Za změněné semafory padl trest - pokuta 60 tisíc korun

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 5. 2008 18:02
Verdikt vynesl Obvodní soud v Praze 7

Praha - Výtvarník David Brudňák zaplatí pokutu 60 tisíc korun za to, že loni v dubnu změnil Praze figurky na 48 semaforech pro chodce. Lidé je mohli vidět třeba na Letné, Smíchově, v Karlíně nebo na Těšnově.

Spis u Obvodního soudu v Praze 7, který dnes tento trest vynesl, zaznamenal výtvarníkovo dílo takto: "Muž močící - tři kusy, muž oběšenec - tři kusy, muž se psem - jeden kus..."

Podle obžaloby měl Bruďnák spáchat v souběhu hned dva trestné činy - poškozování a ohrožování obecně prospěšného zařízení a poškozování cizí věci. Odsouzen byl dnes jen za druhý jmenovaný trestný čin. Pokud by pokutu nezaplatil čekal by ho měsíc vězení.

Brudňák k soudu nepřišel. Zatím se tak neví, jestli se proti rozsudku odvolá.

Praha dostane 82 tisíc

Město Praha se navíc přihlásilo o náhradu škody za opravené semafory - chce 82 tisíc korun. Samosoudce Tomáš Hájek rozhodl, že Brudňák musí tuto náhradu městu zaplatit.

Soudce i státní zástupce zdůrazňovali, že ve sporu nejde o umění. "Toto trestní řízení není projevem státní moci, která by chtěla omezovat uměleckou tvorbu. Stát ale musí chránit soukromé vlastnictví," řekl státní zástupce Šimon Vavrečka.

I soudce v odůvodnění podotkl, že strany se mohly dohodnout mimosoudně a na proces vůbec nemuselo dojít. "Chci říct, že soud neposuzoval otázky umění, vkusu nebo tu, zda se panáčci na semaforech dostatečně osvobodili," řekl Hájek.

Brudňáka neidentifikovala policie, ale tv reportáž

Soud nevyslyšel žádost obhajoby, aby byl výtvarník osvobozen v plném rozsahu. Obhajoba svůj požadavek stavěla na argumentu, že Brudňák čin nespáchal - při prvním líčení se hájil tím, že nepoužil pseudonym Roman Týc, jak se autor změněných semaforů podepsal.

Čtěte více: Umělec se hájí. Semafory rozhýbal Roman Týc, ne já

"Pokud já vím, Romanů Týců pobíhá po Praze vícero," řekl novinářům Brudňákův obhájce Ondřej Kuchař. 

Brudňákovi uškodilo, že před čtyřmi lety poskytl pod jménem Roman Týc rozhovor televizi Prima. Soudu to stačilo jak důkaz, že Brudňák a Týc jsou jedna osoba. Na rozhovor z roku 2004 a podobnost Brudňáka a Týce upozornila sama televize v reportáži z 18. dubna. Soudce proto hned reportáž zařadil jako důkaz. Ten podpořil i fotografiemi z pasu a občanského průkazu, které poskytly úřady. 

Brudňák je souzen spolu se členy umělecké skupiny Ztohoven i kvůli fingovanému atomovému hřibu v pořadu ČT Panorama. Z toho důvodu je pro něj dnešní trest pokuty lepší než podmíněný trest, který by se mohl proměnit v nepodmíněný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy