Babiš bude pokračovat v přípravě rozpočtu se schodkem 60 miliard

ČTK ČTK
22. 6. 2016 16:25
Původní návrh ministerstva financí počítal se schodkem 48,5 miliardy korun. Úřad už ale od začátku počítal s tím, že na splnění koaličních dohod mohou výdaje stoupnout až o 11,5 miliardy.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministerstvo financí bude pokračovat na přípravě státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Úřad nyní rozpracuje výdaje jednotlivých ministerstev. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce nebo růstem důchodů.

Původní návrh ministerstva financí počítal se schodkem 48,5 miliardy korun. Úřad ale zároveň v materiálu upozornil na to, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena dohoda koaličních stran.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Během letních měsíců pak bude Babiš jednat s jednotlivými ministry o rozpočtu jejich úřadů. "Jednotlivé kapitoly budou rozepsané a doufejme, že to bude dříve než na konci července. Finální jednání pak budou koncem srpna," uvedl ministr.

Celkové příjmy rozpočtu by podle Babiše měly být příští rok 1260 miliard korun a výdaje 1320 miliard korun. "Je třeba říci, že ten rozpočet jsme skutečně připravili velice pečlivě a čtyřikrát jsme navyšovali odhad příjmů, nyní je navýšení o 80 miliard korun," uvedl. Nejvyšší nárůst výdajů je podle Babiše na předfinancování projektů hrazených z fondů EU, navýšení důchodů, platů, ministerstva obrany, podporu a zvýšení odvodů za státní pojištěnce.

Dnes vláda souhlasila s navýšením objemu peněz na platy učitelů od příštího roku o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Objem peněz na platy dalších státních zaměstnanců se zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta. "Jde o nejvyšší nárůst platů zaměstnanců veřejného sektoru za několik posledních let," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na konci května kabinet schválil navýšení výdajových rámců rozpočtů na příští dva roky o 30 miliard korun. Zvýšení bude muset schválit Sněmovna. Vláda také tehdy rozhodla, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by to mělo zajistit desetiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví. Kabinet schválil i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy korun.

Návrh rozpočtu přitom dnes kritizovala Hospodářská komora. "Je chyba, že v době hospodářského růstu návrh státního rozpočtu počítá například se zvyšováním počtu státních úředníků místo toho, aby se řešilo splacení státního dluhu nebo aspoň sestavení vyrovnaného rozpočtu," uvedla komora. Podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého je chybou, že stát zatím neprovedl prověrku hospodaření státu zaměřenou především na mandatorní (tedy ze zákona povinné) výdaje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy