Policie rozdala po razii v Olomouci čtyři obvinění. Stíhá hejtmana Rozbořila i dva policisty

Petr Koděra Radek Nohl Petr Koděra, Radek Nohl
Aktualizováno 15. 10. 2015 11:52
Sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil byl obviněn v souvislosti s razií protimafiánského útvaru na Olomoucku. Policie pak dopoledne doplnila, že stíhá celkem čtyři osoby, z toho jsou dva policisté. Jde o náměstka krajského ředitele Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje. Čtvrtým obviněným je vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Všichni se podle policie podíleli na vytvoření klientelistické sítě, která mařila vyšetřování kauz a ovlivňovala zakázky.
Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Policie obvinila čtyři lidi v korupční kauze na Olomoucku, kterou spustila v úterý pod krycím názvem Vidkun.

Mezi stíhanými jsou dva policisté a také hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD. Jeho obvinění potvrdil v rozhovoru pro online deníku Aktuálně.cz advokát Petr Konečný. Dodal, že hejtman s obviněním nesouhlasí. "Je to otázka interpretace nějaké události," řekl Konečný.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. "Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení," podotkl Hanták.

Podle informací deníku Aktuálně.cz byl obviněn také podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele policie Karel Kadlec a jeho podřízený Radek Petrůj. Jména stíhaných osob odmítl olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan komentovat. "Nechci jména komentovat, ale udělám výjimku, abych předešel možným spekulacím: Ivan Langer není obviněn," řekl Ištvan.

Hejtman byl propuštěn na svobodu

Obviněným hrozí až desetileté vězení, pro tři ze stíhaných budou žalobci žádat soud o vazbu. Neplatí to jen pro hejtmana Rozbořila. Advokát Konečný řekl, že jeho klient bude stíhán na svobodě. 

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval kauzu více než rok a zatýkání spustil v úterý. Detektivové pak dva dny vyslýchali aktéry, prohledávali domy, byty a kanceláře a shromažďovali důkazy.

Policisté se domnívají, že rozkryli klientelistickou síť, kde se vynášely informace z policie, ovlivňovalo vyšetřování některých kauz a také se údajně manipulovaly zakázky.

"Do hledáčku detektivů ÚOOZ se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," uvedl mluvčí Hanták.

Rozbořil nabízel úplatek, tvrdí policie

Policejní prezident Tomáš Tuhý už v úterý řekl, že podnět k vyšetřování přišel zevnitř policie.

Podle serveru Neovlivní.cz, který čerpá ze soudního povolení k domovní prohlídce a v něm zaznamenaných policejních odposlechů, měl hejtman Rozbořil nabízet úplatek vysoce postavenému krajskému policejnímu důstojníkovi Karlu Kadlecovi za to, že pošle k ledu vyšetřování podezření z dotačního podvodu při stavbě jezdeckého areálu v Lazcích.

"V obvinění rozhodně není, že by došlo k nějakému předání peněz, to netvrdí ani policie. Z mého pohledu pan hejtman byl možná v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnou osobou, kdy vedli nějaký rozhovor," řekl Rozbořilův advokát Petr Konečný.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy