Vláda přidala další peníze na rozvoj sportu, příští rok dostane o 2,3 miliardy více

ČTK Domácí ČTK, Domácí
27. 6. 2016 12:50
Vláda navýšila částku pro rozvoj sportu na příští rok z letošních 3,7 miliardy na 6 miliard korun, uvedl Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přijala také koncepci rozvoje sportu do roku 2025, kterou se zavazuje postupně navyšovat finance ve sportu. Do roku 2020 mají do sportu jít veškeré výnosy z hazardu tak, aby výdaje na sport tvořily jedno procento státního rozpočtu. Dalším cílem koncepce je více do sportu zapojit děti tak, aby se zastavil dosavadní růst obezity u dětí a pokles fyzické zdatnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Příští rok vzrostou výdaje státu, obcí a krajů na sport z letošních 3,7 miliardy korun na šest miliard korun. Vláda přijala koncepci rozvoje sportu do roku 2025, která počítá s postupným navyšováním financí a větším zapojením dětí do sportu. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zvýšením výdajů veřejných rozpočtů na sport by chtěla vláda snížit náklady na sportování z rodinných rozpočtů. Do roku 2020 by na sport měly směřovat všechny výnosy z loterií a hazardu. Cílem je dosáhnout toho, aby výdaje na sport činily do roku 2020 jedno procento ze státního rozpočtu. Loni to bylo 0,3 procenta.

Měla by se také zvýšit stabilita financování sportu. K tomu by mělo přispět mimo jiné to, že státní dotace se budou od příštího roku přidělovat na tříleté období.

Koncepce dál počítá s rozvojem školního a univerzitního sportu. Měl by se tím zastavit růst nadváhy a obezity u dětí a mládeže a pokles tělesné zdatnosti dětí.

Dlouhodobou snahu v zastavení obezity a k většímu pohybu dětí vyvíjí hlavně ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), která spustila ve školách experiment Hodina pohybu navíc. V rámci něj se na základních školách dbá na větší množství pohybu u dětí. Kromě hodin tělesné výchovy by podle ní měly školy děti vést k pohybu i ve školních družinách nebo klubech. Experiment byl úspěšný, a tak jej chce prodloužit o další dva roky.

Nové koncepce zahrnuje i podporu české sportovní reprezentace, která může být nástrojem propagace státu. Počítá rovněž s modernizací sportovní infrastruktury a stavbou nových sportovišť. Ministerstvo také považuje za důležitý aktivní boj proti negativním jevům ve sportu, jako je ovlivňování zápasů nebo doping.

Poslanci již dříve schválili nová pravidla pro financování sportovních klubů. Na ministerstvu školství vznikne speciální rejstřík, do kterého se budou muset zapsat sportovní svazy a organizace žádající příspěvek od státu, přičemž uvedou počet sportovců, trenérů a zda u nich sportuje mládež.

Sněmovna novelu schválila, ale Senát normu v květnu poslancům vrátil s požadavkem na vyškrtnutí ustanovení, které nařizuje obcím vypracovávat plány rozvoje sportu. Ministryně školství chce do konce roku předložit nový zákon o sportu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy