Proč se hroutí koalice v Praze? Hlavní roli sehrály abeceda a emoce

Marek Pokorný Marek Pokorný
23. 10. 2015 18:00
Serveru Aktuálně.cz se podařilo zrekonstruovat, proč s největší pravděpodobností padla třetina radních v Praze. Důvody jsou dva: Písmeno S je ke konci abecedy a za kritizovaného náměstka za zelené Matěje Stropnického se kvůli hroutící se koalici na Praze 6 našla náhrada. Velkou roli také sehrály emoce, které spolu se Stropnickým smetly i nejoceňovanější pražskou radní Irenu Ropkovou z ČSSD. Jen proto, že v abecedě byla před ním.
Pražské zastupitelstvo
Pražské zastupitelstvo | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Začínalo to vypadat jako tradice. Předseda zastupitelského klubu opoziční TOP 09 Václav Novotný vyvolal hlasování o důvěře radě hlavního města. Vypukla pak několikahodinová diskuse, při níž zastupitelé radní grilovali. Jediná, která z kolbiště odešla se ctí a i opozice ji i chválila, byla radní pro sociální věci a školství Irena Ropková (ČSSD).

Návrh Novotného na hlasování o důvěře začalo zastupitelstvo projednávat před šestnáctou hodinou. Grilování radních pak trvalo neuvěřitelných 9 hodin. Na samotné hlasování tak došlo krátce před jednou hodinou po půlnoci.

Na rozdíl od posledního hlasování, které během minulého zastupitelstva iniciovala šéfka klubu ODS Alexandra Udženija a vyvolávalo se po jménech od začátku abecedy, Novotný zvolil opačný postup: navrhl, aby se tentokrát s hlasováním začalo od konce abecedy.

Kdyby se přitom hlasovalo od počátku abecedy, tak by Trojkoalice nemohla na odvolání Stropnického zareagovat odvetou – po něm už je jenom trojkoaliční Jan Wolf.

Nešlo popředu, zkusili pozpátku

 "Na předchozím jednání se hlasovalo od začátku abecedy a neprošlo to, tak jsem to zkusil jinak," vysvětluje Novotný neobvyklé pořadí. A navíc přiznává: Na Stropnického prý vůbec necílil. Svým návrhem prý mířil (kromě celé koalice) na úplně jiného člena ČSSD – radní Hanu Novákovou.

"U té jsem si myslel, že by odvolání mohlo projít. Pokud je tam někdo opravdu nekompetentní, tak je to ona," dodává Novotný, který pak byl vývojem překvapen. "Když se to rozjelo, tak jsem chvíli myslel, že zůstane ve funkci jen Wolf," dodává.

Jako první totiž přišlo na řadu hlasování o Wolfovi, který bez problémů přežil. Šok pak přišel při druhém jméně v pořadí – Matěji Stropnickém. Pro jeho odvolání totiž zvedli ruku nejen zastupitelé za opoziční TOP 09 a ODS, ale také všech 8 zastupitelů ČSSD a 12 ze 17 členů ANO.

Jmenovat se Kopečková, přežila by

Po něm přišla na řadu podle abecedy již zmíněná Ropková. A ač ji všichni chvíli předtím chválili jako nejlepší a nejpracovitější radní, kromě opozice zvedli ruku pro její odvolání i všichni členové Trojkoalice.

"Kdyby se jmenovala třeba Kopečková a nebyla na řadě hned po Stropnickém, tak by ji asi neodvolali," říká bývalý primátor Bohuslav Svoboda. "Chudák Ropková to dostala jako krevní mstu, protože byla po Stropnickém," souhlasí Novotný. 

A to, že zafungovaly emoce po odvolání Stropnického, připouští i předseda pražských zelených a zastupitel Ondřej Mirovský. "Ano, zafungovaly. ČSSD i ANO ale dopředu věděly, že pokud budou sahat na naše lidi, sáhnem na jejich. To bylo to riziko, se kterým do toho šli," řekl. "Bohužel iracionalita politiky je, že padli dva nejlépe a dva nejhůře pracující členové rady," dodal.

Než došlo na posledního zástupce ČSSD v radě Petra Dolínka, který byl v abecedě až poslední, tak se emoce již uklidnily. "Trošku jsme vychladli a nechtěli jsme to úplně rozložit, protože ta rada pracovat musí," přiznává Mirovský.

V ANO spolu nemluví

O tom, že se bude hlasovat o odvolání Stropnického a zda pro něj mají zvednout ruku, však kupodivu nevěděli ani všichni zastupitelé ANO. A zdají se tak pravdivé spekulace, byť je samotní stranící odmítají, že hnutí ANO je na pražském magistrátu rozštěpeno.

"Vždy všechny body, které budeme projednávat, na klubu pečlivě probíráme. O případném hlasování o odvolání Stropnického nepadlo ani slovo," říká zastupitel ANO Patrik Nacher – jeden z pěti spolu s primátorkou Adrianou Krnáčovou, kteří odmítli Stropnického odvolat, ale byli přehlasováni.

"Koaliční smlouva nebyla vypovězena a ctím dohody," řekl Nacher, proč hlasoval proti většině klubu ANO.

Ještě je tu jedna okolnost, která mohla způsobit to, že ČSSD a ANO proti Stropnickému zvedli ruku. A to je ta, že se za Stropnického rýsuje možná náhrada: Na Praze 6 se totiž hroutí koalice, v níž jsou zelení a místo první místostarostky tam zastává Petra Kolínská.

Zelení v koalici s největší pravděpodobností končí a o post tak přijde i Kolínská, která by byla ideální adeptkou jako Stropnického náhradník. "Vědí to všichni, kdo jsou na Praze 6 v koalici, tedy i ANO a TOP 09," říká jeden z koaličních zastupitelů pod podmínkou anonymity. 

Podle něj mohlo hrát právě roli to, že zbylé koaliční strany mohly doufat, že Trojkoalice nebude odvolání Stropnického tak "hrotit", když za něj bude mít náhradu.

A volba by to byla i logická. Stropnický byl přitom při sestavování koalice loni v listopadu až druhým náhradníkem. Post náměstka primátorky za Trojkoalici totiž měl původně připadnout Petru Štěpánkovi, který se ale stal starostou Prahy 4, a odmítla ho i Petra Kolínská, když byla zvolena jako místostarostka na Praze 6.

Naopak Stropnického, který suverénně vyhrál volby na Praze 3 a mířil na post tamního starosty, vyšachovaly další tři strany v pořadí TOP 09, ČSSD a ODS, a on tak byl volný.

Zelení končí v koalici na Praze 6

Členové současné koalice na Praze 6 podle informací Aktuálně.cz podepsali tuto středu novou koaliční smlouvu, v níž ale chybí zelení. Jedním z důvodů je podle zdrojů Aktuálně.cz přílišná otevřenost a popularita Kolínské, které kolegové vyčítají například to, že jménem městské části vystupuje víc, než je třeba.

To, že nová koaliční smlouva je už podepsána, přitom nevyvrátil místostarosta za STAN Jan Lacina. "Něco připravujeme, ale chceme s tím vylézt až po víkendu," připustil. "Když se podíváte na počty, tak i bez zelených bude dost hlasů," odpověděl na otázku, koho nového vezmou do koalice jako případnou náhradu za zelené.

Každý jedná s každým

Sama Kolínská byla tím, že je už podepsána koaliční smlouva bez její účasti, překvapena. "To, že to na radnici nefunguje tak, jak by mělo, víme všichni, ale já dosud měla pocit, že je prostor k jednání," řekla s tím, že v pondělí bude jednání koaličních stran.

A na otázku, zda by tedy případně byla ochotna vzít místo náměstkyně primátorky po Stropnickém, odmítla odpovědět. "Ty spekulace už tady byly několikrát. Stále tvrdím, že moje hlavní mise je Praha 6 a že tyto spekulace nebudu přiživovat," dodala. Jako nástupkyně Stropnického by přitom byla ideální: územním plánem se dlouhodobě zabývala a nyní má na starosti dopravu.

Zda se ale tento scénář vyplní a s menšími obměnami se za dva týdny resuscituje současná koalice, pochybuje lídr Trojkoalice a její hlavní vyjednavač Petr Štěpánek. "Netroufám si předpovídat cokoliv. Současná koalice je mrtvá a každý jedná s každým," řekl.

 

Právě se děje

Další zprávy