Rodiny s více dětmi odečtou od daní vyšší slevy. Česko dává nejvíc ze zemí OECD

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 7. 7. 2016 12:27
Vláda schválila zvýšení daňové slevy na děti od roku 2017. Na druhé dítě by měla sleva od příštího roku stoupnout o 200 korun měsíčně a na třetí a každé další dítě o 300 korun měsíčně ve srovnání s letošním rokem. K dalšímu zvyšování dochází i přesto, že nedávno zveřejněná studie OECD Česko označila za zemi, kde funguje největší nepřímá finanční podpora v podobě daňového zvýhodnění rodin.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Rodiny s více dětmi si od příštího roku pravděpodobně opět polepší, pokud tedy pracují. Vláda totiž schválila zvýšení daňové slevy na děti. Týká se to ovšem jen těch rodin, které mají dvě a více dětí.

Na druhé dítě by měla sleva od příštího roku stoupnout o 200 korun měsíčně a na třetí a každé další dítě o 300 korun měsíčně ve srovnání s letošním rokem. Pro rodiny s jedním dítětem se nic nemění. Změny nyní míří k hlasování do parlamentu.

Pro první dítě v rodině tedy daňová sleva zůstane na 13 404 korunách ročně. U druhého dítěte stoupne o 200 korun měsíčně na 19 404 korun ročně, u třetího a dalšího dítěte pak o 300 korun měsíčně na 24 204 korun ročně.

Slevu, oficiálně zvanou daňové zvýhodnění na vyživované dítě, zvýšila vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL pro druhé a další děti už pro roky 2015 a 2016. Podmínkou pro využití slevy je, že jde o takzvané vyživované dítě, žijící s poplatníkem daně ve společné domácnosti.

Zvyšování daňové slevy na vyživované dítě:

Rok 2014 Rok 2015 Rok 2016 Rok 2017
Sleva na první dítě 13 404 Kč 13 404 Kč 13 404 Kč 13 404 Kč
Sleva na druhé dítě 13 404 Kč 15 804 Kč 17 004 Kč 19 404 Kč
Sleva na třetí a každé další dítě 13 404 Kč 17 004 Kč 20 604 Kč 24 204 Kč

K dalšímu zvyšování dochází i přesto, že nedávno zveřejněná studie OECD, která zkoumala daňové zatížení příjmů u 34 nejvyspělejších zemí světa, Česko označila za zemi, kde funguje největší nepřímá finanční podpora v podobě daňového zvýhodnění rodin. Zkoumala přitom data za rok 2015, tedy předtím, než došlo k dalšímu růstu slevy na děti.

"Pracující rodič může uplatnit slevu na dani na vyživované děti, která se v případě nulové daně stává daňovým bonusem a stát rodiči peníze naopak vyplácí. Zaměstnanec rovněž čerpá slevu na dani na partnera, který nepracuje. Tato podpora v některých zemích zavedena není," uvedla poradenská společnost Grant Thornton, která studii zpracovala.

Další daňové zvýhodnění rodin s dětmi ministerstvo financí pro rok 2018 a další léta neplánuje.

Přísnější pravidla pro bonus

Zároveň vláda schválila i další návrh ministerstva financí, který má od příštího roku zpřísnit podmínky pro vyplácení takzvaného daňového bonusu na vyživované děti tak, že se příjmy z nájmu a kapitálového majetku nebudou započítávat do limitu příjmů (šestinásobek minimální mzdy), který je nutný splnit pro získání bonusu.

Lidé si totiž podle ministerstva financí nyní často uměle navyšují potřebný základ o příjmy z fiktivního nájmu. Státní rozpočet má ušetřit 81 milionů korun. Celkově ale stát na daňovém bonusu vyplácí více jak devět miliard korun ročně.

Maximální výše takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – se měnit nebude. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy