Za změněné semafory padl trest - pokuta 60 tisíc korun

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
21. 5. 2008 18:02
Verdikt vynesl Obvodní soud v Praze 7

Praha - Výtvarník David Brudňák zaplatí pokutu 60 tisíc korun za to, že loni v dubnu změnil Praze figurky na 48 semaforech pro chodce. Lidé je mohli vidět třeba na Letné, Smíchově, v Karlíně nebo na Těšnově.

Spis u Obvodního soudu v Praze 7, který dnes tento trest vynesl, zaznamenal výtvarníkovo dílo takto: "Muž močící - tři kusy, muž oběšenec - tři kusy, muž se psem - jeden kus..."

Podle obžaloby měl Bruďnák spáchat v souběhu hned dva trestné činy - poškozování a ohrožování obecně prospěšného zařízení a poškozování cizí věci. Odsouzen byl dnes jen za druhý jmenovaný trestný čin. Pokud by pokutu nezaplatil čekal by ho měsíc vězení.

Brudňák k soudu nepřišel. Zatím se tak neví, jestli se proti rozsudku odvolá.

Praha dostane 82 tisíc

Město Praha se navíc přihlásilo o náhradu škody za opravené semafory - chce 82 tisíc korun. Samosoudce Tomáš Hájek rozhodl, že Brudňák musí tuto náhradu městu zaplatit.

Soudce i státní zástupce zdůrazňovali, že ve sporu nejde o umění. "Toto trestní řízení není projevem státní moci, která by chtěla omezovat uměleckou tvorbu. Stát ale musí chránit soukromé vlastnictví," řekl státní zástupce Šimon Vavrečka.

I soudce v odůvodnění podotkl, že strany se mohly dohodnout mimosoudně a na proces vůbec nemuselo dojít. "Chci říct, že soud neposuzoval otázky umění, vkusu nebo tu, zda se panáčci na semaforech dostatečně osvobodili," řekl Hájek.

Brudňáka neidentifikovala policie, ale tv reportáž

Soud nevyslyšel žádost obhajoby, aby byl výtvarník osvobozen v plném rozsahu. Obhajoba svůj požadavek stavěla na argumentu, že Brudňák čin nespáchal - při prvním líčení se hájil tím, že nepoužil pseudonym Roman Týc, jak se autor změněných semaforů podepsal.

Čtěte více: Umělec se hájí. Semafory rozhýbal Roman Týc, ne já

"Pokud já vím, Romanů Týců pobíhá po Praze vícero," řekl novinářům Brudňákův obhájce Ondřej Kuchař. 

Brudňákovi uškodilo, že před čtyřmi lety poskytl pod jménem Roman Týc rozhovor televizi Prima. Soudu to stačilo jak důkaz, že Brudňák a Týc jsou jedna osoba. Na rozhovor z roku 2004 a podobnost Brudňáka a Týce upozornila sama televize v reportáži z 18. dubna. Soudce proto hned reportáž zařadil jako důkaz. Ten podpořil i fotografiemi z pasu a občanského průkazu, které poskytly úřady. 

Brudňák je souzen spolu se členy umělecké skupiny Ztohoven i kvůli fingovanému atomovému hřibu v pořadu ČT Panorama. Z toho důvodu je pro něj dnešní trest pokuty lepší než podmíněný trest, který by se mohl proměnit v nepodmíněný.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy