Domy v Zeleném údolí se bourat nebudou, řekl třetí soud

Domácí Domácí
11. 7. 2013 11:32
Zbourání bytových domů se u soudu domáhá firma GV Reality, které pozemky patří
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Domy v Zeleném údolí v Praze 4 se bourat nebudou. Potvrdil to už třetí soud.

Zbourání bytových domů se u soudu domáhá firma GV Reality, za kterou stojí advokát Vlastislav Andrš.

Byty mají lidé sice ve svém vlastnictví, pozemky, na kterých domy už deset let stojí, ale vloni koupil Andrš. Původně je chtěl majitelům prodat. Když neuspěl, obrátil se na soud a žádá demolici.

Kauza se dotýká celkem 364 domácností.

Třetí z devíti případů, který je před soudem, ještě není uzavřen. Soud jen jasně řekl, že dům manželů Jelčićových zbourat nenechá, a jednání odročil.

Soudkyně nechá vypracovat znalecký posudek, který určí cenu pozemku i věcného břemene. Manželé pak buď pozemky odkoupí, nebo soud zřídí věcné břemeno, které jim na ně zaručí vstup.

"Je to samozřejmě velká úleva slyšet, že soud náš dům zbourat nenechá. Ještě větší radost mám z vyjádření soudkyně, podle kterého si nedokáže představit, že by některý ze soudů rozhodl opačně. To je zcela zásadní pro naše sousedy, nad kterými ta hrozba, že přijdou o dům, stále visí," konstatoval žalovaný Mirko Jelčić.

Nakoupil za 400, prodává za 6900 korun

Podle advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele v Zeleném údolí zastupuje, soudkyně uvedla, že cenu určenou znalcem nebude zvyšovat, naopak by ji mohla snížit.

"O kolik cenu sníží, bude záviset na hodnocení celkových okolností případu. Například i na jednání Vlastislava Andrše v rozporu s dobrými mravy, na což od počátku upozorňují obyvatelé. Důležité je také to, že Andršovi nevznikla žádná hospodářská újma, protože pozemky sám koupil za průměrnou cenu 400 korun za metr čtvereční. Po vlastnících přitom nyní požaduje odkup pozemků za 6900 korun za metr čtvereční," zhodnotil advokát Petr Novotný.

Firma se na soud obrátila kvůli pozemkům v údolí s devíti žalobami, v prvním z případů se rozhodlo v dubnu, kdy soud žalobu zamítl. Podle něj mají majitelé staveb, které stojí již deset let, na obydlí nárok.

I další soudce se pak v červnu také jasně vyslovil, že se dům bourat nebude, a jednání odročil. Stejně jako nyní zadal vyhotovení znaleckého posudku, který ocení hodnotu pozemků i věcného břemene.

O odkup pozemků se zajímá pražská policie

Projekt Zelené údolí se nachází v blízkosti centra IKEM. Developerem projektu je dnes již neexistující IPB Real. Projekt se skládá z rodinných a bytových domů, celkový počet bytů je 364 ve dvaceti bytových domech.

Byty a rodinné domy dodnes nemají převedené pozemky. Jejich obyvatelé tvrdí, že když byty kupovali, byly pozemky státní a k jejich používání uzavřeli smlouvu o věcném břemeni, která měla platit 90 let.

Problém se týká určení ceny pozemků. Zatímco znalecký posudek je podle advokátů lidí z údolí ohodnotil na 2900 až 3100 korun za metr čtvereční, což je celkem až 31 milionů, Andrš požaduje částky zhruba dvojnásobné.

Firma získala pozemky od vedení bytového družstva v Zeleném údolí, které je prodalo údajně bez vědomí jeho členů za 18,5 milionu korun.

O odkup pozemků se zajímá pražská policie, která prověřuje, zda kupní cena nebyla příliš nízká, a zda tedy vedení družstva prodejem neporušilo svou povinnost při správě cizího majetku.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy