Ruský podnikatel chce postavit v Plzni velký aquapark

ČTK ČTK
26. 6. 2013 8:05
Aquapark má stát téměř 600 milionů a podnikatel ho chce sám provozovat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Plzeň - Ruský podnikatel, který působí už deset let v Karlových Varech, nabídl Plzni, že za své peníze postaví aquapark za téměř 600 milionů korun a bude ho sám provozovat.

Na rozdíl od německé sítě bazénů Aquamare, která už komunikuje s městem tři roky, nechce po Plzni příspěvek na provoz areálu.

Je to velmi zajímavá nabídka, kterou nyní musí posoudit městské orgány, investor má ze tří městem vytypovaných lokalit zájem o Borská pole, řekl náměstek primátora Petr Rund (ODS).

Nabídku aquaparku Water Spirit předložil karlovarský právní zástupce Milan Zeman a předminulý týden jednal v Plzni přímo ruský investor.

"Aquapark už nabízel Karlovým Varům, ale město si postavilo svůj. Chce stavět výhradně v západních Čechách a Plzeň se mu moc líbí," uvedl Rund.

Investor už podal na radnici žádost, na podzim ji projedná zastupitelstvo. V ní se zavazuje, že zábavní vodní centrum postaví a k tomu chce odkoupit pozemek. Žádost musí nejprve projednat majetková komise a pak rada.

"Budeme s ním jednat o smlouvě budoucí," řekl Rund. Teprve po kolaudaci stavby by město pozemky na stavitele převedlo.

"Je otázkou, jak je to reálné. Ptali jsme se v Německu a Rakousku a řekli nám, že aquaparky si na sebe nevydělají," uvedl Rund.

Investor, který už předložil radnici detailní studii ateliéru Sportakcent s náklady stavby 582 milionů korun, přichází "pouze" s aquaparkem a zatím nepočítá s komerčními objekty.

Chce pětadvacetimetrový bazén se skokanskou, dětskou a venkovní plochou, vlnobití, tobogány, mají tam být vířivky, restaurace a parkoviště. Optimální kapacita aquaparku má být 1100 lidí denně, maximálně tam může projít 2730 lidí.

Nemá žádné nároky na město

Rus navrhuje za pozemky 1000 korun za metr čtvereční, což je podle Runda na lokalitu průmyslové, obchodní a univerzitní zóny Borská pole málo.

Výhodou je ale to, že investor nemá žádné nároky na město. Radnice už dříve odhadla stavbu aquaparku v Plzni na 600 až 650 milionů Kč.

Osvěžte tělo i ducha. Tady jsou nejkrásnější české plovárny

Německá síť Aquamare chce po městu, aby řeklo, jakou sumou je schopno podílet se na financování provozu. Kromě ruské a německé nabídky se nedávno přihlásil neznámý pražský investor.

"Nejnovější (ruská) nabídka je podle mě nejzajímavější. Nechal bych ji projít komisí, radou a zastupitelstvem. Pokud by ji neschválilo, tak bychom řešili další nabídky, které by znamenaly zásah do rozpočtu města," uvedl.

Město má na Borských polích šestihektarový pozemek na sportoviště mezi Bauhausem a Teskem. Dále nabízí investorům aquaparku s 400 000 až 600 000 návštěvníky ročně Lopatárnu na Doubravce a místo před Chotíkovem u Globusu.

V Plzni jsou tři bazény - na Slovanech, na Chodském náměstí a na Lochotíně. Všechny vyžadují větší investice.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Piráti podají žalobu na Babiše kvůli výroku, že chtějí lidem nastěhovat do domů migranty. Michálek řekl, že politika se nesmí snížit na šíření lží

Zdroj: ČTK
Další zprávy