřila rada městské části, řekli své i místní.
"Myslím si, že obavy místních jsou velmi oprávněné. Stavba se jmenuje 'Naučné a poznávací aktivity Troja', ale název je velmi zavádějící. Vznikl tak, že si vlastník pozemku přečetl územní plán, kde je přesně napsané, že na místě mohou vzniknout jen naučné a poznávací aktivity. Nevím, jestli se dá věřit využití, které uvádějí v plánu, ale samotný název je taková klička. Je to velmi neseriózní a ten přístup mi vadí," vysvětluje Vejchodská.
Investoři místní uklidňují
Obyvatele Bohnic vyděsilo také třeba to, že architekti a investoři, kteří projekt připravují, za sebou mají developerské projekty nebo obchodní centra - architekti ze studia United Architect, jsou také například autory obchodního centra Chodovec nebo administrativních budov v Novém Opatově. Majitelé pozemku a zároveň investoři, Marian Ješko a Václav Paparega z firmy Rock Arena Troja se nyní snaží situaci uklidňovat a přesvědčit Bohnické, že je jejich nápad dobrý a není se čeho bát. Své záměry jim chtějí brzy veřejně vysvětlit.
"Lidé si domýšlejí nesmysly, vůbec neuvažujeme, že by tam měly být byty. A plánovaná budova není žádné betonové monstrum, ale rozhledna s horolezeckou stěnou obložená dřevem. Jde o tubus, v němž je vnitřní schodiště, uvnitř budou expozice. Vznikne tam také lanové centrum, restaurace a klubovny. Jsme stoprocentně přesvědčeni, že náš záměr je správný," říká zástupce vlastníků pozemku Roman Oubrecht, který je „duchovním otcem“ projektu a považuje jej za geniální doplnění k blízké zoologické a botanické zahradě. Masivního kácení stromů se podle něj místní nemusejí obávat – z pozemku velkého 14,5 tisíce metrů čtverečních se na aktivity využije jen 500 metrů čtverečních.
Autoři projektu podle Oubrechta nyní chtějí jednat s městskou částí a získat pro stavbu rozhledny evropské peníze, aby bylo vstupné pro lidi únosné a investorům se vložené peníze dřív vrátily. Kolik peněz do projektu vloží, ještě nemají přesně určeno, půjde ale pravděpodobně o desítky milionů.