Polití barvou i strhávání plachty. Policie eviduje kolem sochy Koněva osm incidentů

ČTK ČTK
3. 9. 2019 16:42
Policie eviduje kolem pomníku sovětského maršála Ivana Koněva osm incidentů, z nichž sedm bylo jako přestupek proti majetku předáno správnímu orgánu, tedy radnici Prahy 6. V jednom případě policie nezná pachatele a věc dále vyšetřuje. Posledního přestupku se podle policie dopustil v pondělí proruský aktivista Jiří Černohorský, který odstranil ze sochy plachtu, jíž chtěla radnice pomník chránit před vandalismem. Plachtu odstranil po demonstraci proti zakrytí sochy.
Socha maršála Koněva.
Socha maršála Koněva. | Foto: ČTK

Vedení Prahy 6 nechalo sochu zakrýt plachtou v pátek se zdůvodněním, že chce zabránit jejímu poškozování. Koněvův pomník je opakovaně terčem útoků. Naposledy v noci na čtvrtek 22. srpna neznámý pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy.

Černohorský plachtu hned v pátek ze sochy odstranil. Svůj čin zopakoval v pondělí, kdy ho z místa odvezla policie na služebnu. Černohorský se následně na místo vrátil a oznámil, že dále se přestupkem bude zabývat radnice Prahy 6. Sdělil, že pokutu neplatil.

"Tento můj čin byl společensky prospěšný, a to kvůli bezpečnosti ať už chodců, nebo dopravy samotné. Tuto plachtu mohl kdykoliv z místa odvát vítr, a mohl tak způsobit kolizní stav na přilehlé komunikaci," citoval v pondělí Černohorský ze své výpovědi pro policii.

Plachtu se od její instalace pokusilo strhnout i několik dalších lidí.

Zakrytí sochy kritizovalo ruské velvyslanectví. Označilo ho za opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa, napsalo v komentáři na svém webu.

Radnice Prahy 6 nechala sochu opatřit antigraffiti nátěrem. Z místa nechala v úterý večer odvézt plot, který stál kolem sochy, v úterý také odstraní lešení, uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek. Co se se sochou stane v budoucnu, projedná zastupitelstvo městské části 12. září. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) usiluje o její přestěhování z náměstí Interbrigády, piráti navrhují vypsat k této otázce referendum.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy