Smíchov potřebuje oživit, obří kolo u řeky přiláká turisty, říká starosta Prahy 5

Kristýna Svrdlinová
30. 6. 2016 12:16
Radnice Prahy 5 představila projekt Prague Wheel, podle kterého by na Hořejším náměstí na Smíchově mělo od počátku roku 2017 stát šedesát metrů vysoké ruské kolo. Problémem je, že jde o místo v pražské památkové rezervaci, ve které je zakázáno výškové stavby stavět. Projekt budou ve čtvrtek projednávat radní Prahy 5. "Rozhodneme o tom, jestli tomu projektu dáme zelenou. Já ten nápad určitě podpořím," řekl starosta Prahy 5 Radek Klíma v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
V Praze by od příštího roku mohlo být šedesáti metrové ruské kolo. (Ilustrační foto).
V Praze by od příštího roku mohlo být šedesáti metrové ruské kolo. (Ilustrační foto). | Foto: Isifa/Thinkstock

Jak vás napadlo stavět na břehu Vltavy na Smíchově takovou atrakci?

Naším záměrem je oživit naši část náplavky. Na druhé straně řeky to žije, ale u nás to tak není. Abychom to dění oživili, tak bychom tam chtěli něco zajímavého, co by pravidelně přitahovalo zájem nejen Pražanů, ale i turistů. Vypsali jsme proto řízení na pronájem pozemku s tím, že tam chceme nějakou atrakci, a přihlásili se nám s tímto kolem londýnského typu.

Jak se vám ten nápad líbí? Podpoříte ho?

Určitě ano. Kola londýnského nebo pařížského typu mají vždycky velký úspěch a já myslím, že je to skvělý nápad, takže to určitě budu prosazovat. Tomu místu u řeky to určitě prospěje, neměli bychom se toho bát.

Už jste návrh projednávali s památkáři?

My to s nimi vůbec nebudeme projednávat, to všechno bude řešit až investor, který si musí zařídit všechna potřebná povolení. Pokud by se mu nepodařilo to povolení získat, od smlouvy odstoupíme.

Jde o to, že to místo je v pražské památkové rezervaci a výškové stavby se tam stavět nesmí.

Na tom pozemku je výjimečně přípustná rozhledna nebo podobný typ stavby. Takže to tak není, že by se to tam postavit nesmělo.

Kolo má zčásti zasahovat do místa, na kterém je v současnosti dětské hřiště. Bude se muset kvůli tomu zrušit?

Není to pravda. Naší podmínkou je, že dětské hřiště musí zůstat zachováno, takže areál o hřiště nepřijde.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, Šlachtova Přísaha přeskočila ČSSD i komunisty

Sněmovní volby by podle Medianu v červenci vyhrálo ANO, drží 26 procent. Druhá je koalice Spolu s 21,5 procent, předstihla Piráty se STAN, kteří mají 20 procent. Šlachtovo hnutí Přísaha je v červenci podle Medianu s podporou 6,5 pct na 5. místě před KSČM a ČSSD, která je těsně pod hranicí vstupu do Sněmovny.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy