Praha - Na největší zakázku pražského magistrátu příštích čtyř let - až zhruba dvacetimiliardovou přestavbu a rekonstrukci čistírny odpadních vod v Tróji - chce dosáhnout úplně nová firma, kterou "objevil" vítěz voleb v Praze TOP 09.
Zástupci společnosti Ecofluid Group tvrdí, že dokážou vodu v Praze vyčistit o šest miliard levněji, než jaká je odhadovaná cena celé přestavby.
Své služby nabízela firma už primátorovi Pavlu Bémovi, ale nesplňovala podmínky veřejné soutěže, kterou město vypsalo v září.
Nyní TOP 09 žádá nové vedení města, aby obří tendr zastavilo a vypsalo nové soutěžní podmínky. Kvůli tomu se dnes schází mimořádné zasedání zastuptelstva.
"Současné podmínky tohoto výběrového řízení byly připravené pro konkrétního dodavatele. Zadání neumožňuje, aby se do soutěže mohly přihlásit firmy, které by mohly nabídnout modernější a levnější technologické řešení," uvedl šéf pražských zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček.
Bez čističky hrozí pokuta od Bruselu
Pro Prahu je nová čistírna odpadních vod v metropoli nutností. A čím dříve ji vybuduje, tím se sníží reálné riziko sankcí od Bruselu včetně vysokých pokut.
Při vstupu Česka do Evropské unie se totiž země zavázala, že všechny obce nad dva tisíce obyvatel budou od roku 2011 čistit své splašky podle přísných norem. Praha - největší komunální znečišťovatel vod v zemi - přitom s přestavbou své čističky ještě ani nezačala.
Nikoho netlačíme, říká TOP 09
Brněnská firma Ecofluid Group, která čistí vodu pomocí nových technologií (fluidní filtrace vločkovým mrakem) přitom neuspěla se svou nabídkou u minulého vedení radnice ovládaného ODS.
"Nechal jsem si udělat na tu technologii posudek na univerzitě v Berlíně. Vyšel kladně," řekl Aktuálně.cz Petr Štěpánek (SZ), bývalý pražský radní pro životní prostředí, který se řešením problémů se stavbou nové čistírny na Císařském ostrově v Tróji zabýval tři roky.
Štěpánek odstoupil z pražské rady před rokem, magistrát vypsal výběrové řízení až letos v září.
Firma nedostala šanci, tendr omezuje výběr firem například jen na ty, které mají stodvacetimilionovou jistinu a čtyřmiliardový roční obrat.
"To jsou pro nás absolutně nesplnitelné podmínky. Přitom naše technologie už běží ve světě a jsou šetrnější," hájí své know how zástupce Ecofluidu Miloš Janů. Ecofluid Group po volbách oslovila TOP 09, která ovšem odmítá, že by prosazovala právě tuto společnost.
"Kontaktovalo nás více firem, které nemohli nabídnout městu levnější technologie, protože podmínky tendru jim neumožnili se vůbec přihlásit. Chceme proto nové výběrové řízení, do kterého se budou moct přihlásit i menší firmy," uvedl Tomáš Hudeček z TOP 09.
Praha požádala o dotaci, Brusel se zdráhá
Noví radní si zatím s obřím tendrem lámou hlavu, pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) zadal právní studii, zda je možné zakázku rušit. Radní zároveň prodloužili termín na podání nabídek v tendru do 28. ledna, přičemž obálky se původně měly otevírat už v těchto dnech.
Praha už také požádala Brusel o dotaci na novou čističku. EU by mohla pomoci šesti miliardami korun, zatím se však zdráhá peníze poskytnout. Pražský magistrát totiž stále nezměnil smlouvu se společností Veolia, která provozuje pražské vodovody a kanalizace.
Brusel soudí, že smlouva s Veolií je uzavřená na příliš dlouhou dobu a pro město je nevýhodná. Navíc se obává, že by evropskými penězi víceméně dotoval soukromou firmu. Podmínky pro získání evropské dotace se nyní snaží zmírnit ministerstvo životního prostředí.
"Ty podmínky jsou nepřijatelné. Nemá je žádný jiný stát v Evropské unii," řekl Aktuálně.cz zmocněnec ODS pro pražskou čistírnu, poslanec Petr Skokan.
Pomůžeme čistírnu zaplatit, nabízí Veolia
Řešení, jak získat bruselské peníze, je přitom zdánlivě jednoduché: oddělit novou čistírnu od smlouvy s Veolií. K tomu ovšem jednání s vodárenskou firmou zatím nesměřuje. Veolia navíc přišla se svou nabídkou.
"Na základě smlouvy o provozování vodovodů a kanalizací v hlavním městě jsme nabídli možnost spolufinacování rekonstrukce čistírny odpadních vod," řekl Aktuálně.cz Ondřej Pokorný, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací, jejichž majitelem je právě Veolia. Tím by si chtěla Veolia předplatit nájem pražské vodovodní a kanalizační infrastruktury.
Pokorný bez bližších podrobností dodal, že Veolia je ochotná jednat i o jiných variantách. Jasno by podle něho mělo být na jaře.
Podle bývalého radního Štěpánka ovšem není v tuto chvíli třeba čekat na rozhodnutí Bruselu o dotaci pro Prahu, protože u Evropské investiční banky je připravena půjčka na stavbu čistírny. "Nikde bychom nezískali lepší úvěr," tvrdí Štěpánek.