reklama
 
 

Policie rozdala po razii v Olomouci čtyři obvinění. Stíhá hejtmana Rozbořila i dva policisty

Aktualizováno 15. 10. 2015 11:52
Sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil byl obviněn v souvislosti s razií protimafiánského útvaru na Olomoucku. Policie pak dopoledne doplnila, že stíhá celkem čtyři osoby, z toho jsou dva policisté. Jde o náměstka krajského ředitele Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje. Čtvrtým obviněným je vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Všichni se podle policie podíleli na vytvoření klientelistické sítě, která mařila vyšetřování kauz a ovlivňovala zakázky.

Olomouc - Policie obvinila čtyři lidi v korupční kauze na Olomoucku, kterou spustila v úterý pod krycím názvem Vidkun.

Mezi stíhanými jsou dva policisté a také hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD. Jeho obvinění potvrdil v rozhovoru pro online deníku Aktuálně.cz advokát Petr Konečný. Dodal, že hejtman s obviněním nesouhlasí. "Je to otázka interpretace nějaké události," řekl Konečný.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. "Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení," podotkl Hanták.

Podle informací deníku Aktuálně.cz byl obviněn také podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele policie Karel Kadlec a jeho podřízený Radek Petrůj. Jména stíhaných osob odmítl olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan komentovat. "Nechci jména komentovat, ale udělám výjimku, abych předešel možným spekulacím: Ivan Langer není obviněn," řekl Ištvan.

Hejtman byl propuštěn na svobodu

Obviněným hrozí až desetileté vězení, pro tři ze stíhaných budou žalobci žádat soud o vazbu. Neplatí to jen pro hejtmana Rozbořila. Advokát Konečný řekl, že jeho klient bude stíhán na svobodě. 

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval kauzu více než rok a zatýkání spustil v úterý. Detektivové pak dva dny vyslýchali aktéry, prohledávali domy, byty a kanceláře a shromažďovali důkazy.

Policisté se domnívají, že rozkryli klientelistickou síť, kde se vynášely informace z policie, ovlivňovalo vyšetřování některých kauz a také se údajně manipulovaly zakázky.

"Do hledáčku detektivů ÚOOZ se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," uvedl mluvčí Hanták.

Rozbořil nabízel úplatek, tvrdí policie

Policejní prezident Tomáš Tuhý už v úterý řekl, že podnět k vyšetřování přišel zevnitř policie.

Podle serveru Neovlivní.cz, který čerpá ze soudního povolení k domovní prohlídce a v něm zaznamenaných policejních odposlechů, měl hejtman Rozbořil nabízet úplatek vysoce postavenému krajskému policejnímu důstojníkovi Karlu Kadlecovi za to, že pošle k ledu vyšetřování podezření z dotačního podvodu při stavbě jezdeckého areálu v Lazcích.

"V obvinění rozhodně není, že by došlo k nějakému předání peněz, to netvrdí ani policie. Z mého pohledu pan hejtman byl možná v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnou osobou, kdy vedli nějaký rozhovor," řekl Rozbořilův advokát Petr Konečný.

autoři: Petr Koděra, Radek Nohl | 15. 10. 2015 9:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama