Plzeň už má všechny pozemky na výstavbu klíčové trati

ČTK ČTK
2. 7. 2013 14:39
Tramvajová trať na Borská pole za 640 milionů korun se připravuje deset let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: čtk

Plzeň - Plzeň už má všechny pozemky na výstavbu tramvajové trati do průmyslové a univerzitní zóny Borská pole.

Projekt za 640 milionů korun připravovala deset let, problematické bylo hlavně jednání s majiteli pozemků.

Město spoléhá na dotace EU. Kvůli dlouhé přípravě a nedostatku peněz o ně ale požádá až v novém plánovacím období po roce 2014. Řekl to náměstek primátora Petr Rund (ODS).

"Schválili jsme poslední výkupy a směny pozemků a teď to ještě musí podepsat ministerstvo financí," uvedl.

Podle něj se nejdéle řešil pozemek Správy Státních hmotných rezerv u Kauflandu v Sukově ulici. Okamžitě po schválení ministerstvem za něj město zaplatí a změní se majitel v katastru nemovitostí.

"Ihned poté požádáme o stavební povolení a budeme čekat, až se vypíší nové dotační programy," uvedl Rund.

Město už chtělo trať stavět loni a letos. Zastupitelé ji ale odsunuli na nové plánovací období EU; zdůvodnili to nepřipraveností a nedostatkem peněz. Oddálení projektu podpořil i fakt, že se kvůli krizi nebudou zatím v lokalitě stavět stovky bytů.

Stavby silniční sítě mají být podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD) jednou z priorit EU pro roky 2014 až 2020. Unie by měla podpořit ještě dostavbu západního obchvatu a dokončení rekonstrukcí tramvajových kolejí na největší sídliště Lochotín.

Plzeň má letos velké výdaje

Plzeň má letos velké výdaje. Staví nové divadlo, atletický stadion, kulturní továrnu Světovar a zmodernizuje úpravnu vody.

S výrazným oddálením stavby už dříve nesouhlasila Západočeská univerzita (ZČU). Dvoukilometrová trať je součástí Integrovaného plánu rozvoje města - Univerzitní město 2015, schváleného EU.

"Je pro ZČU klíčová. Do roka dobudujeme špičková vědecká centra, v nichž budou pracovat stovky nových lidí. Abychom pro výzkum získali špičkové vědce, musíme jim nabídnout kvalitní zázemí i infrastrukturu," řekl prorektor Josef Basl.

Na Borská pole v době výuky ZČU dojíždí 30 000 lidí denně. Po sídlišti Lochotín jsou druhou nejexponovanější lokalitou Plzně.

Podle náměstka primátora Miloslava Šimáka (ČSSD) udělá město vše pro zajištění potřeb kvalitní dopravní obslužnosti, "aby nebylo narušeno studium ani výzkum", například využitím volné autobusové linky 55.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy