Policie rozdala po razii v Olomouci čtyři obvinění. Stíhá hejtmana Rozbořila i dva policisty

Petr Koděra Radek Nohl Petr Koděra, Radek Nohl
Aktualizováno 15. 10. 2015 11:52
Sociálnědemokratický hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil byl obviněn v souvislosti s razií protimafiánského útvaru na Olomoucku. Policie pak dopoledne doplnila, že stíhá celkem čtyři osoby, z toho jsou dva policisté. Jde o náměstka krajského ředitele Karla Kadlece a jeho podřízeného Radka Petrůje. Čtvrtým obviněným je vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Všichni se podle policie podíleli na vytvoření klientelistické sítě, která mařila vyšetřování kauz a ovlivňovala zakázky.
Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Policie obvinila čtyři lidi v korupční kauze na Olomoucku, kterou spustila v úterý pod krycím názvem Vidkun.

Mezi stíhanými jsou dva policisté a také hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil z ČSSD. Jeho obvinění potvrdil v rozhovoru pro online deníku Aktuálně.cz advokát Petr Konečný. Dodal, že hejtman s obviněním nesouhlasí. "Je to otázka interpretace nějaké události," řekl Konečný.

Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták uvedl, že dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. "Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení," podotkl Hanták.

Podle informací deníku Aktuálně.cz byl obviněn také podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského ředitele policie Karel Kadlec a jeho podřízený Radek Petrůj. Jména stíhaných osob odmítl olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan komentovat. "Nechci jména komentovat, ale udělám výjimku, abych předešel možným spekulacím: Ivan Langer není obviněn," řekl Ištvan.

Hejtman byl propuštěn na svobodu

Obviněným hrozí až desetileté vězení, pro tři ze stíhaných budou žalobci žádat soud o vazbu. Neplatí to jen pro hejtmana Rozbořila. Advokát Konečný řekl, že jeho klient bude stíhán na svobodě. 

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval kauzu více než rok a zatýkání spustil v úterý. Detektivové pak dva dny vyslýchali aktéry, prohledávali domy, byty a kanceláře a shromažďovali důkazy.

Policisté se domnívají, že rozkryli klientelistickou síť, kde se vynášely informace z policie, ovlivňovalo vyšetřování některých kauz a také se údajně manipulovaly zakázky.

"Do hledáčku detektivů ÚOOZ se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," uvedl mluvčí Hanták.

Rozbořil nabízel úplatek, tvrdí policie

Policejní prezident Tomáš Tuhý už v úterý řekl, že podnět k vyšetřování přišel zevnitř policie.

Podle serveru Neovlivní.cz, který čerpá ze soudního povolení k domovní prohlídce a v něm zaznamenaných policejních odposlechů, měl hejtman Rozbořil nabízet úplatek vysoce postavenému krajskému policejnímu důstojníkovi Karlu Kadlecovi za to, že pošle k ledu vyšetřování podezření z dotačního podvodu při stavbě jezdeckého areálu v Lazcích.

"V obvinění rozhodně není, že by došlo k nějakému předání peněz, to netvrdí ani policie. Z mého pohledu pan hejtman byl možná v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnou osobou, kdy vedli nějaký rozhovor," řekl Rozbořilův advokát Petr Konečný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy