Za změněné semafory padl trest - pokuta 60 tisíc korun

Verdikt vynesl Obvodní soud v Praze 7

Praha - Výtvarník David Brudňák zaplatí pokutu 60 tisíc korun za to, že loni v dubnu změnil Praze figurky na 48 semaforech pro chodce. Lidé je mohli vidět třeba na Letné, Smíchově, v Karlíně nebo na Těšnově.

Spis u Obvodního soudu v Praze 7, který dnes tento trest vynesl, zaznamenal výtvarníkovo dílo takto: "Muž močící - tři kusy, muž oběšenec - tři kusy, muž se psem - jeden kus..."

Podle obžaloby měl Bruďnák spáchat v souběhu hned dva trestné činy - poškozování a ohrožování obecně prospěšného zařízení a poškozování cizí věci. Odsouzen byl dnes jen za druhý jmenovaný trestný čin. Pokud by pokutu nezaplatil čekal by ho měsíc vězení.

Brudňák k soudu nepřišel. Zatím se tak neví, jestli se proti rozsudku odvolá.

Praha dostane 82 tisíc

Město Praha se navíc přihlásilo o náhradu škody za opravené semafory - chce 82 tisíc korun. Samosoudce Tomáš Hájek rozhodl, že Brudňák musí tuto náhradu městu zaplatit.

Soudce i státní zástupce zdůrazňovali, že ve sporu nejde o umění. "Toto trestní řízení není projevem státní moci, která by chtěla omezovat uměleckou tvorbu. Stát ale musí chránit soukromé vlastnictví," řekl státní zástupce Šimon Vavrečka.

I soudce v odůvodnění podotkl, že strany se mohly dohodnout mimosoudně a na proces vůbec nemuselo dojít. "Chci říct, že soud neposuzoval otázky umění, vkusu nebo tu, zda se panáčci na semaforech dostatečně osvobodili," řekl Hájek.

Brudňáka neidentifikovala policie, ale tv reportáž

Soud nevyslyšel žádost obhajoby, aby byl výtvarník osvobozen v plném rozsahu. Obhajoba svůj požadavek stavěla na argumentu, že Brudňák čin nespáchal - při prvním líčení se hájil tím, že nepoužil pseudonym Roman Týc, jak se autor změněných semaforů podepsal.

Čtěte více: Umělec se hájí. Semafory rozhýbal Roman Týc, ne já

"Pokud já vím, Romanů Týců pobíhá po Praze vícero," řekl novinářům Brudňákův obhájce Ondřej Kuchař. 

Brudňákovi uškodilo, že před čtyřmi lety poskytl pod jménem Roman Týc rozhovor televizi Prima. Soudu to stačilo jak důkaz, že Brudňák a Týc jsou jedna osoba. Na rozhovor z roku 2004 a podobnost Brudňáka a Týce upozornila sama televize v reportáži z 18. dubna. Soudce proto hned reportáž zařadil jako důkaz. Ten podpořil i fotografiemi z pasu a občanského průkazu, které poskytly úřady. 

Brudňák je souzen spolu se členy umělecké skupiny Ztohoven i kvůli fingovanému atomovému hřibu v pořadu ČT Panorama. Z toho důvodu je pro něj dnešní trest pokuty lepší než podmíněný trest, který by se mohl proměnit v nepodmíněný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy