Soud zamítl žalobu na zbourání domů v Zeleném údolí

ČTK ČTK
11. 4. 2013 15:06
Firma GV Reality se domáhá odstranění domů z pozemků, které jí patří
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: FOTO: Časopis ARCHITEKT

Praha- Obvodní soud pro Prahu 4 zamítl první z celkem devíti žalob společnosti GV Reality, která se domáhá zbourání obytných domů v Praze 4 z developerského projektu Zelené údolí.

Firma se domáhá odstranění domů z pozemků, které jí patří. Podle soudu mají majitelé staveb, které stojí již deset let, na obydlí nárok. Soud bude řešit další žaloby a také návrhy na případné finanční vyrovnání mezi oběma stranami.

Byty a rodinné domy byly postaveny před deseti lety, dodnes ale nemají převedené pozemky. Jejich obyvatelé tvrdí, že když byty kupovali, byly pozemky státní a k jejich používání uzavřeli smlouvu o věcném břemeni, která měla platit 90 let.

Soud dnes řešil případ jedné z obyvatelek Marty Van Leeuwenové. Firma, za kterou stojí advokát Vlastislav Andrš, ženu žalovala. Andrš rozhodnutí nekomentoval, naznačil pouze, že se proti němu odvolá.

Podle Petra Novotného z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners, která obyvatele zastupuje, kauza nekončí. "Soud nerozhodl o právu obyvatelky pozemky užívat. Paní van Leuween, stejně jako další vlastníci domů, požadují, aby soud rozhodl o vydržení věcného břemene na základě toho, že pozemky užívají déle než deset let, nebo aby soud přikázal zřízení břemene za náhradu," dodal právník.

Znalecký posudek podle Novotného pozemky ohodnotil na 2900 až 3100 korun za metr čtvereční, celkem je to až 31 milionů.

"Andrš původně požadoval částky, které by v součtu představovaly 110 milionů. Tuto sumu po první vlně odporu snížil a nyní po nich vymáhá 67 milionů. Sám přitom parcely koupil za pouhých 18,5 milionu korun," řekl advokát.

Hodnotu věcného břemene vyčíslil posudek na 600 korun za metr čtvereční - obyvatelé by tak mohli pozemky užívat za zhruba 6 milionů korun.

Obyvatelé se s firmou na odkupu nedohodli ani při dnešním pětiminutovém přerušení soudního jednání, kdy soudce vyzval strany ke smíru.

Společnost získala pozemky od vedení bytového družstva v Zeleném údolí, které je prodalo údajně bez vědomí jeho členů za 18,5 milionu korun. O odkup pozemků se zajímá pražská policie, která prověřuje, zda kupní cena nebyla příliš nízká, a zda tedy vedení družstva prodejem neporušilo svou povinnost při správě cizího majetku.

Developerem projektu Zelené údolí byla dnes již neexistující firma IPB Real. Ve dvaceti bytových domech se nachází celkem 364 bytů.

 

Právě se děje

Další zprávy