Vedení ANO dává v Praze přednost současné koalici, nástupce Kleslové se bude volit v listopadu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2015 22:51
Předsednictvo ANO doporučilo pražským zastupitelům jednat dál o zachování současné koalice, řekl dnes předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Předsednictvo doporučilo, aby zastupitelé zvážili změny ve vedení klubu. Na separátním jednání klubu to nebylo akceptováno," řekl Babiš. Michal Hašek tak dál zůstává předsedou klubu. Vedení ANO také svolalo mimořádný sněm pražské organizace na 14. listopadu. O nástupci Radmily Kleslové, která v úterý oznámila rezignaci, bude hlasovat všech jejích 250 členů. Krize v magistrátní koalici vyvrcholila v noci na pátek, kdy za podpory koaličních zastupitelů přišli o funkci čtyři z 11 pražských radních.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Economia

Praha - Předsednictvo ANO doporučilo pražským zastupitelům jednat dál o zachování současné koalice. Členy vyjednávacího týmu budou předseda zastupitelského klubu a odvolaný radní pro majetek Michal Hašek, radní pro zdravotnictví Radek Lacko a náměstkyně primátorky Eva Kislingerová.

Primátorka Adriana Krnáčová kvůli nemoci v týmu nebude. Novinářům to dnes řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Předsednictvo doporučilo, aby zastupitelé zvážili změny ve vedení klubu. Na separátním jednání klubu to nebylo akceptováno," řekl Babiš.

Michal Hašek tak dál zůstává předsedou klubu, poměr hlasování zastupitelů komentovat nechtěl. "Došli jsme k tomu, že by bylo nejlepší demonstrovat jednotu klubu a pokračovat v této sestavě," uvedla primátorka.

Nejednotnost pražských zastupitelů před jednáním kritizovali někteří členové celostátního předsednictva. "Byl tam trošičku boj mezi primátorkou a krajskou předsedkyní, ten tam vnášel neklid," řekl místopředseda hnutí Jan Volný. Připustil tím skutečnost, o níž se již nějakou dobu mluví v médiích i zákulisí pražské politiky. Kleslová údajně řídila část hnutí, která primátorku nepodporovala.

O osobních sporech v pražské organizaci mluvil také poslanec a člen předsednictva Martin Komárek. "Já si myslím, že tam budou určitě nějaké osobní problémy," uvedl.

Podle Babiše dnes zastupitelé přesvědčovali předsednictvo o jednotě klubu. Babiš také odmítl spekulace o tom, že pozice Krnáčové v zastupitelském klubu oslabuje. "Nemyslím si, že oslabuje. Klub deklaroval, že je jednotný, tak doufejme, že to tak bude," prohlásil. Krnáčová nicméně připustila, že názorové neshody samozřejmě mezi zastupiteli jsou.

Vedení ANO také svolalo mimořádný sněm pražské organizace na 14. listopadu. O nástupci Radmily Kleslové, která v úterý oznámila rezignaci, bude hlasovat všech jejích 250 členů. Kleslová podle Babiše dál kandidovat nebude. Odstupuje prý na Babišovu žádost.

Krize v magistrátní koalici vyvrcholila v noci na pátek, kdy za podpory koaličních zastupitelů přišli o funkci čtyři z 11 pražských radních. Odvoláni byli náměstek Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD).

Od té doby vyjednávají koaliční partneři o další spolupráci. Zastupitelé Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) se dnes usnesli, že budou při pražských koaličních jednáních s ANO a ČSSD požadovat kompetence pro řešení problémů se svozem odpadu a Institut plánování a rozvoje (IPR).

 

Právě se děje

Další zprávy