Pardubice - Na dokončení oprav Zelené brány budou Pardubice potřebovat deset milionů korun.
Sanaci pláště renesanční stavby by radnice chtěla uskutečnit do tří až pěti let. Zatím však nezískala dotaci. Kulturní dominanta města se veřejnosti otevře v sobotu po pěti měsících prvních oprav. Informovala o tom primátorka Štěpána Fraňková.
"Plášť Zelené brány je ve velmi špatném stavu, dochází k erozi kamenů. Během této rekonstrukce jsme ho částečně ošetřili, to ale není trvalé řešení. Do tří až pěti let musíme provést kompletní revitalizaci pláště. Na to však zatím nemáme peníze a dotace jsme nedostali," uvedla primátorka.
Politici také na základě odborných posudků musejí rozhodnout, zda objekt nechají omítnout nebo zdivo nechají odhalené. Názory se různí a rozhodnutí se patrně neobejde bez dlouhých diskusí.
V roce 1843 nechalo město bránu omítnout a sundalo dřevěné ochozy. Při velkých opravách v letech 1912 až 1913 se pavlač na bránu vrátila a naopak stavebníci otloukli omítku, protože na kamenném zdivu nedržela a opadávala. Už v té době se také řešila narušená statika objektu.
Současné opravy trvaly od začátku dubna do konce srpna, skončit přitom měly v červnu. Původní odhadované náklady 2,5 milionu korun se o milion korun zvýšily. Dubové ochozy byly totiž z velké části shnilé.
Bylo rovněž nutné opravit kanalizaci a dlažbu, bránu opásat dvěma kovovými pásy, aby nepraskala. Lešení na objektu také využili restaurátoři a vyspárovali drolící se kamenné zdivo.
"Opravy se sice protáhly, protože se jako nutné ukázalo také opravit ochoz. Nyní však můžeme říct, že je Zelená brána pro návštěvníky na několik desítek let bezpečná," řekla Fraňková.
Zelená brána ze 14. století je spolu s renesančním předbraním vstupem do městské památkové rezervace. Na její vrchol vede 154 schodů. V sobotu se zájemcům otevře v 10:00.