Koalice se nerozpadá. Opozice se mezi nás snaží dostat, musíme se s tím poprat, říká Krnáčová

Domácí Domácí
23. 10. 2015 15:20
Přežili jsme už několik krizí, zvládneme i tuto, věří pražská primátorka Adriana Krnáčová i po čtvrtečním zastupitelstvu, že koalice vydrží. A to i přes to, že na nočním jednání padli hned čtyři radní, kteří byli odvoláni i hlasy koaličních stran. Vše spustilo "odstřelení" Matěje Stropnického, který podle Krnáčové byl dlouhodobým předmětem sporu. Jinak ale spolupráce fungovala dobře a Krnáčová chce udělat maximum pro to, aby trojlístek ANO, ČSSD a Trojkoalice vládl Praze dál.
Primátorka Adriana Krnáčová jen pár hodin po odvolání čtyř členů rady. Nesrovnalosti sice v koalici jsou, ale musíme ukázat, že má smysl, prohlásila.
Primátorka Adriana Krnáčová jen pár hodin po odvolání čtyř členů rady. Nesrovnalosti sice v koalici jsou, ale musíme ukázat, že má smysl, prohlásila. | Foto: Ludvík Hradilek

Vnímáte včerejší jednání zastupitelstva za signál, že koalice na magistrátě se hroutí?

Nastalo nějaké hlasování, které mělo nějaký výsledek. Já se nedomnívám, že by se rozpadala koalice, nakonec žádné vypovězení smlouvy nenastalo. Koalice pokračuje dál, měli jsme mimořádnou radu, kde jsme si rozdělili kompetence odvolaných radních, pak jsme měli operativní poradu, kterou se připravujeme na radu příští týden.

Měla to být reakce na neuspokojivou práci radních, co byly hlavní problémy?

Největší kritiku jsem zaznamenala na hlavu pana (Matěje) Stropnického, i včera, takže tam si myslím, že byl největší problém. Pan Stropnický byl dlouhodobým předmětem sporu. Žádný jiný závažnější problém jsem ale nezaznamenala. U ostatních kolegů byl z naší strany odvolán pan Hašek a já se domnívám, že to byla reakce koalice poté, co byl odvolán pan Stropnický, takže se zachovala nelogickým způsobem.

Je včerejší vyústění výsledkem dlouhodobých problémů nebo pro vás bylo překvapením, stejně jako pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše?

Pro mě to bylo také překvapením, myslím, že jsem se za dobu fungování koaliční smlouvy nedopustila žádného nedostatku. Politika je nicméně plná překvapení a zvlášť ta pražská. A myslím, že už jsme překonali několik krizí, tak se překoná i tato. Já se aspoň budu snažit, aby koalice pracovala dál.

Sama to tedy nazýváte krizí?

Vy jste to tak nazvali, dneska ráno jsem si to přečetla v novinách. Tak vás pouze cituji.

Jaké budou další kroky?

Budeme jednat na klubech, my ho máme v pondělí. Pak se k tomu postavíme. Uvidíme, jaké jsou alternativy, a samozřejmě budeme jednat s koaličními partnery.

Dokážete si ještě předtím, než se sejde klub ANO, představit, že koalice zůstane na stejném půdorysu? Nebo už teď vidíte, že dojde k nějakým změnám?

Nebudu předjímat žádné výsledky. Budeme mít klub, předpokládám, že stejně tak i koaliční partneři, a pak uvidíme, protože budeme mít společné jednání. Já vidím koalici jako funkční, to že tam byly a jsou nedostatky, je normální v každém společenství, které má na něčem spolupracovat. Nota bene na tak komplikované agendě, jako je Praha. S nesrovnalostmi se musíme poprat a přes animozity se přenést. Já to určitě nevzdávám.

Pokusů odvolat radní už bylo několik. Jak vlastně dosavadní fungování hodnotíte?

Jak mi bylo řečeno nejmenovaným opozičním zastupitelem, úkolem opozice je vždy zpochybňovat koalici. A možná je to jejich dlouhodobý plán, já to tak vidím. Na druhou stranu, kdybych byla v opozici, tak se o to také snažím.

Rada tedy funguje podle vašich představ?

Myslím, že rada fungovala a funguje velice dobře. Byli a jsou v ní kompetentní lidi a výsledkem toho je, že se věci zadávaly a realizovaly. Nevidím věcný problém, spíš jen snahu opozice se do koalice dostat. Což se částečně povedlo, nicméně teď je na nás, abychom dokázali, že koalice má své opodstatnění a schopnost fungovat společně, ačkoliv nastala tato situace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy