reklama
 
 

Učitelům vzrostou platy o osm procent, shodla se vláda. Valachová chtěla deset

Aktualizováno 22. 6. 2016 15:14
Platy učitelů vzrostou o osm procent, ostatním státním zaměstnancům o pět procent. Prioritami rozpočtu pro nadcházející rok mají být zdravotnictví, učitelé a věda. Nárůst platů uvítaly i školské odbory. Ministryně školství Kateřina Valachová na středečním jednání chtěla předložit i návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.

Praha - Vláda se shodla na navýšení peněz na platy učitelů o osm procent, platové tarify by měly stoupnout o šest procent. Uvedl to na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze na platy dalších státních zaměstnanců se podle Sobotky zvýší o pět procent, přičemž v tarifech se zvýšení projeví o čtyři procenta.

"Když roste ekonomika, musí se to projevit i v životní úrovni lidí a kvalitě veřejných služeb. Nejvíce dostanou učitelé, školství je prioritou vlády," sdělil Sobotka.

Nárůst platů uvítaly i školské odbory. "My to vnímáme jako pozitivní posun ve vyjednávání. Včetně toho, že byl zohledněn nárůst dětí ve školách i usnesení vlády, že chce, aby se platy učitelů přiblížily průměru vysokoškolsky vzdělaných lidí," uvedla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová s tím, že to berou jako dobrý začátek pro další vyjednávání.

"Rozhodně bychom chtěli jednat o dalším navýšení ještě v tomto roce," dodala.

Vláda se vrátila k návrhu rozpočtu na příští rok, který připravuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) se schodkem 60 miliard korun. Prioritami rozpočtu mají být zdravotnictví, učitelé a věda.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) minulý týden uvedla, že v novém návrhu státního rozpočtu, který ministerstvo financí předložilo na jednání koaliční rady, je pro školství ve srovnání s původním návrhem sedm miliard korun navíc. Na středečním jednání ale chtěla Valachová předložit i návrh na desetiprocentní navýšení, které požadují školské odbory.

autor: ČTK | 22. 6. 2016 15:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama