Rodina starosty Koláře vyvrací hoax o vazbách na kolaboranta. Jsme z Moravy, říká

Michal Polák Michal Polák
3. 9. 2019 13:56
Nejprve dostal policejní ochranu kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, nyní čelí útoku dezinformátorů. O starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) začala na sociálních sítích kolovat dezinformace, že je v příbuzenském vztahu s válečným kolaborantem Ottou Kolarem. Starosta je terčem verbálních útoků a vyhrožování kvůli rozhodnutí zahalit sochu maršála Koněva. Jeho otec, bývalý diplomat Petr Kolář, však jakýkoliv vztah vyloučil. Pro Aktuálně.cz uvedl, že jeho otec pochází z Moravy, nikoliv z jižních Čech jako gestapák Kolar.
Bývalý diplomat Petr Kolář sloužil jako velvyslanec v USA či Rusku. Je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře.
Bývalý diplomat Petr Kolář sloužil jako velvyslanec v USA či Rusku. Je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. | Foto: DVTV

Ve facebookové skupině Přátelé Ruska v České republice se v pondělí večer objevil příspěvek uvedený slovy "Pravý důvod jednání starosty Prahy 6…", ve kterém je vidět historický jihočeský zatykač z roku 1945 na příslušníky gestapa a jejich spolupracovníky. Je tam uveden také úředník a tlumočník německé národnosti Otto Kolar.

Dezinformátoři naznačují, že kolaborant Kolar by mohl být kvůli podobnému jménu v příbuzenském vztahu se starostou Kolářem, který rozhodl o zahalení sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva poté, co ji pomalovali neznámí vandalové a není rozhodnuto o jejím dalším osudu.

To se účastníkům skupiny nelíbí. Autorka příspěvku pak v diskusi pod ním nelogicky spekuluje, že Kolar by mohl být "Kolářův děda z matčiny strany". 

Diplomat Petr Kolář označil jakékoliv pokrevní spojení s kolaborantem Kolarem za nesmysl. "Můj otec je Josef Kolář a pochází z Moravskoslezského kraje, moje matka je sice z jižních Čech, ale za svobodna se jmenovala jinak. Potkali se na vysoké škole v Praze. Žádná příbuznost s panem Ottou Kolarem tam není," řekl Aktuálně.cz Kolář, který je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. 

Podle Koláře staršího je vypuštění dezinformace typickým chováním v momentu, kdy někomu dojdou fakta. Dodává, že v posledních dnech mu chodí "nechutné maily" od odpůrců jeho syna, kterým se nelíbí rozhodnutí radnice Prahy 6 zakrýt pomník Koněva.

Manipulace Wikipedií

Aby dezinformátoři podpořili hoax, na který upozornili Manipulátoři.cz, tak do hesla "Otto Kolar" na Wikipedii doplnili, že je v příbuzenském vztahu s rodinou starosty Koláře. Změnili také rok jeho úmrtí na 1984. Administrátoři Wikipedie k heslu záhy připsali: "Článek vznikl na základě nepodložených informací. Není žádná informace, že (Otto Kolar, pozn. red.) pocházel z Českých Budějovic nebo že by zemřel až v roce 1984," píší správci internetové encyklopedie.   

Autor článku na Manipulátoři.cz Jan Cemper konzultoval Ottu Kolara s Ústavem pro studium totalitních režimů. Historici ho prý vedou jako padlého ještě v období druhé světové války. Stejnou věc dokládá také původní dokument, který dezinformátoři sami zveřejnili, kde je psacím písmem dopsáno: "Zemřel v Rakousku." 

Podle Cempera historici zcela vyloučili, že by po válce bylo kolaborantovi umožněno počeštit jméno z Kolar na Kolář.

Kontroverzní maršál

Sochu maršála Ivana Koněva někdo polil barvou v noci na 22. srpna. Praha 6 v reakci vyzvala velvyslanectví Ruské federace, aby si sochu odvezlo a umístilo na svůj pozemek. Spor o Koněva se vede kvůli jeho kontroverznímu životopisu - podílel se na osvobození Československa od nacistů, ale zároveň v roce 1956 řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961 se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi a v roce 1968 údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Minulý týden v pátek radnice rozhodla o zakrytí sochy plachtou, což označila ze nejlevnější a nejúčinnější řešení, jak ochránit sochu před vandaly. Ještě ten samý den plachtu dvakrát strhl prokremelský aktivista Jiří Černohorský. V pondělí odpoledne se u sochy konal protest odpůrců zakrytí sochy, na kterém vystoupil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. O dalším osudu sochy chce vedení Prahy rozhodnout 12. září na zastupitelstvu městské části.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy