Odstupte, žádají děkana 2 studenti na právech v Plzni

Domácí ČTK Domácí, ČTK
22. 2. 2011 18:16
Děkan Růžička to odmítá a zvažuje právní kroky
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Právní kroky proti útokům na sebe i na fakultu zvažuje děkan Fakulty právnické Západočeské univerzity (ZČU) Květoslav Růžička.

Odmítá odstoupit z pozice děkana, k čemuž ho před dvěma dny vyzvali dva studenti na studentském serveru univerzity Dioné. Uvedli tam, že Růžičkovo setrvání ve funkci ohrožuje existenci fakulty. "Pane děkane, zachovejte si důstojnost, a odstupte," apelují.

Studenti si neberou servítky

Ve své výzvě si příliš neberou servítky. "Vlastní podíl pana děkana na neslavné minulosti plzeňských práv vychází najevo právě v těchto dnech, přičemž jeho vysvětlení se vyznačují důvěryhodností srovnatelnou s vyprávěním JUDr. Ivana Tomažiče PhD. o vzniku jeho disertační práce," uvádějí například.

Rektor ZČU Josef Průša nepovažuje vyzyvatele Aleše Zieglera a Martina Marka z řad studentů, za reprezentativní vzorek, o čemž svědčí i negativní reakce pod výzvou.

"Na fakultě to bublá před volbami do akademického senátu, které budou 29. a 30. března. Všichni už pochopili, že na senátu hodně záleží," dodal rektor. Minulý týden jednal s děkanem a novou rektorkou Ilonou Mauritzovou, která nastoupí 1. března, o zklidnění situace na právech, které by mělo přijít po volbách. Jinak by to byla záhuba fakulty, dodal.

"Po nástupu jsem trval na reformních krocích nastavených a realizovaných bývalým děkanem (Jiřím) Pospíšilem," uvedl Růžička. Na fakultě je ale podle něj skupina lidí, která novému vedení ztěžuje činnost. "Není obvyklé, aby zaměstnanci vystupovali v médiích a svými prohlášeními poškozovali zaměstnavatele nebo aby studenti napadali činnost studijního oddělení," dodal.

Podle Růžičky se na fakultě řádně zkouší, losují se komise, je zajištěna výuka. Fakt, že fakulta ještě nemá schválený dlouhodobý záměr, na jehož tvorbě se nyní podílejí všechny katedry, vysvětlil tím, že předchozí vedení nepředalo žádné podklady.

Autoři argumentují i kauzou "Vítek"

K argumentu výzvy, že fakulta nemá vizi, děkan uvedl, že základním úkolem je obnovení akreditace studijních programů v červnu a červenci 2012. Bez nich by podle děkana mohli fakultu zavřít.

K výtkám kvůli odstoupení Karla Eliáše z funkce proděkana Růžička uvedl, že to bylo jen jeho rozhodnutí. "Dohodl jsem se s profesorem Eliášem, že si vytvoří komisi, která se bude věnovat rozklíčování problémů fakulty (před skandály)," uvedl Průša.

Děkan se také vyjádřil k nejnovější kauze spojené s údajným rychlostudiem miliardáře Radovana Vítka. K jeho zápočtům a zkoušce uděleným v jeden den uvedl, že vysvětlení podá až po zhlédnutí originálu indexu studenta.

Podle vyjádření studentů ve výzvě potvrdil pravost podpisu soudní znalec. Ziegles s Markem navíc tvrdí, že dva zápočty a jedna zkouška bylyVítkovi zapsány do indexu již po16 měsících studia, přitom prý jde o předměty vyučované ve čtvrtém ročníku.

Děkan rovněž popřel, že vyhrožoval signatářům výzvy k jeho odstoupení.

Po nástupu Růžičky loni v listopadu, kdy v tajné volbě nečekaně porazil Eliáše, se situace na skandály zmítaných právech, které na veřejnost pronikly v září 2009, neuklidnila a objevila se už i varování akreditační komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy