Schizofrenika, který ubodal knihovnici z Horní Břízy, poslal soud do zabezpečovací detence

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 15:36
Třicetiletý muž, který podle policie loni v květnu ubodal v Horní Bříze na Plzeňsku osmadvacetiletou knihovnici, půjde vzhledem ke své psychické nemoci do zabezpečovací detence. Rozhodl o tom dnes plzeňský krajský soud. Trestní stíhání muže zastavil státní zástupce loni v prosinci, navrhl ale právě umístění do detence. Zatím je muž na uzavřeném oddělení v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Podle znalců trpí paranoidní schizofrenií.
Pietní místo v Horní Bříze.
Pietní místo v Horní Bříze. | Foto: Jakub Plíhal

Plzeň - Třicetiletý schizofrenik, který loni v květnu zabil v Horní Bříze na Plzeňsku osmadvacetiletou knihovnici, půjde vzhledem ke své psychické nemoci do zabezpečovací detence. Rozhodl o tom ve čtvrtek plzeňský krajský soud.

Soudní znalci, kteří mužův stav posuzovali, dospěli k závěru, že je psychicky nemocný. Trpí paranoidní schizofrenií, a to velmi atypickou formou, která se projeví jen v určitý okamžik a pak její projevy ustupují. Podle nich byl vzhledem ke své nemoci v době činu duševně nepříčetný, nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání.

Usnesení soudu není pravomocné, mužova obhájkyně proti němu podala stížnost. Případem se proto bude zabývat Vrchní soud v Praze.

"Máme za to, ze jsou u něho splněny všechny podmínky pro uložení zabezpečovací detence, která trvá po dobu, po kterou to vyžaduje její účel," řekl soudce Martin Kantor. Mužův stav se podle něj bude každý rok posuzovat a pokud by se změnil, lze detenci vyměnit za ústavní nebo ambulantní léčbu, doplnil.

Znalci mě viděli krátce, bránil se muž

Podle senátu není na základě výpovědí svědků a důkazů pochyb, že se vraždy dopustil. V přípravném řízení muž na policii vypověděl, že knihovnici zabil hlas v jeho hlavě. "Zaujal stanovisko, že skutku se dopustila osoba jménem Lucie usídlená v jeho mozku a v jeho hlavě," uvedl soudce.

U soudu ve čtvrtek ke skutku nevypovídal, bránil se ale závěru znalců, že trpí paranoidní schizofrenií. Lékaři, kteří o něj pečují v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, podle něj s tímto závěrem nesouhlasí. Upozornil na to, že znalci ho viděli jen čtyři hodiny ve vazební věznici, zatímco lékaři v Dobřanech jsou s ním od loňského prosince v denním kontaktu. Soud se ale přiklonil k závěru znalců. Nevyhověl ani návrhu obhajoby, která požadovala revizní posudek.

Psychicky nemocný muž usmrtil knihovnici loni 25. května. Z místa po činu utekl, ale policie s psovodem ho zhruba po půlhodině dopadla v nedaleké ubytovně u nádraží. Žena, kterou bodl do zad dlouhým kuchyňským nožem, zraněním na místě podlehla. Muž se zamkl se ženou uvnitř knihovny, donutil ji k telefonátu do televize Nova a požadoval, aby na místo přijel televizní štáb. Potom knihovnici ubodal. Lidé, kteří za dveřmi slyšeli křik ženy, se pokoušeli vyrazit dveře dokonce i hasicím přístrojem, pak je ale otevřel vrah sám a z místa v klidu odešel.

Pachatel, který jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy, už byl na psychiatrii vícekrát, nedobrovolně naposledy loni v lednu v Dobřanech, když vyhrožoval své lékařce. Léčebna ho po několika týdnech propustila s tím, že na sebe pouze upozorňuje.

Když nemoc propukne, jsou důležité léky, ale pak jejich význam klesá a je důležitá terapie a sociální pomoc, říká Martin Jarolímek. Návrat schizofreniků do společnosti ztěžují podle něj předsudky. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy