Rodina starosty Koláře vyvrací hoax o vazbách na kolaboranta. Jsme z Moravy, říká

Michal Polák Michal Polák
3. 9. 2019 13:56
Nejprve dostal policejní ochranu kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, nyní čelí útoku dezinformátorů. O starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) začala na sociálních sítích kolovat dezinformace, že je v příbuzenském vztahu s válečným kolaborantem Ottou Kolarem. Starosta je terčem verbálních útoků a vyhrožování kvůli rozhodnutí zahalit sochu maršála Koněva. Jeho otec, bývalý diplomat Petr Kolář, však jakýkoliv vztah vyloučil. Pro Aktuálně.cz uvedl, že jeho otec pochází z Moravy, nikoliv z jižních Čech jako gestapák Kolar.
Bývalý diplomat Petr Kolář sloužil jako velvyslanec v USA či Rusku. Je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře.
Bývalý diplomat Petr Kolář sloužil jako velvyslanec v USA či Rusku. Je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. | Foto: DVTV

Ve facebookové skupině Přátelé Ruska v České republice se v pondělí večer objevil příspěvek uvedený slovy "Pravý důvod jednání starosty Prahy 6…", ve kterém je vidět historický jihočeský zatykač z roku 1945 na příslušníky gestapa a jejich spolupracovníky. Je tam uveden také úředník a tlumočník německé národnosti Otto Kolar.

Dezinformátoři naznačují, že kolaborant Kolar by mohl být kvůli podobnému jménu v příbuzenském vztahu se starostou Kolářem, který rozhodl o zahalení sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva poté, co ji pomalovali neznámí vandalové a není rozhodnuto o jejím dalším osudu.

To se účastníkům skupiny nelíbí. Autorka příspěvku pak v diskusi pod ním nelogicky spekuluje, že Kolar by mohl být "Kolářův děda z matčiny strany". 

Diplomat Petr Kolář označil jakékoliv pokrevní spojení s kolaborantem Kolarem za nesmysl. "Můj otec je Josef Kolář a pochází z Moravskoslezského kraje, moje matka je sice z jižních Čech, ale za svobodna se jmenovala jinak. Potkali se na vysoké škole v Praze. Žádná příbuznost s panem Ottou Kolarem tam není," řekl Aktuálně.cz Kolář, který je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. 

Podle Koláře staršího je vypuštění dezinformace typickým chováním v momentu, kdy někomu dojdou fakta. Dodává, že v posledních dnech mu chodí "nechutné maily" od odpůrců jeho syna, kterým se nelíbí rozhodnutí radnice Prahy 6 zakrýt pomník Koněva.

Manipulace Wikipedií

Aby dezinformátoři podpořili hoax, na který upozornili Manipulátoři.cz, tak do hesla "Otto Kolar" na Wikipedii doplnili, že je v příbuzenském vztahu s rodinou starosty Koláře. Změnili také rok jeho úmrtí na 1984. Administrátoři Wikipedie k heslu záhy připsali: "Článek vznikl na základě nepodložených informací. Není žádná informace, že (Otto Kolar, pozn. red.) pocházel z Českých Budějovic nebo že by zemřel až v roce 1984," píší správci internetové encyklopedie.   

Autor článku na Manipulátoři.cz Jan Cemper konzultoval Ottu Kolara s Ústavem pro studium totalitních režimů. Historici ho prý vedou jako padlého ještě v období druhé světové války. Stejnou věc dokládá také původní dokument, který dezinformátoři sami zveřejnili, kde je psacím písmem dopsáno: "Zemřel v Rakousku." 

Podle Cempera historici zcela vyloučili, že by po válce bylo kolaborantovi umožněno počeštit jméno z Kolar na Kolář.

Kontroverzní maršál

Sochu maršála Ivana Koněva někdo polil barvou v noci na 22. srpna. Praha 6 v reakci vyzvala velvyslanectví Ruské federace, aby si sochu odvezlo a umístilo na svůj pozemek. Spor o Koněva se vede kvůli jeho kontroverznímu životopisu - podílel se na osvobození Československa od nacistů, ale zároveň v roce 1956 řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961 se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi a v roce 1968 údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Minulý týden v pátek radnice rozhodla o zakrytí sochy plachtou, což označila ze nejlevnější a nejúčinnější řešení, jak ochránit sochu před vandaly. Ještě ten samý den plachtu dvakrát strhl prokremelský aktivista Jiří Černohorský. V pondělí odpoledne se u sochy konal protest odpůrců zakrytí sochy, na kterém vystoupil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. O dalším osudu sochy chce vedení Prahy rozhodnout 12. září na zastupitelstvu městské části.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy