Umělec se hájí: Semafory rozhýbal Roman Týc, ne já

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 4. 2008 15:36
Neobvyklý "trestný čin" následuje kuriózní soud
Výtvarník David Brudňák
Výtvarník David Brudňák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - "Muž močící - tři kusy, muž oběšenec - tři kusy, muž se psem - jeden kus..." Tak byly u soudu popisovány figurky na semaforech, které před rokem rozpohyboval umělec s pseudonymem Roman Týc.

Výtvarník David Brudňák, kterého policie kvůli tomuto "umění ve veřejném prostoru" obvinila, ale svým vyjádřením kuriózní proces zkomplikoval.

Roman Týc a já nejsou stejné osoby, uvedl. "Moje vazba na Romana Týce je silná. Ale ne tak, aby docházelo k záměně osob, protože naše fyziognomie je zcela odlišná," řekl Brudňák, který se hlásí ke skupině Ztohoven, soudu.

Brudňák obvinění jenom stručně okomentoval, klasickou výpověď ale odmítl. "Nechci ohrozit kolegy," vysvětlil. Pak soudu vysvětlil, že umění ve veřejném prostoru se vždy dostává do konfliktů, protože žádný veřejný prostor neexistuje.

Policisté budou dokazovat, že obvinili správného

Soud byl odročen. Na konec dubna předvolal policistu, který bude dokazovat, že výtvarník Brudňák skutečně skla na semaforech vyměnil.

Podpořit ho má i kolega, který skupinu umělců včetně Brudňáka zadržel, když před několika lety zakrývali neonové srdce na Pražském hradě. Není ale jasné, zda se mu Brudňák představil jako Roman Týc.

David Brudňák je obviněn z toho, že loni v dubnu změnil v Praze figurky na 48 semaforech pro chodce. Lidé je mohli vidět třeba na Letné, Smíchově, v Karlíně nebo na Těšnově.

Praha žádá přes 80 tisíc

Foto: Ludvík Hradilek

Podle policie a státního zastupitelství tím měl v souběhu spáchat hned dva trestné činy - poškozování a ohrožování obecně prospěšného zařízení a poškozování cizí věci.

Město Praha se přihlásilo se škodou. Po Burdňákovi chce za opravené semafory dvaaosmdesát tisíc korun.

U soudu se bude řešit i to, jak se vůbec mohl umělec, ať už jakýkoli, ke sklům do semaforů dostat. Do pražských semaforů totiž sedí pouze výplně od firmy Eltodo. Ta tvrdí, že je nikomu neprodala.

Muž pod jménem Roman Týc ale dříve médiím sdělil, že skla do semaforů koupil velmi levně právě od pracovníka zmíněné firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy