Olomouc - V Jeseníkách v neděli definitivně skončila zimní sezona.
Tečku za ní udělalo nejvýše položené lyžařské středisko v tuzemsku na Ovčárně, které vleky zastavilo v odpoledních hodinách.
Navzdory jarnímu počasí si poslední příležitost nenechaly ujít desítky skalních lyžařů. Na horách přitom stále ještě leží více jak půl metru sněhu. Pokrývka však už pomalu odtává.
"Vleky jsme už definitivně vypnuli. Zalyžovat si přijelo tak 50 až 60 lidí. Sníh už na sjezdovkách upravovat nebudeme, už to spíše roztáhneme, ať to rychle roztaje," řekl zástupce střediska na Ovčárně Josef Figura.
Ovčárna mohla nechat puštěné vleky až do konce dubna, dovoluje to výjimka kvůli poloze střediska v přírodní rezervaci. I podle horských záchranářů by spuštění vleků v týdnu už nemělo cenu, návštěvnost už byla ve všedních dnech malá.
Podle dispečera jesenické horské služby Jaroslava Tejnského leží na horách v lesích až 70 centimetrů sněhu, pokrývka je však už nesouvislá.
"Hřeben je už roztátý, sníh se drží především v údolích, kde je chladno," řekl Tejnský. Podotkl přitom, že na horách už milovníky zimních sportů pomalu střídají pěší turisté, objevují se už i první cyklisté.
Ovčárna byla přitom z jesenických středisek poslední, kdo během zimy spustil vleky. Lyžaři se na tamní svahy mohli poprvé vydat až 8. ledna. Kvůli své poloze v národní přírodní rezervaci totiž středisko nemůže zasněžovat, muselo proto čekat na dostatečnou přírodní sněhovou pokrývku.
Foto: Nespoutané freeride lyžování
Naopak první vlek v Jeseníkách se během uplynulé zimní sezony rozjel 7. prosince, prvenství si už tradičně uchovalo lyžařské středisko Branná.
Podle horských záchranářů však ukončení zimní sezony na horách neznamená, že by byly již všechny turistické trasy v Jeseníkách průchozí. Důrazně varují především před tím, aby se lidé nevydávali na stezku kolem vodopádů Bílé Opavy.
Podle Tejnského je to v údolí pro návštěvníky stále nebezpečné a hrozí tam uklouznutí. Pokud by se turisté na trase zranili, měli by horší záchranáři problém se do těžko přístupného údolí dostat.
Pokrývka se ztenčila ze 150 na 30 cm
V posledních dnech kvůli vysokým teplotám a dešti velmi rychle ubývá sněhu v Krkonoších.
Pokrývka na hřebenech se za poslední dva týdny ztenčila z průměrných 150 na 30 centimetrů a již není souvislá. "Výlet s běžkami bych už nedoporučoval," řekl člen Horské služby ve Špindlerově Mlýně Štěpán Dunka.
Většina lanovek by se měla po pravidelné údržbě do letní sezony rozjet v květnu.
Turistů je nyní v nejvyšších českých horách velmi málo, většina ubytovacích kapacit je mimo provoz. K hlavním hřebenovým boudám jsou cesty vyfrézované a dostat se k nim lze bez větších potíží. Horší to je ale například u cesty do Labského dolu, kde je místy stále po pás sněhu.
Z lanovek je v Krkonoších nyní v denním provozu jen čtyřsedačka z Harrachova na Čertovu horu. O víkendech a o státních svátcích 1. a 8. května je v provozu kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, která denně pojede od 15. května.
Mráz jako byznys. Podívejte se, jak se staví ledový dům
Prvního května zahájí denní provoz lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a z Velké Úpy na Portášky. Lanovka z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch bude v květnu jezdit o víkendech, v denním provozu bude od 1. června.
Prvního června zahájí i lanovka ze Svatého Petra na Pláně, v areálu ten den otevřou i bikepark a tenisové kurty. Na hřebeny se kromě lanovek mohou turisté ještě dostat autobusem ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovu boudu.
Přestože sněhu v Krkonoších rapidně ubývá, v lavinových lokalitách stále platí nejnižší první lavinový stupeň z pětibodové škály.
"Sněhová pokrývka je vlivem tepla podmáčená a může dojít k pádu menších lavin z mokrého sněhu a lavin základových," upozornila Horská služba Krkonoše.
Tradičně nejdéle v Krkonoších vydrží sníh na úbočí Studniční hory v lokalitě zvané Mapa republiky. Vrstva uloženého sněhu tam dosahuje mnoha metrů a obvykle zcela roztaje až v létě.