reklama
 
 

Práva v Plzni potápějí finance a odchod reformátorů

21. 4. 2011 5:06
Nový děkan Růžička říká, že chce v reformách pokračovat. Zatím tomu moc nenasvědčuje

Plzeň  - Děkan plzeňských práv Květoslav Růžička musí řešit výpovědi reformních pedagogů, kteří chtěli očistit skandály zmítaný obor. Tito vyučující jsou nespokojení se situací na fakultě, kde se podle nich prohlubuje krize.

"Fakulta právnická se v poslední době dostala do ekonomických problémů," konstatovala mluvčí fakulty Kamila Kvapilová. Podle děkana Růžičky zažívají letos práva zásadní propad, protože loni hospodařila se ztrátou 2,3 milionu korun, kterou musí nahradit univerzitě.

Plzeňskou právnickou fakultu se navíc chystají opustit reformní pedagogové, kteří neuspěli v nedávných senátních volbách, a na fakultě se opět začíná prohlubovat krize. Svůj odchod z fakulty zvažují ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, profesor Karel Eliáš, Petr Bezouška či Helena Válková a chystají se odejít i další pedagogové.  

Míří plzeňská práva do starých kolejí?

Důvodem odchodu je podle nich skutečnost, že fakultu stále fakticky ovládají lidé spjatí s bývalým vedením Milana Kindla, Jaroslava Zachariáše a Ivana Tomažiče.

Rektorka Ilona Mauritzová  ve středu uvedla, že Válkovou i Eliáše přemlouvala, aby na škole zůstali, protože jsou pro výuku i kredit velkým přínosem. Zatímco u Eliáše je ještě odchod otevřený, Válkova je zřejmě pevně rozhodnuta.

"Uvedla, že se cítí za poslední dva roky velmi unavena," řekla rektorka. Podle ní oběma vadí i současná pravidla vztahující se k rozpočtu fakulty, která nastavilo nové vedení. Jde zejména o rozdělení peněz katedrám.

Eliáš, Bezouška i Pospíšil byli  hlavními členy někdejšího reformního vedení, které pracovalo na fakultě od září 2009 až do loňského října, kdy byl zvolen nový děkan Růžička. Ten stále opakuje, že hodlá v reformách pokračovat. Nedávno zvolený akademický senát, kde zůstala třetina původních učitelů, toho ale zřejmě není zárukou. Eliáš, Bezouška, či další reformátor František Korbel se do nového senátu nedostali.

autor: Mediafax, ČTK | 21. 4. 2011 5:06

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Plzeňský kraj

  reklama
  reklama
  reklama