Brno - Nařčení úředníka, že nevhodně zíral na poprsí ženy, s níž opakovaně jednal, se stalo podnětem k nezvyklému soudnímu sporu.
Jeho nejnovější kapitolu napsal Nejvyšší správní soud (NSS). Nařídil Krajskému soudu v Plzni, aby se znovu zabýval pořádkovou pokutou pro ženu, která si na úředníka stěžovala.
Použila totiž na jeho adresu nevybíravá slova, která muž pociťoval jako hrubou urážku.
Žena se s úředníkem setkala v přestupkovém řízení na plzeňském magistrátu. V jednom písemném vyjádření namítala jeho podjatost. Údajně jí "permanentně zíral na poprsí s fascinací tak zjevnou, že mohla naznačovat fetišisticko-sadomasochistickou aberaci".
Úředník podle ženy v dané situaci nebyl schopen postupovat objektivně. "Cítil naopak potřeby zcela jiné a dával je najevo takovým způsobem, že jsem si připadala jako kořist před úporným dravcem," napsala žena.
Úřad jí za údajnou urážku vyměřil pokutu 2000 korun. Krajský soud v Plzni ale na základě správní žaloby toto rozhodnutí zrušil.
Sice uznal, že výroky dosáhly intenzity hrubých urážek, ale vytkl úřadu, že neposoudil, zda žena mohla výpadem vůči pracovníkovi magistrátu závažně ztížit postup správního orgánu v řízení.
Podle rozsudku NSS ale ztížení postupu v řízení není nutnou podmínkou pro uložení pořádkové pokuty. Plzeňský soud se tak musí případem zabývat znovu.
Žena se asi pokutě nakonec nevyhne. Také Nejvyšší správní soud totiž její výroky označil za hrubě urážlivé, a to zejména náznak, že úředník trpí sexuální úchylkou.
"Pokud si taková tvrzení žalobkyně dovolila k oprávněné úřední osobě, zcela nepochybně tím vyjádřila despekt ke správnímu řízení jako celku a její podání lze chápat rovněž jako útok na důstojnost správního řízení," stojí v rozsudku senátu s předsedou Janem Passerem.