Kleslová odstoupí z vedení pražského ANO. Kampaň proti mně nemá obdoby, zdůvodnila svůj odchod

Lucie Stuchlíková ČTK Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2015 15:42
Předsedkyni pražského hnutí ANO Radmilu Kleslovou vyzval k rezignaci šéf hnutí Andrej Babiš poté, co vyšlo najevo, že politička pobírá statisíce korun ve státních a městských firmách. Svým oznámením překvapila i kolegy z pražského ANO, kteří o její rezignaci předem nevěděli. Kleslová se již dříve musela vzdát funkce místopředsedkyně celého hnutí kvůli napojení na firmu ČEZ.
Radmila Kleslová
Radmila Kleslová | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Radmila Kleslová rezignuje na funkci předsedkyně pražského hnutí ANO. Její odchod si kvůli skandálům s odměnami v městských a státních firmách přeje šéf hnutí Andrej Babiš.

"Paní Kleslovou jsem požádal, aby svolala mimořádný sněm pražské organizace, kde bude zvoleno nové vedení," uvedl Babiš. Kleslová je podle něj cílem dehonestační kampaně, která poškozuje ji i hnutí ANO.

"Už dva měsíce čelím štvavé kampani, která účelově poškozuje mé jméno, mou lidskou i odbornou pověst, a která v historii novodobé české politiky nemá obdoby," uvedla Kleslová v tiskovém prohlášení s tím, že tlak se už projevuje i na její zdraví.

Kleslová kvůli svému odstoupení svolá krajský sněm, kde dá funkci k dispozici. Rezignaci oznámila jen krátce poté, co byla nucena opustit posty v městských firmách Prahy, konkrétně v představenstvu Pražské teplárenské a dozorčí rady PRE. Od městských firem inkasovala statisíce korun měsíčně.

"Ani vstřícný krok, odchod z dozorčí rady a z představenstva společností, kam jsem byla nominována na základě doporučení Rady města Prahy, tedy na základě souhlasu všech koaličních partnerů, tyto útoky nezastavil. Odmítám hrát roli člověka, který za cenu vlastní dehonestace slouží k odvádění pozornosti od nekompetentnosti jiných," komentovala to Kleslová.

O konci Kleslové předem nevěděli ani nejvýše postavení členové pražské buňky. "Je to pro mě překvapení. Její odchod určitě přispěje ke zklidnění situace v pražském ANO," uvedl místopředseda a poslanec Matěj Fichtner. On sám prý o místo po Kleslové zájem nemá.

Novým šéfem podle něj musí být někdo, kdo dokáže pražskou organizaci stabilizovat. "Vedení musí být tým spolupracujících lidí, nemůže být jen o jednotlivcích. To už jsme tu měli a nefungovalo to," dodal Fichtner. Pražská organizace zůstane bez šéfa právě ve chvíli, kdy se na magistrátu hroutí koalice s ČSSD a Trojkoalicí.

Postupně přichází o funkce

Už před měsícem se blízká Babišova spojenkyně musela vzdát postu místopředsedkyně hnutí. Pro změnu kvůli tomu, že jí firma ČEZ platila za poradenství 100 tisíc měsíčně. Když se o její angažmá u energetické firmy začal zajímat tehdejší Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht, Kleslová na něj po telefonu tlačila, aby si její smlouvy nevšímal.

Napojení na státní firmy Kleslové v posledních týdnech vyčítali i vlastní spolustraníci včetně šéfa hnutí Babiše. Situace je pro ANO obzvlášť nepříjemná proto, že před volbami slibovalo právě s takovými praktikami "tradičních stran" skoncovat.

Kleslová svým úterním oznámením možná jen předběhla svou sokyni, pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou. Ta chtěla podle serveru Neovlivni.cz tento čtvrtek na předsednictvu hnutí řešit právě odvolání Kleslové. V úterý se ale primátorka nechtěla k událostem spojeným s Kleslovou vyjadřovat. "Jedná se o osobní rozhodnutí paní Kleslové a já ho respektuji," uvedla Krnáčová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy