Tragédie na Plzeňsku: Muž nožem smrtelně zranil knihovnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2015 15:57
K útoku došlo krátce po poledni v Horní Bříze. Policie pachatele dopadla zhruba po půl hodině nedaleko nádraží.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Horní Bříza (Plzeňsko) - Neznámý muž přišel v Horní Bříze do knihovny, mladé ženě, která zde pracovala, dal nůž pod krk a řekl jí, ať zavolá do TV Nova. Vyděšená knihovnice uposlechla a z pevné linky vytočila číslo regionální redakce. Útočník chtěl, aby za ním přijel televizní štáb s reportérem. Než ale stihl někdo dorazit sedmadvacetileté ženě na pomoc, bylo pozdě. Podlehla bodnému zranění.

"Naše reportérka okamžitě volala policii a rychle vyrazila na místo. Jenže když do knihovny dorazili, všude byla krev a paní byla po smrti," uvedl server tn.cz.

K útoku došlo pár minut po poledni. "Žena zraněním na místě podlehla," řekl mluvčí krajské záchranky Michal Kobela. Záchranka přijela za osm minut, pomoci už ale nemohla. "Žena zemřela na místě na následek bodné rány do zad," dodal mluvčí.

Pachatel z místa činu utekl, policie jej ale krátce na to dopadla. "Zhruba po půlhodině jsme dopadli pravděpodobného pachatele," řekl krajský policejní mluvčí Jan Koželuh. Další informace nebude policie poskytovat s odkazem na prvotní fázi celého případu, který si převzalo krajské ředitelství.

Policie vraha dopadla

Podle tn.cz je útočníkem muž, který do knihovny pravidelně chodil na internet. Při pondělní návštěvě se ale začal s knihovnicí z dosud neznámých důvodů hádat a následně po ní chtěl, aby mu na internetu našla kontakt na regionální redakci televize Nova. Během útoku nebyl v místnosti nikdo další.

Pozornost kolemjdoucích upoutal hluk, který byl venku slyšet. Když se dveře knihovny konečně otevřely, útočník v klidu vyšel ven, aniž by vzbudil pozornost. Než lidé zjistili, co se uvnitř stalo, byl už pryč. Policie jej ale krátce nato dopadla poblíž místního nádraží.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy