Práva v Plzni potápějí finance a odchod reformátorů

Mediafax, ČTK
21. 4. 2011 5:06
Nový děkan Růžička říká, že chce v reformách pokračovat. Zatím tomu moc nenasvědčuje
Plzeňská práva, ještě oslabená finanční krizí, chtějí opustit reformátoři. Vrátí se vše do starých kolejí?
Plzeňská práva, ještě oslabená finanční krizí, chtějí opustit reformátoři. Vrátí se vše do starých kolejí? | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň  - Děkan plzeňských práv Květoslav Růžička musí řešit výpovědi reformních pedagogů, kteří chtěli očistit skandály zmítaný obor. Tito vyučující jsou nespokojení se situací na fakultě, kde se podle nich prohlubuje krize.

"Fakulta právnická se v poslední době dostala do ekonomických problémů," konstatovala mluvčí fakulty Kamila Kvapilová. Podle děkana Růžičky zažívají letos práva zásadní propad, protože loni hospodařila se ztrátou 2,3 milionu korun, kterou musí nahradit univerzitě.

Plzeňskou právnickou fakultu se navíc chystají opustit reformní pedagogové, kteří neuspěli v nedávných senátních volbách, a na fakultě se opět začíná prohlubovat krize. Svůj odchod z fakulty zvažují ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, profesor Karel Eliáš, Petr Bezouška či Helena Válková a chystají se odejít i další pedagogové.  

Míří plzeňská práva do starých kolejí?

Důvodem odchodu je podle nich skutečnost, že fakultu stále fakticky ovládají lidé spjatí s bývalým vedením Milana Kindla, Jaroslava Zachariáše a Ivana Tomažiče.

Rektorka Ilona Mauritzová  ve středu uvedla, že Válkovou i Eliáše přemlouvala, aby na škole zůstali, protože jsou pro výuku i kredit velkým přínosem. Zatímco u Eliáše je ještě odchod otevřený, Válkova je zřejmě pevně rozhodnuta.

"Uvedla, že se cítí za poslední dva roky velmi unavena," řekla rektorka. Podle ní oběma vadí i současná pravidla vztahující se k rozpočtu fakulty, která nastavilo nové vedení. Jde zejména o rozdělení peněz katedrám.

Eliáš, Bezouška i Pospíšil byli  hlavními členy někdejšího reformního vedení, které pracovalo na fakultě od září 2009 až do loňského října, kdy byl zvolen nový děkan Růžička. Ten stále opakuje, že hodlá v reformách pokračovat. Nedávno zvolený akademický senát, kde zůstala třetina původních učitelů, toho ale zřejmě není zárukou. Eliáš, Bezouška, či další reformátor František Korbel se do nového senátu nedostali.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Čína očekává, že ČR přehodnotí vyloučení čínských firem z dostavby Dukovan

Čína očekává, že Česká republika přehodnotí své rozhodnutí vyloučit její firmy ze soutěže na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Uvedla to v úterý mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na otázku ruské agentury TASS.

Podle Pekingu by se ČR měla vrátit k pravidlům fungování volného trhu. V pondělí prezident Miloš Zeman podepsal zákon, který vylučuje z tendru na výstavbu nového bloku ruské a čínské firmy.

Ruské ministerstvo zahraničí krok Prahy zatím nekomentovalo.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 47 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy