Rodina starosty Koláře vyvrací hoax o vazbách na kolaboranta. Jsme z Moravy, říká

Michal Polák Michal Polák
3. 9. 2019 13:56
Nejprve dostal policejní ochranu kvůli výhrůžkám fyzickou likvidací, nyní čelí útoku dezinformátorů. O starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) začala na sociálních sítích kolovat dezinformace, že je v příbuzenském vztahu s válečným kolaborantem Ottou Kolarem. Starosta je terčem verbálních útoků a vyhrožování kvůli rozhodnutí zahalit sochu maršála Koněva. Jeho otec, bývalý diplomat Petr Kolář, však jakýkoliv vztah vyloučil. Pro Aktuálně.cz uvedl, že jeho otec pochází z Moravy, nikoliv z jižních Čech jako gestapák Kolar.
Bývalý diplomat Petr Kolář sloužil jako velvyslanec v USA či Rusku. Je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře.
Bývalý diplomat Petr Kolář sloužil jako velvyslanec v USA či Rusku. Je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. | Foto: DVTV

Ve facebookové skupině Přátelé Ruska v České republice se v pondělí večer objevil příspěvek uvedený slovy "Pravý důvod jednání starosty Prahy 6…", ve kterém je vidět historický jihočeský zatykač z roku 1945 na příslušníky gestapa a jejich spolupracovníky. Je tam uveden také úředník a tlumočník německé národnosti Otto Kolar.

Dezinformátoři naznačují, že kolaborant Kolar by mohl být kvůli podobnému jménu v příbuzenském vztahu se starostou Kolářem, který rozhodl o zahalení sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva poté, co ji pomalovali neznámí vandalové a není rozhodnuto o jejím dalším osudu.

To se účastníkům skupiny nelíbí. Autorka příspěvku pak v diskusi pod ním nelogicky spekuluje, že Kolar by mohl být "Kolářův děda z matčiny strany". 

Diplomat Petr Kolář označil jakékoliv pokrevní spojení s kolaborantem Kolarem za nesmysl. "Můj otec je Josef Kolář a pochází z Moravskoslezského kraje, moje matka je sice z jižních Čech, ale za svobodna se jmenovala jinak. Potkali se na vysoké škole v Praze. Žádná příbuznost s panem Ottou Kolarem tam není," řekl Aktuálně.cz Kolář, který je otcem starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře. 

Podle Koláře staršího je vypuštění dezinformace typickým chováním v momentu, kdy někomu dojdou fakta. Dodává, že v posledních dnech mu chodí "nechutné maily" od odpůrců jeho syna, kterým se nelíbí rozhodnutí radnice Prahy 6 zakrýt pomník Koněva.

Manipulace Wikipedií

Aby dezinformátoři podpořili hoax, na který upozornili Manipulátoři.cz, tak do hesla "Otto Kolar" na Wikipedii doplnili, že je v příbuzenském vztahu s rodinou starosty Koláře. Změnili také rok jeho úmrtí na 1984. Administrátoři Wikipedie k heslu záhy připsali: "Článek vznikl na základě nepodložených informací. Není žádná informace, že (Otto Kolar, pozn. red.) pocházel z Českých Budějovic nebo že by zemřel až v roce 1984," píší správci internetové encyklopedie.   

Autor článku na Manipulátoři.cz Jan Cemper konzultoval Ottu Kolara s Ústavem pro studium totalitních režimů. Historici ho prý vedou jako padlého ještě v období druhé světové války. Stejnou věc dokládá také původní dokument, který dezinformátoři sami zveřejnili, kde je psacím písmem dopsáno: "Zemřel v Rakousku." 

Podle Cempera historici zcela vyloučili, že by po válce bylo kolaborantovi umožněno počeštit jméno z Kolar na Kolář.

Kontroverzní maršál

Sochu maršála Ivana Koněva někdo polil barvou v noci na 22. srpna. Praha 6 v reakci vyzvala velvyslanectví Ruské federace, aby si sochu odvezlo a umístilo na svůj pozemek. Spor o Koněva se vede kvůli jeho kontroverznímu životopisu - podílel se na osvobození Československa od nacistů, ale zároveň v roce 1956 řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961 se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou Berlínské zdi a v roce 1968 údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Minulý týden v pátek radnice rozhodla o zakrytí sochy plachtou, což označila ze nejlevnější a nejúčinnější řešení, jak ochránit sochu před vandaly. Ještě ten samý den plachtu dvakrát strhl prokremelský aktivista Jiří Černohorský. V pondělí odpoledne se u sochy konal protest odpůrců zakrytí sochy, na kterém vystoupil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna a poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. O dalším osudu sochy chce vedení Prahy rozhodnout 12. září na zastupitelstvu městské části.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy