Sobotka v Plzeňském kraji: Chválil úspěšnou fabriku a slíbil peníze policii i zdravotníkům

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 19. 7. 2016 16:09
Bohuslav Sobotka navštívil v doprovodu ministrů vnitra a zdravotnictví Plzeňský kraj. První zastávkou premiéra byl podnik Kion Stříbro, který označil za čítankový příklad úspěšné investice. V dalším průběhu návštěvy premiér slíbil dostatek financí pro policejní ředitelství i obě plzeňské fakultní nemocnice. Ve městě Stod se ale premiér nedočkal příliš vřelého přijetí, když navštívil tamější krajskou nemocnici. "Kdykoliv se říkalo, že se bude přidávat, tak jsme to na výplatě nepoznali," ozvalo se z davu asi padesáti lékařů a sester.
Bohuslav Sobotka v KION Stříbro.
Bohuslav Sobotka v KION Stříbro. | Foto: KION Stříbro

Plzeň - Premiér Bohuslav Sobotka se během své návštěvy Plzeňského kraje zajímal o širokou škálu témat počínaje situací v tamním průmyslu a konče platy policistů, učitelů a zdravotníků. Těm řekl, že kromě platů musí vláda posílit také investice ve zdravotnictví. Premiér si našel čas i na debatu s hasiči v divadle v Dobřanech. Během návštěvy mu asistovali ministři vnitra Milan Chovanec a zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Návštěvu začal Sobotka spolu s Chovancem v podniku Kion Stříbro, což je nová výrobní společnost v průmyslové zóně Panattoni park v Ostrově u Stříbra. Továrnu na vysokozdvižné vozíky premiér označil za čítankový příklad úspěšné investice v České republice. "Vzniklo tady 150 pracovních míst, a to i díky investiční pobídce od státu v podobě slevy na dani, která bude v následujících letech činit šedesát milionů korun," uvedl Sobotka po prohlídce závodu.

Bohuslav Sobotka v KION Stříbro.
Bohuslav Sobotka v KION Stříbro. | Foto: KION Stříbro

Podle ředitele podniku Kion Radka Čermáka však má nový zaměstnavatel spíše opačný problém, než je vytvoření nových pracovních míst. "Je nízká nezaměstnanost a stále chybí technické pozice. Proto jsme se s panem premiérem bavili také o možnostech vzdělávání, aby se situace zlepšila," uvedl výkonný ředitel Kionu.

Během dalších setkání v Plzeňském kraji, na policejním ředitelství a ve dvou fakultních nemocnicích už byla řeč také o penězích, zejména těch, které tečou ze státního rozpočtu. Sobotka slíbil dostatečné prostředky jak pro vedení krajské policie, tak i pro obě nemocnice. Zároveň pochválil plzeňské policisty za úspěchy v boji s kriminalitou.

"Dnes a denně se ukazuje, že bylo velmi dobře, když vláda změnila bezpečnostní politiku a rozhodla, že to bude jedna z rozpočtových priorit," řekl premiér a slíbil, že i v příštím rozpočtovém období bude usilovat o zajištění dostatku peněz na bezpečnost.

Krajský policejní ředitel Pavel Krákora měl stejné starosti, jako ředitel Kionu - nedostatek lidí. "Prioritou je pro nás doplnění tabulkových stavů, momentálně můžeme přijmout 89 policistů," řekl Krákora. Sobotka ještě vyzdvihl, že vláda schválila zvýšení platu policistů pro příští rok, a zdůraznil, že se to týká také učitelů, zdravotníků a dalších státních zaměstnanců.

Na finanční přísliby došlo i ve Fakultní nemocnici Plzeň - Lochotín, kde ministra Chovance v premiérově doprovodu vystřídal Svatopluk Němeček." Zdravotnictví je pod tlakem a je řada faktorů, které zvyšují napětí. Je potřeba mít dostatek kvalitních lékařů a sester. Chceme proto vyslat výrazný signál a tím bude zvýšení tarifních platů lékařů a sester o deset procent," uvedl Sobotka před novináři a zaměstnanci nemocnice. Nezůstalo ale jen u platů, premiér uvedl, že vláda musí také posílit investice do zdravotnictví, zejména peníze na investiční rozvoj a podporu přístrojové modernizace.

"To, kde jsme, je díky tomu, že máme špičkové týmy odborníků, v některých oborech jsme na evropské úrovni, například v péči o dětské onkologické pacienty. Jsem moc rád, že máme podporu vlády," řekl ředitel nemocnice Václav Šimánek.

Zdravotníky ve městě Stod Sobotka nepřesvědčil

Do ospalého, uprostřed prázdnin vylidněného městečka Stod pak Sobotka příliš rozruchu nevnesl. O návštěvě premiéra původně nevěděl ani starosta Jiří Vlk, alespoň ne oficiální cestou. "Jinak jsem se před chvílí samozřejmě dozvěděl, že jede do naší nemocnice, je to krajská nemocnice, kde byla některá oddělení na zavření, ale teď se do ní hodně investovalo, jsou tam nové sály nebo CT," řekl starosta.

Zatímco starosta Stodu o návštěvě premiéra nevěděl, jiní vlivní sociální demokraté o ní věděli tak dobře, že se dokonce zúčastnili debaty se zaměstnanci nemocnice. Přijela senátorka za ČSSD a zastupitelka Dobřan Dagmar Terelmešová, krajský lídr Josef Bernard a stejně jako v plzeňské nemocnici i hejtman Václav Šlajs.

Rozhodně však neslavili úspěch, byť se Sobotka už potřetí vytasil s tím, jak jeho vláda zdravotníkům zvyšuje platy. Zaměstnanci mu dokázali, že jednak úplně všemu nevěří a že o tom také něco vědí. "Kdykoliv se říkalo, že se bude přidávat, tak jsme to na výplatě nepoznali," ozvalo se z davu asi padesáti lékařů a sester.

Navíc se ukázalo, že je zajímá něco zcela jiného než premiérovy sliby. "Pracuji tady osmnáct let a ráda bych vám oznámila, jak je tady kritická situace. Jsme vyčerpané, nejedna sestra má více úvazků, tím my si zvedáme mzdu. Mám tuhle nemocnici ráda, ale uvažuji o odchodu," uvedla sestra Radana Johánková.

Svoje si schytal i hejtman, když řekl, že přes to všechno máme lepší zdravotnictví než v Anglii, Itálii nebo Španělsku. "A díky komu, vám? To je demagogie," zněla reakce davu.

Premiér nakonec naštval i novináře, když po návštěvě nemocnice ve Stodu zrušil i slibovanou tiskovku, ačkoliv se na debatě se zaměstnanci omluvil se slovy, že právě tu musí stihnout.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 55 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy