Polití barvou i strhávání plachty. Policie eviduje kolem sochy Koněva osm incidentů

ČTK ČTK
3. 9. 2019 16:42
Policie eviduje kolem pomníku sovětského maršála Ivana Koněva osm incidentů, z nichž sedm bylo jako přestupek proti majetku předáno správnímu orgánu, tedy radnici Prahy 6. V jednom případě policie nezná pachatele a věc dále vyšetřuje. Posledního přestupku se podle policie dopustil v pondělí proruský aktivista Jiří Černohorský, který odstranil ze sochy plachtu, jíž chtěla radnice pomník chránit před vandalismem. Plachtu odstranil po demonstraci proti zakrytí sochy.
Socha maršála Koněva.
Socha maršála Koněva. | Foto: ČTK

Vedení Prahy 6 nechalo sochu zakrýt plachtou v pátek se zdůvodněním, že chce zabránit jejímu poškozování. Koněvův pomník je opakovaně terčem útoků. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Černohorský plachtu hned v pátek ze sochy odstranil. Svůj čin zopakoval v pondělí, kdy ho z místa odvezla policie na služebnu. Černohorský se následně na místo vrátil a oznámil, že dále se přestupkem bude zabývat radnice Prahy 6. Sdělil, že pokutu neplatil.

"Tento můj čin byl společensky prospěšný, a to kvůli bezpečnosti ať už chodců, nebo dopravy samotné. Tuto plachtu mohl kdykoliv z místa odvát vítr, a mohl tak způsobit kolizní stav na přilehlé komunikaci," citoval v pondělí Černohorský ze své výpovědi pro policii.

Plachtu se od její instalace pokusilo strhnout i několik dalších lidí.

Zakrytí sochy kritizovalo ruské velvyslanectví. Označilo ho za opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa, napsalo v komentáři na svém webu.

Radnice Prahy 6 nechala sochu opatřit antigraffiti nátěrem. Z místa nechala v úterý večer odvézt plot, který stál kolem sochy, v úterý také odstraní lešení, uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek. Co se se sochou stane v budoucnu, projedná zastupitelstvo městské části 12. září. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) usiluje o její přestěhování z náměstí Interbrigády, piráti navrhují vypsat k této otázce referendum.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 pct

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140.000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má dnes zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Další zprávy