Člen Ztohoven skončí za vylepšené semafory ve vězení

ČTK ČTK
6. 12. 2011 11:51
Roman Týc nezaplatil pokutu za výměnu skel
Ze semaforů shlíželi beznohý muž či oběšenec
Ze semaforů shlíželi beznohý muž či oběšenec | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výtvarník skupiny Ztohoven David Hons, který tvoří pod jménem Roman Týc, stráví měsíc ve vězení. Nezaplatil totiž pokutu, kterou mu už dříve uložil soud za výměnu skel u pražských semaforů.

Umělec v předchozích líčeních vystupoval pod příjmením Brudňák. Za výměnu skel u semaforů na přechodech pro chodce měl zaplatit 60 tisíc korun. Do vězení ho poslal Obvodní soud pro Prahu 7.  Obhájce jednoho ze zakladatelů skupiny Ztohoven proti usnesení podá stížnost k Městskému soudu v Praze.

Ztohoven je respektovaná umělecká skupina, nicméně její projekty jsou často kontroverzní a někdy končí stíháním jejích členů. Honse soud viní z poškozování cizí věci, kterého se umělec dopustil tím, že v roce 2007 vyměnil v metropoli skla na 50 semaforech pro chodce za šablony s postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích.

Na semaforech se po jeho zásahu objevili například beznohý muž, žena v sukni či oběšenec. Výtvarník čin vysvětlil tím, že pomohl panáčkům ze svěrací kazajky a uvolnit se.

Peněžitý trest 60 tisíc korun, který mu soud před třemi lety uložil, Hons odmítá a nezaplatil ho.Výtvarník byl původně obžalován také z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení.

Obhájce Michael Pokorný již předchozí rozsudek označil za nepřiměřený povaze obvinění a označil ho jako formalistický. Soud by měl podle něj vykládat právo se zřetelem k tomu, jak je společností vnímán čin.

Podívejte se na postavičky, které nahradily panáčky na semaforech:

Soudkyně připustila, že veřejnost vnímá pozitivně uměleckou stránku Honsova činu, ale zdůraznila, že umělec svým jednáním způsobil škodu, kterou město podle spisu vyčíslilo na zhruba 82 tisíc korun.

Umělecká skupina Ztohoven se věnuje především umění ve veřejném prostoru. Její členové se před lety "nabourali" do vysílání České televize a v pořadu ČT2 Panorama odvysílali simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš.

Zakryli také červené neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla. Týc na sebe upozornil i hrou Seber policajtovi čepici; jeho byla i socha ohořelého muže Ohnívání vystavená na Václavském náměstí poblíž místa sebeupálení Jana Palacha.

Letos v září vzbudil Týc další rozruch, když vytvořil obrazy z popela zesnulých a vystavil je v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze. Tvrdil, že v krematoriích vznikají přebytky, tedy popel zesnulých, který končí často bez piety na skládkách. Údajně tak chtěl otevřít diskusi o pokřiveném vztahu současné společnosti ke smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy