Senát na plzeňských právech zazdí změny, bojí se Eliáš

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 4. 2011 19:18
Podle někdejších reformátorů hrozí odchod kvalitních lidí z fakulty i problémy s akreditacemi oborů
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Zástupci někdejšího reformního týmu bývalého děkana plzeňských práv Jiřího Pospíšila pochybují, že nově zvolený akademický senát umožní dokončení reforem na fakultě. Nedůvěřují členům učitelské části senátu.

Podle někdejšího proděkana Karla Eliáše neměli čtyři znovu zvolení senátoři přijmout novou kandidaturu. Pedagog a bývalý náměstek Pospíšila jako ministra spravedlnosti František Korbel s tím souhlasí. Učitelé mají v 18členném vrcholném orgánu fakulty rozhodující moc. Studentů je šest.

"Nechápu takovou absenci sebereflexe. Byli součástí tělesa, které bylo vnějšími orgány i univerzitou hodnoceno jako těleso, které selhalo," řekl Eliáš, který skončil jako druhý až třetí náhradník. Jeho další "reformní" kolega Petr Bezouška jako čtvrtý až pátý a Korbel jako 12. náhradník do nového senátu.

Někteří pedagogové zvažují odchod z fakulty

Eliáš i Korbel uvažují o odchodu z fakulty. Podobná situace je u dalších členů jeho bývalého reformního týmu. Podle Eliáše i Korbela může po odchodech více kvalitních lidí z fakulty nastat problém s obnovením akreditace magisterských oborů do června 2012. Někteří už jsou pevně rozhodnuti, že skončí, dodal Eliáš.

Rektorka Západočeské univerzity Mauritzová ale řekla, že by byla ráda, aby byl Eliáš předsedou komise, jež vyhodnotí minulý rok na fakultě. Materiál pak bude podkladem pro důvodovou zprávu pro akreditační komisi. Tu škola předloží do konce května. Eliáš uvedl, že se rozhodne v pondělí, kdy mu současný děkan Květoslav Růžička schválí členy komise.

Interní audit loňského studia, který má od minulého týdne Mauritzová na stole, podle ní neobjevil na fakultě žádná závažná pochybení. Nový senát má zklidnit stále nedobrou situaci na fakultě, opředené skandály s rychlostudiem, podivným přijímacím řízením i zkouškami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy