Učitelům vzrostou platy o osm procent, shodla se vláda. Valachová chtěla deset

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 6. 2016 15:14
Platy učitelů vzrostou o osm procent, ostatním státním zaměstnancům o pět procent. Prioritami rozpočtu pro nadcházející rok mají být zdravotnictví, učitelé a věda. Nárůst platů uvítaly i školské odbory. Ministryně školství Kateřina Valachová na středečním jednání chtěla předložit i návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.
Kateřina Valachová.
Kateřina Valachová. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Uvedl to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze na platy dalších státních zaměstnanců se podle Sobotky zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta.

"Když roste ekonomika, musí se to projevit i v životní úrovni lidí a kvalitě veřejných služeb. Nejvíce dostanou učitelé, školství je prioritou vlády," sdělil Sobotka.

Nárůst platů uvítaly i školské odbory. "My to vnímáme jako pozitivní posun ve vyjednávání. Včetně toho, že byl zohledněn nárůst dětí ve školách i usnesení vlády, že chce, aby se platy učitelů přiblížily průměru vysokoškolsky vzdělaných lidí," uvedla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová s tím, že to berou jako dobrý začátek pro další vyjednávání.

"Rozhodně bychom chtěli jednat o dalším navýšení ještě v tomto roce," dodala.

Vláda se vrátila k návrhu rozpočtu na příští rok, který připravuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) se schodkem 60 miliard korun. Prioritami rozpočtu mají být zdravotnictví, učitelé a věda.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) minulý týden uvedla, že v novém návrhu státního rozpočtu, který ministerstvo financí předložilo na jednání koaliční rady, je pro školství ve srovnání s původním návrhem sedm miliard korun navíc. Na středečním jednání ale chtěla Valachová předložit i návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy