Akreditační komise: Plzeňská práva musí omezit studium

ČTK ČTK
23. 6. 2011 10:18
Komise navrhla odebrat akreditaci doktorskému programu a omezit magisterský
Návrh akreditační komise dostane ministerstvo školství, které má do 120 dní rozhodnout.
Návrh akreditační komise dostane ministerstvo školství, které má do 120 dní rozhodnout. | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Akreditační komise ministerstva školství navrhuje odebrat Právnické fakultě Západočeské univerzity akreditaci pro doktorské studijní programy a do magisterského programu nepřijímat nové studenty.

Komise se na fakultu zaměřila na začátku června. Svoje stanovisko nyní odešle na ministerstvo školství, které má do 120 dní rozhodnout, zda zahájí s fakultou správní řízení.

Hlavním důvodem návrhu má být avizovaný odchod mnoha vyučujících v čele s autorem nového občanského zákoníku Karlem Eliášem.

Své závěry ještě komise nezveřejnila. "Mohu ale říct, že pro doktorský program navrhla komise odnětí akreditace, pro magisterský program omezení akreditace spočívající v zákazu přijímat ke studiu nové uchazeče," řekl deníku MF Dnes její tajemník Jiří Smrčka.

Je to přitom vůbec poprvé, co veřejná vysoká škola přijde o akreditaci pro některý typ studia.

Mluvčí univerzity Kamila Kvapilová k důvodům uvedla, že dosud ukončil pracovní poměr na fakultě jeden pedagog, čtyři skončí k 30. červnu a další čtyři mají skončit na konci srpna.

Zbývajících šest svůj odchod ještě zváží a není vyloučeno, že odejdou i další. Odchod kvůli nespokojenosti se současným vedení fakulty oznámil například autor nového kodexu obchodního práva Bohumil Havel či náměstek ministra spravedlnosti František Korbel.

Karel Eliáš, který na škole v době skandálu s nestandardními studii prosazoval reformy, není návrhem komise překvapen. "O tomto výsledku se uvažovalo jako o jedné z možností. Není moc fér dávat komentář, když jsem dal výpověď a odcházím ze školy," sdělil listu.

Situace je velmi vážná, říká rektorka

Děkan fakulty Květoslav Růžička návrh akreditační komise nekomentoval s odůvodněním, že jej ještě nedostal. Podle rektorky Západočeské univerzity Ilony Mauritzové je chyba především na straně fakulty.

"Situace je velmi vážná v tom, že lidé mezi sebou nedokážou najít shodu," sdělila listu Mauritzová. Pokud chtějí někteří pedagogové z fakulty odejít, musí za ně podle rektorky zajistit děkan adekvátní náhradu. Výběrová řízení jsou už vypsaná, ale není jisté, zda se podaří nové odpovídající vyučující najít. Rektorka přesto věří, že se může ještě podařit krizi zažehnat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy