Plzeň už má všechny pozemky na výstavbu klíčové trati

ČTK ČTK
2. 7. 2013 14:39
Tramvajová trať na Borská pole za 640 milionů korun se připravuje deset let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Plzeň - Plzeň už má všechny pozemky na výstavbu tramvajové trati do průmyslové a univerzitní zóny Borská pole.

Projekt za 640 milionů korun připravovala deset let, problematické bylo hlavně jednání s majiteli pozemků.

Město spoléhá na dotace EU. Kvůli dlouhé přípravě a nedostatku peněz o ně ale požádá až v novém plánovacím období po roce 2014. Řekl to náměstek primátora Petr Rund (ODS).

"Schválili jsme poslední výkupy a směny pozemků a teď to ještě musí podepsat ministerstvo financí," uvedl.

Podle něj se nejdéle řešil pozemek Správy Státních hmotných rezerv u Kauflandu v Sukově ulici. Okamžitě po schválení ministerstvem za něj město zaplatí a změní se majitel v katastru nemovitostí.

"Ihned poté požádáme o stavební povolení a budeme čekat, až se vypíší nové dotační programy," uvedl Rund.

Město už chtělo trať stavět loni a letos. Zastupitelé ji ale odsunuli na nové plánovací období EU; zdůvodnili to nepřipraveností a nedostatkem peněz. Oddálení projektu podpořil i fakt, že se kvůli krizi nebudou zatím v lokalitě stavět stovky bytů.

Stavby silniční sítě mají být podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) jednou z priorit EU pro roky 2014 až 2020. Unie by měla podpořit ještě dostavbu západního obchvatu a dokončení rekonstrukcí tramvajových kolejí na největší sídliště Lochotín.

Plzeň má letos velké výdaje

Plzeň má letos velké výdaje. Staví nové divadlo, atletický stadion, kulturní továrnu Světovar a zmodernizuje úpravnu vody.

S výrazným oddálením stavby už dříve nesouhlasila Západočeská univerzita (ZČU). Dvoukilometrová trať je součástí Integrovaného plánu rozvoje města - Univerzitní město 2015, schváleného EU.

"Je pro ZČU klíčová. Do roka dobudujeme špičková vědecká centra, v nichž budou pracovat stovky nových lidí. Abychom pro výzkum získali špičkové vědce, musíme jim nabídnout kvalitní zázemí i infrastrukturu," řekl prorektor Josef Basl.

Na Borská pole v době výuky ZČU dojíždí 30 000 lidí denně. Po sídlišti Lochotín jsou druhou nejexponovanější lokalitou Plzně.

Podle náměstka primátora Miloslava Šimáka (ČSSD) udělá město vše pro zajištění potřeb kvalitní dopravní obslužnosti, "aby nebylo narušeno studium ani výzkum", například využitím volné autobusové linky 55.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy