Vláda přidala další peníze na rozvoj sportu, příští rok dostane o 2,3 miliardy více

ČTK Domácí ČTK, Domácí
27. 6. 2016 12:50
Vláda navýšila částku pro rozvoj sportu na příští rok z letošních 3,7 miliardy na 6 miliard korun, uvedl Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přijala také koncepci rozvoje sportu do roku 2025, kterou se zavazuje postupně navyšovat finance ve sportu. Do roku 2020 mají do sportu jít veškeré výnosy z hazardu tak, aby výdaje na sport tvořily jedno procento státního rozpočtu. Dalším cílem koncepce je více do sportu zapojit děti tak, aby se zastavil dosavadní růst obezity u dětí a pokles fyzické zdatnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Příští rok vzrostou výdaje státu, obcí a krajů na sport z letošních 3,7 miliardy korun na šest miliard korun. Vláda přijala koncepci rozvoje sportu do roku 2025, která počítá s postupným navyšováním financí a větším zapojením dětí do sportu. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zvýšením výdajů veřejných rozpočtů na sport by chtěla vláda snížit náklady na sportování z rodinných rozpočtů. Do roku 2020 by na sport měly směřovat všechny výnosy z loterií a hazardu. Cílem je dosáhnout toho, aby výdaje na sport činily do roku 2020 jedno procento ze státního rozpočtu. Loni to bylo 0,3 procenta.

Měla by se také zvýšit stabilita financování sportu. K tomu by mělo přispět mimo jiné to, že státní dotace se budou od příštího roku přidělovat na tříleté období.

Koncepce dál počítá s rozvojem školního a univerzitního sportu. Měl by se tím zastavit růst nadváhy a obezity u dětí a mládeže a pokles tělesné zdatnosti dětí.

Dlouhodobou snahu v zastavení obezity a k většímu pohybu dětí vyvíjí hlavně ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), která spustila ve školách experiment Hodina pohybu navíc. V rámci něj se na základních školách dbá na větší množství pohybu u dětí. Kromě hodin tělesné výchovy by podle ní měly školy děti vést k pohybu i ve školních družinách nebo klubech. Experiment byl úspěšný, a tak jej chce prodloužit o další dva roky.

Nové koncepce zahrnuje i podporu české sportovní reprezentace, která může být nástrojem propagace státu. Počítá rovněž s modernizací sportovní infrastruktury a stavbou nových sportovišť. Ministerstvo také považuje za důležitý aktivní boj proti negativním jevům ve sportu, jako je ovlivňování zápasů nebo doping.

Poslanci již dříve schválili nová pravidla pro financování sportovních klubů. Na ministerstvu školství vznikne speciální rejstřík, do kterého se budou muset zapsat sportovní svazy a organizace žádající příspěvek od státu, přičemž uvedou počet sportovců, trenérů a zda u nich sportuje mládež.

Sněmovna novelu schválila, ale Senát normu v květnu poslancům vrátil s požadavkem na vyškrtnutí ustanovení, které nařizuje obcím vypracovávat plány rozvoje sportu. Ministryně školství chce do konce roku předložit nový zákon o sportu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Inter nedokázal překonat Miranteho, s AS remizoval 0:0

Fotbalisté Interu Milán remizovali v 15. kole italské ligy s AS Řím 0:0 a v čele tabulky mají dvoubodový náskok před mistrovským Juventusem. Ten nastoupí proti Laziu v sobotu. Inter, soupeř pražské Slavie v Lize mistrů, bodoval v Serii A poosmé za sebou.

Inter měl převahu a řadu šancí, ale pokaždé narazil na brankáře hostů Antonia Miranteho. Šestatřicetiletý gólman v sedmé minutě nedovolil skórovat Romeluovi Lukakuovi, v závěru prvního poločasu Marcelo Brozovič římskou branku přestřelil. Mirante pak na začátku druhé půle zneškodnil i střelu Matíase Vecina, neprosadil se ani Lautaro Martínez.

Před zápasem vyvolal velké pozdvižení deník Corriere dello Sport, který dal na první straně k fotografiím hráčů tmavé pleti Chrise Smallinga z AS a Lukakua titulek "Black Friday". List byl obviněn z rasismu, jeho představitelé nicméně na tomto spojení nic špatného neshledali.

Další zprávy