Stíhejte Králíka, zní na olomouckých odposleších. Podnikateli zablokovali účet

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
19. 10. 2015 13:35
Podnikatel a místopředseda prostějovské ČSSD Jaroslav Králík, který měl být na pokyn náměstka ředitele olomoucké policie Karla Kadlece "za každou cenu" obviněn, má problémy. Od počátku letošního července se nemůže dostat k penězům, které má na svém účtu. Vyšetřovatelé mu ho zablokovali. Jak tento případ souvisí s obviněním dvou policistů, které od minulého týdne stíhá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, zatím policie nevysvětlila.
Podnikatele Králíka šetří policie. Ilustrační foto.
Podnikatele Králíka šetří policie. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Policisté vyšetřují podnikatele Jaroslava Králíka, jehož jméno se objevuje na odposleších aktuální olomoucké korupční kauzy.

Králík, místopředseda prostějovské ČSSD, má kvůli vyšetřování od počátku letošního července obstaven osobní účet. Nemůže se tak dostat k penězům, které využívá na podnikání či pro soukromou potřebu. Kolik peněz mu policie zmrazila, odmítl říci. Obviněn dosud z ničeho nebyl.

"Z mého pohledu mi byl nezákonně zablokován účet, aniž by mi bylo sděleno obvinění," potvrdil Aktuálně.cz Králík. "Zkomplikovalo mi to život. Podle mých advokátů jde o porušení zákonů," dodal podnikatel.

Králíka stíhejte, zněl pokyn policejního náměstka

Policie zatím nevysvětlila důvody, proč Králíkovi znemožnila přístup k penězům. Není tedy jasné, zda to přímo souvisí s kauzou, v níž Útvar pro odhalování organizovaného zločinu od minulého týdne stíhá čtyři lidi - dva krajské důstojníky policie, podnikatele Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana z ČSSD Jiřího Rozbořila.

Králíkovo jméno každopádně prostupuje odposlechy v nynější kauze. Podle serveru Neovlivni.cz zachytily skryté mikrofony v kanceláři policejního náměstka Karla Kadlece hovor o Králíkovi s podřízeným Radkem Petrůjem, šéfem hospodářské kriminálky. Oba policisté jsou i kvůli tomuto hovoru obvinění a sedí ve vazbě.

Kadlec zadal Petrůjovi úkol, aby podnikatele Králíka začal "za každou cenu" stíhat. Později Kadlec tento plán prozradil dalšímu obviněnému - podnikateli Ivanu Kyselému i s detaily: které Králíkovy firmy se mají stát terčem vyšetřování a které ne. Vztah Kyselého s Králíkem zatím není úplně jasný. A tedy ani to, proč by mohl mít Kyselý zájem na Králíkových problémech s policií.

Podle policie se oba o Králíkovi bavili při společných schůzkách až do konce června. Účet má podnikatel zablokovaný od počátku července. Králík řekl, že Kadlece ani Kyselého osobně nezná.

Podnikatel a člen ČSSD obviněn nebyl

Kauza přitom začala ve vyšších patrech policie. O Králíka se podle informací Aktuálně.cz zajímal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, když vyšetřoval kauzu dotací na Olomoucku.

Protimafiánští detektivové předali část případu, která se týkala regionální kanalizace krajské policii do Olomouce. Teprve potom její náměstek Kadlec vše svěřil do rukou podřízeného Petrůje. Petrůj pak předal spis jiné kolegyni, která ovšem vyšetřování odložila a Králíka neobvinila.

Petrůj tak sice nesplnil původní zadání – stíhat podnikatele Králíka "za každou cenu" – žalobci mu přesto vyčítají machinace v případu a jeho ovlivňování. Petrůjův advokát Tomáš Vymazal to ale považuje za podivnou policejní konstrukci a domněnky.

"Proti usnesení o zahájení trestního stíhání jsme podali stížnost. Informace v něm jsou nepřesné a zmatečné. Jen s velkými obtížemi lze pochopit, co je mému klientovi kladeno za vinu," řekl obhájce Vymazal.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy