Domažlice - Plzeňský kraj zahájil budování kamerového dohledu v řídce osídleném příhraničí. Systém Klidné příhraničí chce posílit bezpečí obyvatel i turistů.
Kamery za téměř 40 milionů Kč, které z větší části uhradí EU, budou v pololetí 2014 napojeny na krajskou síť vysokorychlostního internetu. Informace půjdou na služebny policie.
Mají pomoci například odhalovat transport českých drog do Bavorska, který roste, řekli náměstek hejtmana Ivo Grüner a šéfka regionální správy Horní Falce Brigitta Brunnerová.
K záznamům se po dohodě dostane také německá policie přes společné česko-bavorské pracoviště ve Schwandorfu. Podle Grünera Němci nejprve nechtěli od české strany žádné informace.
"Ale protože mají nyní s naším pervitinem v Bavorsku velký problém, tak by je také rádi využili," uvedl Grüner.
V Německu jsou kamery zakázány
Podle něj start projektu nedávno kvitoval bavorský generální prokurátor i vedení bavorské policie. Němci nic podobného nepřipravují, protože jim legislativa nedovoluje monitorovat občany.
Investice zahrnuje hlavně instalaci kamer s vysokým rozlišením ve vybraných obcích Klatovska, Domažlicka a Tachovska do 20 kilometrů od hraniční linie.
"Už máme vytipované problematické obce po celé hranici a problémová místa dopravy a předjednané smlouvy, aby tam zařízení mohla být. Dále jsme specifikovali, co chceme. Do konce roku vybereme dodavatele a v prvním pololetí 2014 vše zrealizujeme," uvedl Grüner.
Podle něj bude přenos dat z více než 90 procentech po bezpečných optických nosičích a v náročném terénu vzduchem. Součástí projektu budou informační tabule o parkování i kulturních akcích, které chce kraj dále rozvinout navazující sítí hlásičů, například přívalových dešťů.
Pod dohledem 24 hodin denně
Projekt má omezit prodej a transport drog v příhraničí. "Díky kamerám na silnicích k hraničním přechodům může policie monitorovat auta a lidi, kteří se tím zabývají. Informace budou ukládány a půjdou získat kdykoliv zpětně," řekl Grüner. Kamery budou v provozu 24 hodin denně po celý rok.
Kraj získá 85 procent nákladů z evropského programu Cíl 3. O peníze požádal už před více než dvěma lety, ale nejprve neuspěl kvůli bavorským úředníkům, kteří měli obavy o bezpečnost informací z kamer.
Kraj se ale nakonec shodl s ministerstvem vnitra v Mnichově, že je projekt plně v souladu s bezpečnostními plány obou policií. Před pěti lety získal kraj peníze EU na kamery do policejních vozů kontrolujících projíždějící vozy a extremisty.
Kraj chce v novém plánovacím období EU 2014 až 2020 preferovat právě oblast bývalé železné opony. S bavorskými regiony přesvědčuje Brusel, že prostor je třeba zvýhodnit a zviditelnit.