Bez Krnáčové jednat nebudeme, oznámila Trojkoalice. Sklidila kritiku ANO a ČSSD

Lucie Stuchlíková Lukáš Prchal ČTK Lucie Stuchlíková, Lukáš Prchal, ČTK
Aktualizováno 30. 10. 2015 18:08
Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) odešla z pátečního jednání o nové podobě vedení města. Odchod zástupci Trojkoalice odůvodnili nepřítomností primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která je nemocná a ve vyjednávacím týmu ji nahradila její náměstkyně Eva Kislingerová. "Partnerům jsme řekli, že vyčkáme, až bude jejich tým kompletní, dáváme tak paní primátorce čas na uzdravení," řekl v pátek předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Zástupci ANO a ČSSD postup Trojkoalice kritizují. Podle ANO Trojkoalice ohrožuje včasné projednání rozpočtu. Je třeba se vrátit co nejdřív k jednacímu stolu, řekla novinářům náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.
Primátorka Adriana Krnáčová
Primátorka Adriana Krnáčová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Páteční jednání o nové podobě vedení města skončilo odchodem zástupců Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) z jednání s ANO a ČSSD. Důvodem byla nepřítomnost primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která je nemocná. Zástupci zbylých dvou stran postup Trojkoalice kritizují.

"Partnerům jsme řekli, že vyčkáme, až bude jejich tým kompletní, dáváme tak paní primátorce čas na uzdravení," řekl v pátek předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Koaliční krizi odstartovalo odvolání čtyř radních na jednání zastupitelů v minulém týdnu.

"Myslíme si, že by ten tým měl být kompletní a že bez šéfa se nejedná," dodal Štěpánek. Termín příští schůzky nesdělil.

Obdobně situaci komentuje i Jan Wolf (KDU-ČSL). "Kdyby se něco dojednalo dnes, v tom složení, které bylo na jednání, tak úplně nevím, jestli toto složení představuje názory klubu ANO. A my se nechceme dostat do stavu, kdy se v úterý vrátí paní primátorka a všechno bude jinak," vysvětluje a dodává, že není nutné spěchat. "Není důvod nic extrémně uspěchávat. Praha není bez rady, není v bezvládí. Nemám informace o tom, že by se něco hroutilo kvůli tomu, že rada není kompletní," říká Wolf.

Místo Krnáčové Kislingerová

Primátorka Krnáčová sdělila, že se k jednáním připojí co nejdříve. "Vzhledem ke zdravotním komplikacím, které mě po přechozené chřipce postihly, mi bylo lékaři doporučeno, abych víkend strávila v motolské nemocnici. Samozřejmě se ale budu snažit rekonvalescenci co nejvíce urychlit, abych počátkem týdne mohla být u dalších jednání koalice," oznámila.

Závěr z čtvrtečního jednání předsednictva ANO je podle ní jasný, a to pokračovat ve stávajícím složení koalice.

Na jednání v okleštěné podobě prý Trojkoalice zástupcům ANO a ČSSD sdělila, že trvá na základním požadavku, že bude dodržována koaliční smlouva. "A že nebudou na zastupitelstvo podávány materiály, které nebyly koaličně projednány," řekl Štěpánek. Nové "pojistky" dodržování koaliční smlouvy budou předmětem dalšího jednání.

Ve vyjednávacím týmu ANO je místo Krnáčové její náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) a společně s ní odvolaný radní Michal Hašek a radní Radek Lacko. Kislingerovou do vyjednávacího týmu doporučilo na svém čtvrtečním jednání vedení ANO.

Eva Kislingerová před novináři řekla, že vyjádření Trojkoalice chápou tak, že nemají zájem o koalici jednat. "Vyložili jsme si to tak, že nemají zájem jednat o koalici," řekla Kislingerová. Radní Michal Hašek doplnil, že Trojkoalicie nechce jednat s ANO, ale s primátorkou Krnáčovou. "Musím říct, že jsem z jejich vyjádření nepochopil, proč nechtějí jednat bez primátorky," prohlásil Hašek.

Podle ANO rozhodnutí Trojkoalice ohrožuje včasné projednání rozpočtu. Je třeba se vrátit co nejdřív k jednacímu stolu, řekla novinářům náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

První místopředseda pražského ANO Matěj Fichtner, který vede buňku poté, co Kleslová oznámila odchod, oznámil, že práci vyjednávacího týmu bedlivě sleduje. "Pokud se to nebude vyvíjet směrem, který respektuje zájmy hnutí, tvrdě zasáhneme. Chceme od vyjednávacího týmu výsledky," uvedl Fichtner.

Pražští zastupitelé se sejdou na dalším jednání 5. listopadu. Zasedání bude v běžném režimu, podle Štěpánka je schválen program jednání, které bylo minulý týden přerušeno. Personální otázky prý zatím řešeny nebyly.

Jednání s dalšími stranami

Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) pokračují jednání také s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu. "Ta jednání jsou napříč politickým spektrem, jedná každý s každým," řekl Wolf.

V zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

 

Právě se děje

Další zprávy