strom

Stromem roku 2022 se stala třísetletá hrušeň hnilička z Příbramska

Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu Česka skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. Anketu pořádala pojednadvacáté Nadace Partnerství. Její výsledky ve středu vyhlásila v brněnské hvězdárně. Předchozí ročník vyhrála takzvaná Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku.

V anketě hlasovalo zhruba 6500 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z osmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2500, v pořadí druhému stromu dalo hlas zhruba 1100 lidí. Díky zpoplatněnému hlasování se nadaci podařilo vybrat bezmála 215 tisíc korun, které poputují na arboristické ošetření a nové výsadby.

Vítězná hrušeň hnilička roste mezi Drásovem a Dlouhou Lhotou u Příbrami v těsné blízkosti bývalé uranové šachty, kdy se vytěžená radioaktivní hlušina vyvážela na haldu nedaleko stromu. Její okraj se zastavil až v roce 1964 pouhých 25 metrů od letošní vítězky.

Zdroj: ČTK

Po pádu stromu na osobní auto v Krkonoších u Svobody nad Úpou zemřela řidička

Po pádu stromu na osobní auto v Krkonoších v pátek před 10:30 zemřela řidička. V autě jela sama. Strom na auto spadl při kácení, na němž se také podílel policista ve svém volnu. Vyšetřování případu si proto převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Sdělily to mluvčí hradecké policie Šárka Pižlová a generální inspekce Ivana Nguyenová. V polovině června v Krkonoších po pádu stromu na auto na silnici mezi Horním Maršovem a Malou Úpou zemřeli tři lidé.

Nehoda se v pátek stala na takzvané staré silnici ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní. Podle mluvčího Krkonošského národního parku Radka Drahného Správa KRNAP kácení stromů v místě nehody nezadala. Místo, kde se nehoda stala, není součástí Krkonošského národního parku, ale nachází se v takzvaném ochranném pásmu národního parku.

Řidička jela ze Svobody nad Úpou do Janských Lázní po silnici, která vede údolím Janského potoka. "Na projíždějící auto spadl vzrostlý listnatý strom. Řidička zemřela na místě. Příčiny a okolnosti nehody vyšetřujeme," řekla mluvčí policie.

Hasiči na místo nehody vyslali čtyři jednotky. "Strom z vozovky jsme odstranili a osobu z auta vyprostili. Před 14:00 jsme místo předali policii," řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Červnová tragická událost se stala v národním parku. Pád asi 30 metrů vysokého smrku tam pravděpodobně způsobil poryv větru. Správa KRNAP po nehodě nechala preventivně pokácet v místě tragického pádu smrku 15 stromů. Policie případ vyšetřuje jako trestný čin usmrcení z nedbalosti. Kmen zříceného stromu policisté zajistili pro znalecké zkoumání.

Zdroj: ČTK

Z pražského Staroměstského náměstí zmizel vánoční strom

Městská firma Technologie hlavního města Prahy v pondělí odstranila vánoční smrk, který od konce listopadu stál na pražském Staroměstském náměstí. Jeho kmen poputuje na pilu a vyrobené fošny poté truhlářským učňům Střední odborná školy Jarov, kteří z nich vyrobí nábytek pro městské organizace. Větve zpestří jídelníček zvířat v trojské zoo. Na místě to oznámil radní Prahy Jan Chabr (TOP 09).

"V pátek se začalo s odstrojováním vánočních ozdob, dneska se rozřezávají větve a následně se sundá i kmen," řekl radní. Dodal, že kmen poté zamíří do pily v obci Sibřina východně od metropole. Nábytek, který následně učni ze dřeva vyrobí, podle radního zamíří podle potřeby do dětského domova nebo zařízení pro seniory. Stejně se stromem město naložilo i loni.

Asi 22 metrů vysoký smrk firma s pomocí jeřábu položila na zem, následovalo ořezání větví a rozdělení kmene na menší části. O zhruba dva dny trvající odstrojení asi 280 ozdob a šestikilometrového světelného řetězu se před tím podle informací firmy postaraly dvě posádky elektromontérů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat