Šlo o nepromyšlenou a přehnanou akci, ANO by se tak chovat nemělo, řekla primátorka Krnáčová

Radek Nohl Radek Nohl
23. 10. 2015 22:15
Pražská primátorka Adriana Krnáčová kritizuje část zastupitelů za hnutí ANO. Nelíbí se jí, že se nechali zatáhnout do politických hrátek části koalice a opozice a podíleli se na odvolání jejího bývalého náměstka Matěje Stropnického. V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz řekla, že s tím, aby Stropnický v radě Prahy skončil, nesouhlasila. V rozkolu v hnutí ANO ale podle Krnáčové nedošlo.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. | Foto: Lukáš Bíba

Proč podle vás došlo k odvolání čtyř radních?

Adriana Krnáčová: Myslím, že to z části byla řízená akce a z části živelná odveta, kterou šlo ale očekávat. S odvoláním náměstka Stropnického jsem nesouhlasila, protože se domnívám, že tímto způsobem by se hnutí ANO nemělo na veřejnosti profilovat a nechat se zatahovat do politických hrátek části koalice a opozice.

Byla situace už nevyhnutelná?

Nevím, jestli byla nevyhnutelná. Podle mě šlo spíš o přehnanou a nepromyšlenou akci.

Došlo k rozkolu v hnutí ANO?

K rozkolu nedošlo. Nicméně část klubu se zachovala nestandardně, když podpořila odvolání Stropnického a to přes veškerá ujištění, že se na případném odvolání podílet nebudeme.

 Je nyní klub ANO rozdělen na dvě skupiny?

To si nemyslím. Podle mě je klub stále jednotný.

Co bude nyní následovat?

Následovat budou jednání s koaličními partnery.

Bude ANO jednat o nové koalici nebo může pokračovat současná koalice?

Nebude, vždyť nebyla vypovězena koaliční spolupráce. Spíš budu hledat takové řešení, které přispěje ke zklidnění situace, protože nechci, aby se politické neshody projevovaly na fungování města.

Spravedlnost existuje. Praha zničí každou stranu a každého politika, který v ní vládne, tvrdí o současném dění na pražské radnici komentátor Jindřich Šídlo. | Video: Jindřich Šídlo
 

Právě se děje

před 17 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy