Babiš bude pokračovat v přípravě rozpočtu se schodkem 60 miliard

ČTK ČTK
22. 6. 2016 16:25
Původní návrh ministerstva financí počítal se schodkem 48,5 miliardy korun. Úřad už ale od začátku počítal s tím, že na splnění koaličních dohod mohou výdaje stoupnout až o 11,5 miliardy.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministerstvo financí bude pokračovat na přípravě státního rozpočtu na příští rok se schodkem 60 miliard korun. Úřad nyní rozpracuje výdaje jednotlivých ministerstev. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Rozpočet počítá s růstem platů učitelů nebo zdravotníků, zvýšením peněz za státní pojištěnce nebo růstem důchodů.

Původní návrh ministerstva financí počítal se schodkem 48,5 miliardy korun. Úřad ale zároveň v materiálu upozornil na to, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby byla dodržena dohoda koaličních stran.

Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Během letních měsíců pak bude Babiš jednat s jednotlivými ministry o rozpočtu jejich úřadů. "Jednotlivé kapitoly budou rozepsané a doufejme, že to bude dříve než na konci července. Finální jednání pak budou koncem srpna," uvedl ministr.

Celkové příjmy rozpočtu by podle Babiše měly být příští rok 1260 miliard korun a výdaje 1320 miliard korun. "Je třeba říci, že ten rozpočet jsme skutečně připravili velice pečlivě a čtyřikrát jsme navyšovali odhad příjmů, nyní je navýšení o 80 miliard korun," uvedl. Nejvyšší nárůst výdajů je podle Babiše na předfinancování projektů hrazených z fondů EU, navýšení důchodů, platů, ministerstva obrany, podporu a zvýšení odvodů za státní pojištěnce.

Dnes vláda souhlasila s navýšením objemu peněz na platy učitelů od příštího roku o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Objem peněz na platy dalších státních zaměstnanců se zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta. "Jde o nejvyšší nárůst platů zaměstnanců veřejného sektoru za několik posledních let," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na konci května kabinet schválil navýšení výdajových rámců rozpočtů na příští dva roky o 30 miliard korun. Zvýšení bude muset schválit Sněmovna. Vláda také tehdy rozhodla, že stát odvede příští rok na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun více než letos. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by to mělo zajistit desetiprocentní zvýšení platů ve zdravotnictví. Kabinet schválil i zvýšení výdajů na vědu o 3,75 miliardy korun.

Návrh rozpočtu přitom dnes kritizovala Hospodářská komora. "Je chyba, že v době hospodářského růstu návrh státního rozpočtu počítá například se zvyšováním počtu státních úředníků místo toho, aby se řešilo splacení státního dluhu nebo aspoň sestavení vyrovnaného rozpočtu," uvedla komora. Podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého je chybou, že stát zatím neprovedl prověrku hospodaření státu zaměřenou především na mandatorní (tedy ze zákona povinné) výdaje.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy