Umělec se hájí: Semafory rozhýbal Roman Týc, ne já

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 4. 2008 15:36
Neobvyklý "trestný čin" následuje kuriózní soud
Výtvarník David Brudňák
Výtvarník David Brudňák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Muž močící - tři kusy, muž oběšenec - tři kusy, muž se psem - jeden kus..." Tak byly u soudu popisovány figurky na semaforech, které před rokem rozpohyboval umělec s pseudonymem Roman Týc.

Výtvarník David Brudňák, kterého policie kvůli tomuto "umění ve veřejném prostoru" obvinila, ale svým vyjádřením kuriózní proces zkomplikoval.

Roman Týc a já nejsou stejné osoby, uvedl. "Moje vazba na Romana Týce je silná. Ale ne tak, aby docházelo k záměně osob, protože naše fyziognomie je zcela odlišná," řekl Brudňák, který se hlásí ke skupině Ztohoven, soudu.

Brudňák obvinění jenom stručně okomentoval, klasickou výpověď ale odmítl. "Nechci ohrozit kolegy," vysvětlil. Pak soudu vysvětlil, že umění ve veřejném prostoru se vždy dostává do konfliktů, protože žádný veřejný prostor neexistuje.

Policisté budou dokazovat, že obvinili správného

Soud byl odročen. Na konec dubna předvolal policistu, který bude dokazovat, že výtvarník Brudňák skutečně skla na semaforech vyměnil.

Podpořit ho má i kolega, který skupinu umělců včetně Brudňáka zadržel, když před několika lety zakrývali neonové srdce na Pražském hradě. Není ale jasné, zda se mu Brudňák představil jako Roman Týc.

David Brudňák je obviněn z toho, že loni v dubnu změnil v Praze figurky na 48 semaforech pro chodce. Lidé je mohli vidět třeba na Letné, Smíchově, v Karlíně nebo na Těšnově.

Praha žádá přes 80 tisíc

Foto: Ludvík Hradilek

Podle policie a státního zastupitelství tím měl v souběhu spáchat hned dva trestné činy - poškozování a ohrožování obecně prospěšného zařízení a poškozování cizí věci.

Město Praha se přihlásilo se škodou. Po Burdňákovi chce za opravené semafory dvaaosmdesát tisíc korun.

U soudu se bude řešit i to, jak se vůbec mohl umělec, ať už jakýkoli, ke sklům do semaforů dostat. Do pražských semaforů totiž sedí pouze výplně od firmy Eltodo. Ta tvrdí, že je nikomu neprodala.

Muž pod jménem Roman Týc ale dříve médiím sdělil, že skla do semaforů koupil velmi levně právě od pracovníka zmíněné firmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy