Práva v Plzni se budou hájit před akreditační komisí

ČTK ČTK
6. 5. 2011 17:54
Zpráva musí obsahovat popis práce fakulty po skandálech s nestandardním studiem
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Plzeňská práva musí do konce měsíce předložit akreditační komisi hodnotící zprávu, která detailně popíše rok práce fakulty po skandálech s nestandardním studiem.

Komise ji projedná počátkem června. Pokud by fakulta neodstranila včas závažné nedostatky, hrozilo by jí přerušení akreditace.

Součástí hodnotící zprávy bude nyní diskutovaná personální situace fakulty, popis kvalifikačního růstu pedagogů a výzkumné činnosti i rigorózní a doktorandské práce.

V pátek o tom informovala rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová.

Komise dala fakultě tento úkol v červnu 2010.

Fakulta musí požádat o prodloužení akreditace do října

Od zprávy se bude odvíjet také žádost o prodloužení akreditace magisterských i bakalářských oborů, kterou musí fakulta předložit do 31. října.

Programy mají akreditaci do 1. června a července 2012. Žádost bude podle rektorky spisem se studijními plány, předměty a jejich sylaby, informacemi o výzkumné, tvůrčí a publikační činnosti fakulty.

"Ale už podle samohodnotící zprávy rozhodne komise o tom, zda jsou na fakultě standardní podmínky, což je velmi důležité," vysvětlila rektorka. Podle ní může akreditační komise při jednání o zprávě nařídit fakultě do určitého termínu doplnit některé kroky, doklady a informace.

"Pokud by došla k zásadním nedostatkům, navrhla by ministerstvu školství přerušení akreditace na dobu, než by se nedostatky odstranily," uvedla. Fakulta ale dostane šanci vysvětlit je, nebo odstranit.

Za hodnotící zprávu zodpovídá děkan

"Uvidíme, jak se podaří připravit hodnotící zprávu, v níž bude popsaný skutečný stav fakulty," uvedla rektorka.

Odpovědný je za ni děkan, který sám volí metodu zpracování. Před časem se hovořilo o komisi, která zatím nefunguje. Proto bude zřejmě sumarizovat informace z jednotlivých kateder.

Kromě hodnotící zprávy budou nyní důležité první kroky nově zvoleného akademického senátu fakulty, který nastoupil 1. května.

Nový akademický senát se sejde poprvé 12. května

Senát se poprvé sejde 12. května a bude volit předsedu, místopředsedy, tajemníka a zvolí komise, které začnou pracovat.

"Budou se hned zabývat hlavně rozpočtem, který by měli mít do konce května schválený," dodala rektorka. Podle ní tedy na fakultě vše běží, jak má, a ti, co měli výhrady, už je řekli a teď zřejmě čekají na kroky senátu.

Senát, který kromě rozpočtu volí děkana a schvaluje statut i strategii fakulty, vystřídal na tři další roky předchozí senát, kvůli jehož nedůsledné práci a kontrole vedení vypukla předloni v září největší česká aféra vysokého školství za posledních 20 let.

Nový senát má dokončit reformu a zklidnit situaci na fakultě opředené skandály s rychlostudiem, podivným přijímacím řízením i zkouškami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy