Majitel chce za pozemky 67 milionů, dle znalců stačí 6

Domácí Domácí
5. 4. 2013 10:27
Obyvatelé pražského Zeleného údolí vlastní pouze byty, pozemky si měli draze odkoupit
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na stranu více než třech stovek domácností z pražského Zeleného údolí, kterým majitel pozemků hrozí zbouráním domů, se postavil znalecký posudek, který shledal, že požadovaná cena za odkup parcel je příliš vysoká.

Znalecký ústav pro advokátní kancelář Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele zastupuje, uvedl, že cena za všechny pozemky by se měla pohybovat mezi 29 a 31 miliony. Majitel Vlastislav Andrš a jeho společnost GV Reality podle kanceláře požaduje 67 milionů.

"Poté co Andrš parcely loni koupil, zřídil k nim účelově smlouvu o věcném břemeni ve prospěch jemu spřízněné společnosti. Tím se nyní vlastníkům pokouší zabránit domáhat se u soudu tohoto práva v jejich prospěch," popisuje advokátní kancelář.

Znalecký posudek však břemeno ohodnotil na 600 korun za metr čtvereční. Pokud se tedy soud přikloní na stranu obyvatel, bude stačit, když Andršovi zaplatí dohromady jen 6 milionů, aby mohli pozemky dál užívat.

Obyvatelé sídliště jsou majiteli deset let starých bytů a domů, nikoli však pozemků. "Vlastislav Andrš se snaží využít dřívějšího neprofesionálního postupu developera, kdy na obyvatele navzdory opakovaným slibům nebyly pozemky déle než deset let převedeny," tvrdí advokátní kancelář.

Andrš nejprve požadoval 110 milionů korun, později cenu snížil o 43 milionů. Sám měl pozemky koupit za 18,5 milionu. Policie nyní obchod mezi Lidovým bytovým družstvem Praha 4 a Andršem prošetřuje.

Soud začne 11. dubna

Andrš pozemky koupil loni, smlouva však byla podle advokátní kanceláře uzavřená už v roce 2001.

"Šokující je skutečnost, že vedení družstva tuto smlouvu uzavřelo bez vědomí členů družstva. Ti se o tom dozvěděli až po šesti letech," uvedl Petr Novotný, který obyvatele zastupuje. 

Soud začne 11. dubna. Vypovídat budou desítky lidí, verdikt tak podle advokátní kanceláře padne nejdříve za několik měsíců.

Sídliště Zelené údolí stojí poblíž centra IKEM. Developerem projektu je dnes již neexistující IPB Real.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rozpočtová rada kritizuje Babišův návrh na konec superhrubé mzdy

Podoba a způsob předložení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a další rozvolnění rozpočtových pravidel představují závažné porušení základních pravidel procesu přípravy rozpočtu, vyplývá z vyjádření Národní rozpočtové rady. Vláda již schválila návrh rozpočtu na rok 2021, který s takovým zásahem do veřejných příjmů nepočítá. Podle rady je tak porušen princip úplnosti a reálnosti rozpočtu, proto nedoporučuje Sněmovně návrh přijmout.

Podle rady by pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Stovka světových osobností volá po podpoře Tchaj-wanu, přidali se i Vondra a Halík

Zhruba stovka osobností z celého světa dosud podepsala apel na demokratické země, aby vyjádřily podporu Tchaj-wanu. Ostrovní země podle nich čelí ohrožení ze strany pevninské Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii a usiluje o jeho připojení ke svému území. Výzvu zorganizovala Mezinárodní koalice pro demokratickou obnovu, která vznikla při Nadaci Fora 2000.

Mezi signatáři výzvy jsou například šachový velmistr a představitel ruské opozice Garri Kasparov, polská režisérka Agnieszka Hollandová, bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová, europoslanec Alexandr Vondra (ODS) nebo kněz Tomáš Halík. Autoři v textu připomínají, že Tchaj-wan se po konci Čankajškova autoritářského režimu v 80. letech stal demokratickou zemí, zatímco Čína zůstává autoritářským státem a v posledních letech v ní sílí zásahy proti etnickým menšinám, jako jsou Tibeťané či Ujgurové. Připomínají také čínské porušení mezinárodní smlouvy o zachování demokratických práv v Hongkongu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy