Majitel chce za pozemky 67 milionů, dle znalců stačí 6

Domácí Domácí
5. 4. 2013 10:27
Obyvatelé pražského Zeleného údolí vlastní pouze byty, pozemky si měli draze odkoupit
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na stranu více než třech stovek domácností z pražského Zeleného údolí, kterým majitel pozemků hrozí zbouráním domů, se postavil znalecký posudek, který shledal, že požadovaná cena za odkup parcel je příliš vysoká.

Znalecký ústav pro advokátní kancelář Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele zastupuje, uvedl, že cena za všechny pozemky by se měla pohybovat mezi 29 a 31 miliony. Majitel Vlastislav Andrš a jeho společnost GV Reality podle kanceláře požaduje 67 milionů.

"Poté co Andrš parcely loni koupil, zřídil k nim účelově smlouvu o věcném břemeni ve prospěch jemu spřízněné společnosti. Tím se nyní vlastníkům pokouší zabránit domáhat se u soudu tohoto práva v jejich prospěch," popisuje advokátní kancelář.

Znalecký posudek však břemeno ohodnotil na 600 korun za metr čtvereční. Pokud se tedy soud přikloní na stranu obyvatel, bude stačit, když Andršovi zaplatí dohromady jen 6 milionů, aby mohli pozemky dál užívat.

Obyvatelé sídliště jsou majiteli deset let starých bytů a domů, nikoli však pozemků. "Vlastislav Andrš se snaží využít dřívějšího neprofesionálního postupu developera, kdy na obyvatele navzdory opakovaným slibům nebyly pozemky déle než deset let převedeny," tvrdí advokátní kancelář.

Andrš nejprve požadoval 110 milionů korun, později cenu snížil o 43 milionů. Sám měl pozemky koupit za 18,5 milionu. Policie nyní obchod mezi Lidovým bytovým družstvem Praha 4 a Andršem prošetřuje.

Soud začne 11. dubna

Andrš pozemky koupil loni, smlouva však byla podle advokátní kanceláře uzavřená už v roce 2001.

"Šokující je skutečnost, že vedení družstva tuto smlouvu uzavřelo bez vědomí členů družstva. Ti se o tom dozvěděli až po šesti letech," uvedl Petr Novotný, který obyvatele zastupuje. 

Soud začne 11. dubna. Vypovídat budou desítky lidí, verdikt tak podle advokátní kanceláře padne nejdříve za několik měsíců.

Sídliště Zelené údolí stojí poblíž centra IKEM. Developerem projektu je dnes již neexistující IPB Real.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Policie navrhla obžalovat radního za podněcování vůči Zemanovi

Policie navrhla obžalovat zastupitele a bývalého radního Jesenice Martina Langa (dříve ODS), který čelí trestnímu stíhání za své facebookové výroky na adresu prezidenta Miloše Zemana a poslanců. Lang na sociální síti mimo jiné napsal, že "Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini".

"Ze strany kriminalistů Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy bylo skončeno vyšetřování případu a státnímu zástupci byl doručen návrh na podání obžaloby," popsal Daněk. O dalším postupu rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 7.

Lang je obviněný z podněcování k trestnému činu, za což mu hrozí maximálně dvouleté vězení.  Po zahájení stíhání Lang řekl, že se nenechá zastrašit a že na smyslu svých slov trvá.

Další zprávy