Olomouc - Údajný lihový boss Radek Březina ve čtvrtek před olomouckým soudem poprvé zcela otevřeně popsal zákulisí svých obřích obchodů s nelegálním lihem.
Přiznal, že šidil celníky při falešných denaturacích v Morávia-Chemu, popsal, jak měli jednotliví lidé rozdělené úkoly, i konkurenční boj s likérkami ohledně kvality lihu, který prý nakonec dovedl policisty na jeho stopu. Za nejlepší léta, kdy se mu prý podařilo získat nejvíce nelegálního lihu, označil roky 2004 a 2005.
Žalobci řekl, že se hodlá přiznat a spolupracovat i v souvisejícím trestním řízení s takzvanou lihovou mafií.
Březina vypovídal tři hodiny. Svou výpovědí překvapil soudce i samotného obhájce. Uvedl, že denaturaci, tedy znehodnocení lihu pro konzumaci, předstíral před celníky. Využil jejich nedůslednosti i mezer v jejich pracovních postupech.
"Je jasné, že na konci té denaturace musel být líh v pořádku. Na začátku si ale vzorky neodebírali pokaždé. Když přišli do kanceláře, věděl jsem, kolik mají lahví na vzorky. Donesli to v taškách a vyskládali to na stůl," uvedl Březina.
Z toho prý zjistil, zda se může pustit do falešné denaturace, a dal pokyn skladníkovi Rostislavu Hanulíkovi. Celníky prý klamal i látkami, aby po čichu rozdíl nepoznali. Podle něj záleželo i na počasí.
Na uplácení celníků měl u sebe 50 tisíc
"Někdy byli nažhavení na práci, to člověk viděl a rozhodl se už na místě. Velice dobré roky byly 2004 a 2005. Ti celníci v tom tehdy nebyli zběhlí a nevěděli, která bije," řekl s tím, že se nechali snadno obalamutit.
Kolik takto získal nelegálního lihu, nedokázal odhadnout. Prý je to ale méně, než tvrdí jeho bratr Tomáš. Ten dříve vypověděl, že nejméně 23 milionů litrů lihu bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně.
Březina: Celníci se od nás nechávali zvát na večírky
Popsal i údajné vazby předních zástupců celní správy na některé z likérek i to, jak se nechali zvát na večírky. Vylíčil i konkurenční boj s likérkami, které obchodovaly s nekvalitním lihem a srážely ceny. Dveře padělatelům lihu podle něj otevřel samotný stát, povolení k činnosti prý podepisovali konkrétní lidé na ministerstvu zemědělství.
U soudu také otevřeně přiznal, že Morávia-Chem byla jeho společnost. Jednatele Radka Menšíka prý řídil Lubomír Kaláč, který přebral veškerou dopravu i sklady. Na uplácení celníků měl u sebe prý 50 tisíc korun.
"Všechno jsem ale řídil já, i falešnou denaturaci," uvedl Březina. Svého bratra Tomáše prý do obchodů zatáhl, Tomáš Pantlík neměl podle něj s nelegální činností nic společného. Soudu Březina podrobně popsal i úkoly dalších lidí z řetězce.
Březina: Můj otec byl zásadně proti
"Můj otec byl zásadně proti tomu. Já jsem nikdy nemohl nabídnout kauci jako bratr, otec to za mě razantně odmítl. Když viděl v televizi tu Olomouc, myslel jsem, že jej trefí," uvedl Březina.
Údajný šéf lihové mafie se v Olomouci zodpovídá se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem z utajených skladů lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí, kam líh z falešných denaturací mířil.
Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Jména Březinových figurují i v případu takzvané lihové mafie, kdy policisté obvinili 15 lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.