Mimořádná zpráva

Ze sochy Koněva lidé znovu strhávají plachtu, starostovi chodí výhrůžky smrtí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 31. 8. 2019 17:00
V sobotu odpoledne strhl starší muž znovu plachtu, kterou nechala radnice Praha 6 kolem sochy maršála Ivana Koněva v Dejvicích nainstalovat v pátek, aby zabránila hanobení sochy. O stržení krycí plachty se pokusili dva mladíci v noci z pátku na sobotu a před nimi několik dalších lidí. Všechny zadrželi strážníci.
Stržená plachta a lešení u sochy maršála Koněva.
Stržená plachta a lešení u sochy maršála Koněva. | Foto: ČTK

O posledním incidentu dostala městská policie v Praze hlášení na linku 156 v sobotu kolem půl třetí odpoledne. "Strážníci na místě zadrželi muže, který přeřezal pásky u plachty," prohlásila mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. Kolem pomníku kontroverzního sovětského vojevůdce Ivana Koněva, kterou nechala radnice Praha 6 zakrýt v pátek, tak zůstalo jen lešení bez plachty. 

Důchodce, který strhl v sobotu krycí plachtu u sochy maršála Koněva.
Důchodce, který strhl v sobotu krycí plachtu u sochy maršála Koněva. | Foto: ČTK

Sobotní incident připomíná akci dvou mladíků, kteří stihli v noci z pátku na sobotu přeřezat pásky u krycí plachty a částečně ji potrhali. Oba muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku, stejně jako aktivista Jiří Černohorský, který plachtu strhl už v pátek odpoledne, uvedla pražská policie.

Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice Prahy 6 - tj. přikrytí plachtou - za zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa. Ministerstvo zahraničí RF kvůli incidentu povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti zhanobení pomníku. Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat. 

Podle v pátek zveřejněného facebookového příspěvku ruské ambasády v ČR dostávají její diplomaté v Praze "dopisy českých občanů, kteří odsuzují jednání městské části". Zprávu o tom, že Češi zakrytí sochy odsuzují, převzala i ruská státní tisková agentura TASS. 

Kvůli vyhrocené situaci kolem sochy sovětského maršála musel požádat o policejní ochranu starosta městské části Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). "Výhrůžky dostávám zhruba v posledních třech dnech. Dnes (pátek - pozn. red.) se to začalo stupňovat poté, co pan Ovčáček napsal na twitter sérii svých zpráv, tak mi začaly chodit velmi vulgární a velmi ostré zprávy, kde mi bylo vyhrožováno fyzickou likvidací. Bylo to prostřednictvím SMS zpráv, e-mailů i sociálních sítí," řekl Kolář Českému rozhlasu.

Pomník je delší dobu předmětem sporu s Ruskou federací. Šestá městská část vloni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem.

Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Socha byla v minulosti několikrát poškozena, a podle ruské ambasády radnice umístěním tabulky následné vandalské činy zavinila. Naposledy minulý týden někdo polil památník červenou barvou. Socha bude podle mluvčího Prahy 6 Ondřej Šrámka zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé městské části. 

VIDEO: Koněv má na rukou krev, jeho sochu tu nechceme, říká starosta Kolář. 

Nemáme nic proti Rudé armádě, vážíme si toho, že spoluosvobodila Československo, ale už nás to nebaví, říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář /TOP 09/. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy