Policie prošetří postup družstva v kauze Zeleného údolí

Domácí Domácí
25. 3. 2013 9:45
Domům na sídlišti hrozí zbourání, obyvatelé dosud nemají převedené pozemky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

Praha - V kauze obyvatel pražského sídliště Zelené údolí, kde více než třem stovkám domácností hrozí zboření domů, padla trestní oznámení.

Celou věcí se teď začne zabývat policie. Ta prověří zejména podivné okolnosti, za kterých v loňském roce odkoupil pozemky Vlastislav Andrš, existuje totiž podezření, že družstvo pozemky prodalo za příliš nízkou cenu.

Byty a rodinné domy v rámci developerského projektu Zelené údolí byly přitom postaveny před deseti lety, dodnes ale nemají převedeny pozemky.

Lidé jsou tedy vlastníky bytů, ale ne pozemků, na nichž domy stojí.

A právě Andrš a jeho společnost GV Reality nyní tlačí na vlastníky domů, aby od něj pozemky draze odkoupili. Dokonce na ně podal žaloby na zbourání domů - o těch bude rozhodovat soud.

Podle advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která zastupuje obyvatele v Zeleném údolí, využívá Andrš situace ve svůj prospěch. "Andrš se snaží využít dřívějšího neprofesionálního postupu developera, kdy na obyvatele navzdory opakovaným slibům nebyly pozemky déle než deset let převedeny," uvádí ve svém tiskovém prohlášení.

Andrš loni koupil pozemky za 18,5 milionu korun. Od obyvatel ale začal obratem vyžadovat částky, které by v součtu představovaly 110 milionů korun.

O žalobách rozhodne soud

Na základě trestního oznámení podaného jedním z vlastníků rodinných domů nyní policie prošetří, zda Lidové bytové družstvo Praha 4 nepochybilo a neprodalo pozemky Andršovi příliš levně. Bude se zabývat tím, zda ze strany družstva nedošlo k porušení povinnosti spravovat cizí majetek, které mohlo poškodit členy družstva.

O žalobách na odstranění staveb jednotlivých vlastníků pak bude rozhodovat soud, první jednání je nařízeno na 11. dubna.

Projekt Zelené údolí se nachází v blízkosti centra IKEM. Developerem projektu je dnes již neexistující IPB Real. Projekt se skládá z rodinných a bytových domů, celkový počet bytů je 364 ve dvaceti bytových domech.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy