Plzeň - Z padělání a pozměnění veřejné listiny, z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropských společenství se zpovídá žena, která stanula před Krajským soudem v Plzni.
Je podezřelá z toho, že kvůli lepším vyhlídkám na získání dotace zfalšovala dokument ministerstva kultury.
Podle spisu v létě 2009 při přípravě podkladů k žádosti o dotaci z Regionálního operačního programu Jihozápad padělala rozhodnutí ministerstva o prohlášení muzejních exponátů za kulturní památky.
Chtěla tak údajně docílit toho, aby projekt, který jako manažerka připravovala, získal vyšší bodové hodnocení, a měl tak větší šanci na přidělení dotace.
Projekt požadoval dotaci přes 120 milionů korun
Dotace měla být určena pro plzeňské Regionální technické muzeum Techmania.
Projekt na restaurování první stavby v ČR postavené takzvanou Hetzerovou konstrukcí celkem požadoval dotaci přes 120 milionů korun. Z toho 102,6 milionu měl být příspěvek EU. Samotná budova kulturní památkou je.
Soudu se ve středu omluvil důležitý svědek, ředitel muzea, které o dotace žádalo. Jednání proto soudce odročil na 14. dubna.
Podle obžaloby žena potřebovala v podané žádosti přiložit rozhodnutí ministerstva o prohlášení vybraných exponátů z muzea za kulturní památky. Takové rozhodnutí ale neměla.
Žena manipulovala s dokumenty
Podle spisu proto sama vyhotovila první tři strany příslušného dokumentu. Opatřila si originál jiného staršího rozhodnutí ministerstva a vzala z něj třetí stránku s poučením, razítkem a podpisem ministerského úředníka.
List ve starém rozhodnutí nahradila barevnou kopií a originál pak přiložila k dokumentům, které vyhotovila, tvrdí obžaloba. Ověřenou kopii pak dodala k žádosti o dotaci.
Na podvod se ale přišlo, ministerstvo kultury podalo trestní oznámení. Muzeum po zjištění nesrovnalostí ukončilo se ženou dohodu o práci a celou žádost o dotaci stáhlo.